3 Ay Ertelemeli Kredi 2018
3 Ay Ertelemeli Kredi

Bankaların vatandaşa sunduğu kredi ürünlerinin yanı sıra, bu ürünlere eklenen cazip ödeme imkanları da oldukça önem arz etmektedir. Kişiler, ekonomik gereksinimlerini giderebilmek amacıyla çoğu kez bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadır. Kredi kullanacak vatandaş ilk aşamada, faiz oranları, vade planı, dosya masrafı gibi kavramları araştırmakta ve en kârlı olanı tercih etmektedir.

Fakat maddi koşullar, kişileri kredilerde farklı özellikler aramaya yönlendirmektedir. Bunlara en güzel örnek ise, 3 ay ertelemeli krediler olmaktadır.Bilindiği gibi kredi kullanımı, gerekli nakdi toplu bir biçimde almak ve geri ödemesini de vadeler halinde yapmaktır.

Geri ödemeler de ise, ilk taksit 1 ay sonra başlamakta ve kredi bitene dek devam etmektedir. Ancak kimi zaman kişiler, ilk taksiti ödeyemeyecek durumda olup, taksit ertelemesi istemektedir. Bu aşamada ise, bankalar vatandaşa 3 ay ertelemeli kredi imkanını sunmaktadır.

3 Ay Ertelemeli Kredi

3 Ay Ertelemeli Kredi Nedir?

Basit bir dille 3 Ay Ertelemeli Kredi, kredi kullanan kişinin ilk taksitini 3 ay sonra ödemeye başlamasıdır. Standart ödeme koşullarında ödemeye ertesi ay başlaması gereken vatandaş, 3 ay bu durumu ertelemiş olmaktadır.

Bu sayede kişiler, farklı bir yere borcu varsa ya da o dönem için ekonomik sıkıntıdaysa, bir de kredi taksiti ile uğraşmayıp, maddi bunalımdan kurtulmuş olmaktadır. Ancak, ertelenen kredi vadeleri sonraki aylara ekleneceğinden, kalan taksit tutarları daha yüksek olacaktır.

Bunun için sonraki ödeme planları, müşteri temsilcisi ile hesaplanıp, ödeme koşullarını hazırlıklı olmakta fayda vardır. Aksi halde, yüklü gelen ödemeler yeni bir ekonomik krize sebebiyet verecektir.

3 Ay Ertelemeli Kredi Nasıl Alınır?

3 ay ertelemeli kredi, bir kredi çeşidi olmayıp, kredi ürünlerine eklenen özellik olmaktadır. Bankalar özellikle yeni yıl dönemlerinde bu tarz kampanyalar hazırlamakta ve potansiyel müşterinin dikkatini çekmek istemektedir.

Örneğin, herhangi bir banka konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi için geri ödemelere, 3 ay erteleme kampanyası yapabilmektedir. 3 ay ertelemeli kredi başvuruları için ise, özel bir uygulama ya da evrak talebi söz konusu olmamaktadır.

Gerekli evraklar, nüfus cüzdanı, gelir belgesi, son 3 aya ait fatura standart olmakla birlikte, kredi türüne göre ek belgeler istenebiliyor(tapu, kefil, kira kontratı vb.). Bunun dışında başvurular ise, bankaların iş akışına bağlı olup, internet bankacılığı, telefon bankacılığı, banka şubeleri gibi kanallardan yapılabilmektedir.

3 Ay Ertelemeli Kredi Alabilmek için Gerekli Şartlar

Öncelikle, kişilerin nakit ihtiyacına destek olan banklar da, birer ticari kuruluş olup, nakit giriş ve çıkışından para kazandığını unutmamak gerekir. Bu sebeple, kredi kullandıracağı müşterisinden kar elde etmeyi hedefleyen bankalar, yanı sıra bir takım koşullarda öne sürmektedir.

3 ay ertelemeli kredi içinde, kredi çeşidine bağlı koşullar ve evraklar gerekli olmaktadır. Bu anlamda 3 ay ertelemeli kredi için kişinin kredi notu oldukça önemlidir. Çünkü kredi notu düşük olan vatandaşlar, bankalar nezdinde riskli müşteri olacağından kredi kullanmasında oldukça zor olacaktır.

Bunun dışında kişinin aylık düzenli geliri olduğunu da kanıtlaması gerekmektedir. Bu anlamda gelir belgesi de diğer şartlar arasında yer alabilir(Kira geliri gibi, farklı bir yerden geliri olanlar da, başvuruda bulunabilirler).

Bankaya ait kredi ya da kredi borçlarının düzenli ödenmesi, kişinin kara listede olmaması, 18 yaşını aşmış olması gibi detaylarda, diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi 3 ay ertelemeli krediler içinde geçerli olmaktadır.

Tüm bu koşulların dışında, bankalar kişilere sunduğu 3 ay ertelemeli kredi imkanında kendi kar oranı da hesaba katmaktadır. Bu anlamda ertelenmiş olan 3 aylık faiz oranları, genellikle 3 ay sonra başlayacak vade sayılarına eşit şekilde paylaştırılmaktadır.

3 Ay Ertelemeli Kredi Başvurusu

Kişiler 3 ay ertelemeli kredi kullanmaya karar vermesi halinde öncelikle, eklenen faiz oranları ya da sonraki taksit tatarları gibi detayları araştırmalı ve bankalar arasında mukayese etmelidir. Her bankanın iş akışı ve kar marjı farklı olduğundan, kredi ürünü için uyguladığı özelliklerde farklılık göstermektedir.

Bunun ardından karar verilen banka, kullanmak istenilen kredi çeşidi için hangi kanalları kullanıyor ise, o şekilde başvuru yapmak mümkün olacaktır. Tabi bu durum, kredi türü ile doğrudan ilintilidir.

Örneğin, konut kredisi için, 3 ay ertelemeli kredi kullanacak kişi, büyük oranda şubelere davet edilirken, bireysel ihtiyaç kredileri online, sms ya da mobil bankacılık ile rahatlıkla yapılmakta hatta dakikalar içinde nakit akışı gerçekleşmektedir.

Yorum yazın