18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

5 dk okuma süresi

Banka hesabı açmak herkesin isteyebileceği bir durum olabilmektedir. Günümüzde banka kartı veya kredi kartıyla ödeme yapılamayan yer sayısı yok denecek kadar az. Ayrıca para taşımanın da çok güvenli olduğunu söyleyemeyiz. En güzeli bir banka hesabı açıp nakit taşımak yerine bu banka hesabını kullanmak. Yetişkin bireylerin kolaylıkla açabildiği banka hesabına 18 yaşından küçüklerin de ihtiyaç duyduğu biliniyor. Ancak 18 yaş altı banka hesabı açmak için bazı şartlar var. 18 yaş altı banka hesabı açma velisiz yapılamıyor.

18 yaşından küçük banka hesabı

18 Yaş Altı Banka Hesabı

18 yaşını doldurmamış kişiler, birikim yapmak, iş yapmak, burs almak niyetiyle vadesiz hesap açmak istemektedir. Bu durum, kişinin aile bireylerinden biriyle bankaya giderek, adına imza atmasıyla mümkün olmaktadır. Bankalar arası esneklik gösteren koşullar gereği vadesiz hesap özellikleri değişkenlik gösterirken, henüz lise okuyan kişinin de banka hesabı açması olası bir durumdur.

Yazımızda 18 yaş altı banka hesabı ve 18 yaş altı banka kartı almanın yollarından bahsedeceğiz. Ayrıca 18 yaş altı banka hesabı açmak için gerekenlere de değineceğiz.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaşından küçüklere banka kartı almak için öncelikle bir banka hesabı açtırmak gerekiyor. Eğer çocuğunuz için banka hesabı açmak istiyorsanız aşağıda bazı bankaların 18 yaş altı hesaplarından bahsettik. Eğer bu yazıyı okuyan 18 yaşından küçük bir kardeşimiz isen; hesap açtırmak için velilerine ihtiyacın olacak.

İş Bankası 18 Yaş Altı Banka Hesabı

İş bankası, 12 ile 18 yaş aralığında olan öğrenciler için oldukça avantajlı bankamatik kartı sunmaktadır. İlk imza isimli banka hesabını açabilmek için, veliniz ile banka şubesine gitmeniz gerekmektedir. Belirtilen ilk imza hesabının avantajları,

 • İlk imza adlı hesabınız süresince herhangi bir işletim ücreti ödenmemektedir.
 • Türkiye’nin önde gelen bankalarından olması özelliğiyle, ATM bulma kolaylığı yaşatmaktadır
 • 12 yaş alt limit olarak belirlemiş olup,en düşük yaşta hesap açtıran banka özelliğini taşımaktadır.
 • Kartınızla yapılan her alış veriş üzerinden maximum puan kazanma şansı yakalamaktadır.

Avantajlar belirtiği gibi sıralanırken, dezavantajlar;

 • Online alışveriş hizmeti bulunmamaktadır.
 • 18 yaşını tamamlamış olmanız halinde, ilk imza özellikli kartınız, normal karta dönüşmekte ve yıllık işletim ücretine tabi tutulmaktadır.

Başvuru ve bilgi için tıklayın. (Yeni Sekmede Açılır)

Garanti Bankası 18 Yaş Altı Banka Hesabı

Bankanın belirlemiş olduğu yaş sınırı, 18-25 yaş aralığı olmaktadır. Burada 18 yaşını tamamlamış kişiler, nüfus cüzdanı ile herhangi bir banka şubesinden hesap açtırabilirken, 15 ve 18 yaş aralığında ki tüketiciler, veli ile banka şubesinden hesap açtırabilmektedir. Harçlık hesabı olarak belirtilen hesabın özellikleri,

 • 25 yaşına kadar herhangi bir işletim ücreti ödenmemektedir.
 • Bonus yapılı bir kart olması nedeniyle, her alışverişte bonus puanlar kazandırmaktadır.
 • Harçlık hesabı sahibi otomatik olarak Bonus Genç‘e üye olur. Bonus Genç kampanyalarından faydalanabilirsiniz.
 • İnternet üzerinden alış veriş yapılabilmektedir.(mastercard olması sebebiyle)
 • Velilerin ödeme talimatı vermesi halinde, her ay düzenli olarak çocuğunuzun harçlık hesabına haçlık geçmektedir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

