30 bin TL’ye alınabilecek en iyi arabalar 2017
30000 TL’ye Alınabilecek En İyi İkinci El Otomobiller

İkinci el araba piyasasının en hareketli olduğu dönemlerde araba almak isteyen kişilerin markaların ürettiği modeller arasında seçim yapmakta zorlanmaktadır. Özellikli fiyatlar 30000 TL mertebelerine çıktığı zaman çeşitlilik artmasından dolayı bu yazımızda 30.000 TL’ye alınabilecek en iyi otomobil hangisi sorusuna seçtiğimiz 10 tane model ile cevap arıyoruz. Seçtiğimiz arabaların iyi yanlarını açıkladığımız gibi olumsuz yönleri hakkında da bilgi veriyoruz.

30 bin tlye araba

30000 TL’ye Alınabilecek İkinci El 10 Otomobil

  • Volkswagen Polo (2011-2013 Model)
  • Ford Focus (2008-2011 Model)
  • Chevrolet Aveo
  • Opel Corsa
  • Toyota Yaris
  • Hyundai İ20
  • Fian Punto
  • Renault Clio
  • Citroen C3
  • Alfa Romeo 156 TS

İlgili yazılar:

Volkswagen Polo 1.4 TD (2011-2013 Model)

Özellikle şehir içinde boyutlarından dolayı sağlamış olduğu rahat kullanım ve geniş iç hacmi ile bu listede en çok tercih edilen araçlar arasında olmaktadır. Volkswagen’in 2007 sonrası TD motorlarda yapmış olduğu iyileştirmeler ile aracın benzinli kullanımda şehir içi yakıt masrafı 0,35-0,40 kuruş arasında olmaktadır. Bir iki model düşürüp aynı aracın dizelini tercih etmek isteyenler için 1.4 TDİ motor imkanı sunmaktadır.

TDİ motorlar dizel olduğu için fiyat farkı oluşmaktadır. Bundan dolayı model düşürerek 30.000 TL’ye bulabilirsiniz. 80HP ve 1400 C motor hacmi ile özellikle benzinli kullanımda seri sürüş keyfi vermektedir. ABS fren sisteminin yanında Sürücü, yolcu ve yan hava yastıkları ile güvenli araç sınıfındadır. Modeli ve motor hacminden dolayı aracın yıllık vergisi 748 TL’dir. Yedek parça konusunda Volkswagen araçlar genel olarak diğer sınıfındaki araçlara göre biraz daha fazla olabilmektedir.

Ford Focus (2008-2011 Model)

Ford markası denildiğinde her listeye girecek bir arabası bulunmaktadır. 2011 modelden başlayan Ford Focus 1.6 TDCİ modelleri dizel kullanım imkanı sunması ile yakıt tasarrufunda cimri sınıf araçlar arasında olmaktadır. Özellikle 110Hp ve 1600C motor hacmi ile seri araç kullanım keyfi sunmasının yanında şehir içi yakıt tüketimi 0,22-0,25 arasında olmaktadır. ABS, ESP, EBD,TCS özelliklerinin yanında komple hava yastığı paketi bulunmaktadır.

Ford focus araçlarında bu seride başlayan start stop motor özelliğini bu fiyatlarda kullanabileceğiniz en iyi seçenek olmaktadır. Aracın en çok tercih edilmesini sağlayan özelliklerinin yanında uzun yol kullanımları için hız sabitleyicisi de bulunmaktadır. Aracın yıllık vergisi 2008 modeller için 434 TL fakat 2011 modeller için yıllık 748 TL’dir. İkinci el piyasasında en hareketli olan araçlar arasında bulunmaktadır. Yedek parça konusunda geniş servis ağı ve parça desteği sayesinde uygun fiyatlar ile yedek parçalarını bulabilirsiniz.

Chevrolet Aveo (2010-2013 Model)

Eski dönemlerin Amerikan devi olmasına rağmen bazı yeniliklerden sonra el değiştiren Chevrolet markası ülkemizde bir türlü istenilen başarıyı yakalayamamıştır. Fakat markanın Aveo serisi sunduğu imkanlar ile ülkemizde özellikle şehir içi kullanımda rahatlık sağlaması için tercih edilebilir araçlar arasında olmaktadır. Aracın benzinlik ve otomatik vites konforunun yanında 125HP’lik yüksek beygir ve 1400C motor hacmi bulunmaktadır.

Otomatik olmasının yanında benzinli kullanımda 0,35-0,40 arasında şehir içi tüketimi bulunmaktadır. ABS ve ASR güvenlik donanımlarının yanında komple hava yastığı paketi sunmaktadır. Fiyat tercihine göre analog ve dijital kliması bulunmaktadır. Özellikle 2011 modeller revize edilmiş yeni motor olarak bilinmektedir. Aracın yıllık vergisi 748 TL’dir. Yedek parça ve servis konusunda çok geniş servis ağı bulunmadığından kullanıcıları tedirgin etmektedir.

Opel Corsa (2008-2010 Model)

Yakıt tüketimini konusunda biraz konfordan ödün verip araba alınması düşünülüyorsa en tasarruflu araçlardan olan Corsa’nın 1.3 CDTİ modelini seçebilirsiniz. Dizel kullanımlı araç 75HP ve 1300C motor hacmi ile şehir içi kullanımda 0,20-0,22 arasında yakıt tüketimi bulunmaktadır. ABS güvenlik paketinin yanında yolcu, sürücü ve yan hava yastığı bulunmaktadır.

2008 Modellerin yıllık vergisi 434 TL’dir. Opel Corsa’lar özellikle şirketler ve günübirlik şehir içi kullanıcıları tarafından çok tercih edilmektedir. İnternette satışta olan araçlar genelde şirketlerden çıkma olduğu için temizini bulma konusunda titiz davranmanız gerekmektedir. Opel otomobillerin yedek parçaları uygun fiyat ile temin edilebilmektedir.

Toyota Yaris (2008-2010 Model)

Şehir içi kullanım ve yakıt tasarrufu sağlamasından dolayı günübirlik kullanım araçlar sınıfında bulunmaktadır.85 HP ve 1300C motoru ile B sınıf araçlar arasında seri sürüş imkanı sunmaktadır. Motor hacminin küçük olmasına rağmen Beygir gücü ve arabanın hafifliğinden dolayı özellikle kalkışlarda seri imkan sunmaktadır.

Benzinli tüketim ile şehir içinde 0,30-0,33 kuruş yakıtı bulunmaktadır. ABS ve EBD donanımlarının yanında Yolcu ve sürücü hava yastığı bulunmaktadır. Toyota marka araçlarının kolay yedek parça ve geniş servis ağı imkanı bulunmaktadır. Her konuda tasarruflu olan araç yıllık vergi konusunda da 243 TL ile listenin başında bulunmaktadır.

Hyundai İ20 (2011-2013 Model)

Hyundai markasının ülkemizde en iyi satış rakamları yakaladığı araç dizel kullanım ile şehir içi yakıt tüketiminde 0,22-0,25 arası tüketim sunmaktadır. 90HP ve 1400C motor hacmi bulunan araç ABS, EBD donanımlarının yanında Sürücü ve yolcu hava yastığı bulunmaktadır. İ20 modellerinin özellikle CRDİ türünü tercih edebilirsiniz. Bu modellerin motorları yeni nesil olarak geçmektedir ve yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Hyundai araçların ve özellikle İ20 B sınıfa hitap etmesi için çıktığından yedek parça konusunda avantajları bulunmaktadır. Aracın yıllık vergisi yeni model olmasından dolayı 748 TL’den başlamaktadır. İkinci el piyasasında çabuk el değişen araçlar sınıfındadır. Özellikle modifiyeye uygun kasası olmasından dolayı genç sürücüler tarafından çok tercih edilmektedir.

Fiat Punto Multijet (2012-2014 Model)

Puntolar arasında Grande 1.3 Multijet ve normal multiyetler 30.000 TL aralığında tercih edilebilir. Multijet motorların sağlamış olduğu yakıt tasarrufu sayesinde şehir içi tüketim dizel kullanımda 0,23-0,25 arasında bulunmaktadır. Fiat araçların özellikle Punto modellerinin direk İtalya’da üretildiği açıklanmıştır. Puntoların genelde gençler tarafından tercih edilmektedir. ABS ve EBD paketlerine ilave sürücü ve yolcu hava yastığı bulunmaktadır.