Akbank 18 Yaş Altı Banka Hesabı

Akbank EXİ 26 hesabı ile 15 -26 yaş aralığındaki gençlere verdiği bankamatik kartı olmaktadır. Bu banka içinde, 18 yaşını tamamlamış kişiler nüfus cüzdanı ile kendileri hesap açabilirken, 18 yaş altındakiler velisi ile banka şubelerinden hesap açabilmektedir.

Akbank^EXİ 26 hesabının özellikleri

 • Axess kart imkanlarından faydalandırmaktadır.
 • Akbank’ın esi kulübüne özel indirim ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz.
 • Master Card olması sebebiyle, internet alışveriş yapabilirsiniz
 • Akbank hesap işletim ücreti olarak, yıllık 15 TL belirlemektedir.

Detaylı bilgi için tıklayın.

ING Bank 18 Yaş Altı Banka Hesabı

ING Bank’ın Turuncu Çocuk Hesabı gençlerin kullanımından çok velilerin kullanımı için tasarlanmış durumda. Hesap faiz ile getiri sağladığı gibi dilediğiniz zaman para yatırıp çekmenize olanak vermektedir. Ayrıca hesabı açmak için herhangi bir alt limit bulunmamaktadır. Düzenli birikim talimatı vererek çocuğunuz için yatırım yapabileceğiniz bu hesap hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

TEB 18 Yaş Altı Banka Hesabı

Marifetli Genç Hesap, Marifetli Hesap’ın bir alt ürünü olup 25 yaş ve altı için oluşturulmuş günlük vadeli mevduat özelliklerine sahip bir tasarruf hesabıdır. Bununla birlikte banka, 25 yaş ve üzeri kişiler için de marifetli hesap ürünü geliştirilmiştir. Türk ekonomi bankası, marifetli genç hesabı kişilerin yaşına oranla belirlemektedir.

12-15 Yaş aralığında banka hesabı açmak isteyenler: 12-15 yaş aralığında olan çocuklar bu hesaptan faydalanmaktadır. Para yatırmada herhangi bir limit olmayan bu hesap için, günlük hesaplarından maksimum 100 TL/USD/EUR/GBP çekebilmektedir. hesap açılabilmesi için kişinin velisi ile şubeye gitmesi gerekir. bunun dışında yalnızca atm. lerde işlem yapılabilmektedir.

16-17 Yaş aralığında banka hesabı açmak isteyen müşteriler: Bir önceki grupta olduğu gibi işlem kanalı ATM olarak sınırlandırılmıştır. Para yatırma ve çekme de herhangi bir sınır olmazken, 500.000 TL üst limit mevduata izin verilmektedir.

18-25 Yaş aralığında olan müşteriler: Bu gruptaki kişiler 18 yaşını aşmış olacağında işlemlerini tüm kanallardan yapabileceği gibi, herhangi bir limit de belirlenmemiştir.

Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Ziraat Bankası  18 Yaş Altı Banka Hesabı

18 yaş altı çocukların birikim yapmasını hedefleyen banka, yatırım hesabını büyüyen çocuk fonu olarak değerlendirmektedir. ziraat birikim fon hesabının özellikleri,

 • Birikim amaçlı olup, orta ve uzun yatırımlar uygundur.
 • Yaş sınırı olarak 18 ve altı olarak belirlenmiş.
 • 18 yaş altı kişinin velisi, hesap ile işlem yapma yetkisine sahip olmaktadır.
 • Fon sahibi kişiler, 18 yaşını tamamladıktan son internet bankacılığında dahil olmak üzere işlem yapma hakkı kazanmaktadır.
 • Büyüyen Çocuklara Yönelik Fon’un ilk giriş tarihinden itibaren 2 tam yıl geçmeden fona iade edilmesi halinde, satış tutarı üzerinden %2 komisyon kesintisi yapılmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın
x