Fonksiyonel ayarlanabilir direksiyon imkanı sunmaktadır. 75HP ve 1300C motorları özellikle Grande modellerinde daha çok tercih edilmektedir. Her yönü ile avantajlı olmasının yanında ikinci el değişim hızı biraz yavaş olabilmektedir. Aracın yıllık vergisi 434 TL’den başlamaktadır. Fiat modellerin yedek parçaları uygun araçlar arasındadır.

Renault Clio (2011-2012 Model)

Ülkemizde marka olarak B sınıf araçlar arasında en çok tercih edilen modeller arasında Clio bulunmaktadır. Özellikle dCİ Euro motor imkanı ile en tasarruflu araçlar arasında olabilmektedir. Şehir içi yakıt tüketimi 0,20-0,25 arasında değişmektedir. Euro motor imkanı ile çevre dostu araçlar arasındadır. 75HP ve 1500C motor hacmi ile benzinli araçlar arasında ağırlığının da avantajı ile seri araç kullanım keyfi sürmektedir.

ABS fren sisteminin yanında yolcu ve sürücü hava yastığı bulunmaktadır. Konfor olarak B sınıf araçlar arasında orta sıralarda olan model özellikle şehir içi günübirlik sürüşler için ideal araçlardandır. Yıllık vergisi 748 TL olan araç ikinci piyasasında hareketli bir çizgisi bulunmaktadır. Geniş servis ve yedek parça imkanı sayesinde en uygun fiyatlı parçası bulunan araçlar arasındadır.

Citroen C3 (2011-2012 Model)

1.4 HDi modelleri daha çok tercih edilmektedir. Özellikle HDİ motorların sağlamış olduğu yakıt tasarrufu sayesinde şehir içinde 0,25-0,29 kuruş arasında dizel yakmaktadır. B sınıf araçlar arasında yakıt tüketim sırası orta olarak belirtilmektedir. Citroen modellerin özellikle yedek parça fiyatlarının rakiplerine göre pahalı olmasından dolayı ikinci el pazarında durgun bir çizgisi bulunmaktadır.

70HP ve 1400C motor hacmi bulunmaktadır. Aracın yıllık vergisi 748 TL’den başlamaktadır. ABS ve EBD paketlerin yanında sürücü-yolcu hava yastığı bulunmaktadır. Özellikle şehir içi kullanım için tercih edilmektedir. Citroen araçların kasalarından dolayı ağır kullanımlara çok uygun olmamaktadır.

Alfa Romeo 156 TS (2006-2008 Model)

30.000 TL listemize Alfa Rome’nun girmesinin en büyük nedeni bu sınıfta konfor için alınabilecek en ideal araçlar arasında olmaktadır. 1.6 TSİ Boxer motor ve İtalyan konforu sunan araç özellikle yol tutuşu ile sürekli beğeni almaktadır. 120HP ve 1600C motor hacmi ile sınıfında seri araçlar arasında olmaktadır. Aracın benzin tüketimi şehir içinde 0,40-0,45 kuruş arasında olmaktadır. Alfa Romeo’ların bu modellerinde LPG için motor uyumsuzluğu olduğu bilinmektedir.

Araç özellikle yakıt tüketiminin fazla olmasından dolayı ikinci el değişim hızı biraz yavaş olmaktadır. Airmatic ve ABS imkanlarının yanında komple hava yastığı paketi bulunmaktadır. Aracın yıllık vergisi motor hacminden dolayı 810 TL’den başlayan fiyatlardadır. Alfa Romeo’ların servis ve yedek parça ağı kısıtlı olduğu için özellikle servislerde bakım yaptırmak maliyetli olabilmektedir. Aracı seçerken sadece konforunu düşünebilirsiniz.

Listenin Değerlendirmesi

30.000 TL’ye alınabilecek otomobiller listemizde bizim değerlendirmemize göre özellikle ikinci el piyasasındaki hareketlilik, yakıt tasarrufu ve yedek parça imkanları düşünüldüğünde en ideal araç olarak Ford Focus ve Renault Clio olmaktadır. Fakat genç ruhlu insanların özellikle modifiye odaklı araç düşünüyorsalar Hyundai İ20 bu konuda başarılı sonuçlar verebilmektedir. Volkswagen Polo’lar internette yapılan oylamalarda en çok tercih edilen araç olarak görülmesinin yanında özellikle yedek parça fiyatlarından dolayı kullanıcılar tarafından şikayet almaktadır.

Yorum yazın