300 Koyun Projesi Başvuru İşlemleri ve Şartları 2020

300 Koyun Projesi Başvuru İşlemleri ve Şartları 2020

Türkiye tarım ve hayvancılık konusunda geçmiş yıllardaki verimli haline bürünmek istiyor ve buna dair çalışmalar her geçen yıl arttırılıyor. Son olarak 300 Koyun projesi ile karşımıza çıkan tarımı ve hayvancılığı verimli hale getirme çalışmaları, bu proje ekseninde her aileye tam 300 koyun sunuyor.

Şırnak’ta başlatılan bu proje ile ilgili tüm detayları paylaşacağız. Siz de önümüzdeki günlerde ya da aylarda bu projeye başvuru yapmak isterseniz, yazımız içerisindeki şartlar bölümünü okuduktan sonra gerekli şartları tamamlamak için uğraşmaya başlayabilirsiniz.

300 Koyun Projesi Başvuru İşlemleri ve Şartları

300 Koyun Projesi Nedir?

300 Koyun, Şırnak’ta temeli atılan ve başlatılan bir proje olarak bilinmektedir. Proje, tarım ve hayvancılığı kalkındırmak adına, 2023 yılında et namına herhangi bir şeyin yurtdışından getirilmemesi adına, bu hedefle başlamıştır. Bakıldığında, projenin işleyişi, başvuran ve projeye katılmaya hak kazanan ailelere; 300 koyun satılması ile başlar. 15 Ay sonra ödenebilecek bu koyunların yavrularını alma sözü devlet tarafından verilir. Dolayısıyla, 15 ay sonra kazanç sağlamaya başladığınızda rahatlıkla ödemelerinizi yapabilirsiniz.

15 Ay içerisinde size yem ve ek malzeme desteği de sunabilen ve bunun için avans ödeyen devlet, her türlü desteği sağlayarak yalnızca 300 Koyun projesinin işlemesini istemektedir. Genelde genç çiftçiler ve daha önce çiftçilik deneyimi yaşamamış insanlara önerilen bu proje kapsamında başvuruların nasıl yapıldığı ise alt başlıklarımızda…

Ahmet Eşref Fakıbaba: “2023 yılına kadar hedefimiz, et ithalatını kesinlikle önlemek olacak. Bu damızlık hayvanlarla biz bunu önleyeceğiz inşallah”

Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba sözlerine şöyle devam etti: “250 bin düve projesine 10 Mayıs’ta Erzincan’da start vereceğiz. Büyükbaş hayvan varlığımızı arttırmayı hedeflediğimiz projeyle toplam 250 bin düveyi 3 yıllık dönemde teslim edeceğiz. Proje kapsamında 7 yılda 1,5 milyon damızlık havyan sayısına ulaşmayı planlıyoruz. Böylelikle anayı arttırarak, danayı arttıracağız. Küçükbaş hayvan sayımızı arttırmaya yönelik TİGEM aracılığıyla başlattığımız sözleşmeli üretim modeli projemizdir. Proje kapsamında Ziraat Bankası, kredi verecek. Her bir yetiştirici için 300 başa kadar olmak üzere yılda 500 bin baş damızlık koyun vereceğiz. Bu projeyle yetiştiricilere sigorta, işçilik, faaliyet giderlerini avans olarak veriyoruz. Üretilen hayvanlar için alım garantisi sağlıyoruz. Bu projeyle 8 yılda ilave 5 milyon damızlık koyun elde etmiş olacağız.”

300 Koyun Projesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Projeye dair başvuru şartları her yıl değişiklik gösteriyor ancak temel şartlardan bir tanesi, bir girişimciyseniz çiftçilikle ilgili bütün belgelerinizi tamamlamanız ve projenizi oluşturmuş olmanız yönünde. Eğer zaten hayvancılıkla uğraşıyorsanız, bu projeye katılımınız genelde çok daha kolay olabiliyor.

Kişinin üretim yapabileceği mera alanının belirlenmesi, kaba yemin üretilebilirlik durumu, hayvanların varlığı ve rahat yaşayabilmesi adına yapılan düzenlemeler, kişinin hali hazırda hayvancılık ile uğraşıyor olması, 300 Koyun projesine katılım için artılarınızdan olabilir.

300 Koyun Projesinden Kimler Yararlanabilir?

300 Koyun projesinden genel olarak hali hazırda hayvancılık yapan kişiler yararlanabilmektedir. Yeni çiftçiler ve girişimcilere önerilse de, henüz tecrübesi olmayan birine 300 koyun emanet etmek, takdir edersiniz ki devletin pek de işine gelebilecek bir şey değil. Bu sebepten, proje özellikle hayvancılık yapan kişilerin başvurmasını talep ediyor.

300 Koyun Projesine Başvuru Nasıl Yapılıyor?

Başvurular periyodik olarak TİGEM.gov.tr üzerinden açılıyor ve buradan başvurunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz. Bakıldığında, sizden istenen belli başlı belgeler var ve şartları iyice dokumanlar aracılığı ile okumanız, yararınıza olacaktır. Periyodik olarak açılan başvurular, kısa süre içerisinde yanıtlanabiliyor ve projeye katılıp katılamayacağınız duyuruluyor. Katılamamanız halinde, üzülmemenizi ve TİGEM üzerindeki diğer projelere göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Aşağıda sizler için 300 Koyun projesi için istenen belgeleri sunuyoruz:

  • Proje başvuru dilekçesi
  • Nüfus cüzdanı örneği
  • Varsa tarım ve hayvancılıkla ilgili sertifikaları
  • Varsa hayvan yetiştiriciliği konusunda sertifikaları
  • Verilen paranın proje kapsamında kullanılacağına dair noter onaylı muvafakatname
  • Kredi vadesi ile uyumlu kira sözleşmesi
  • Tapu kayıtları
  • Üreticilere ait işletme tescil belgesi
  • Kapasite raporları

300 Koyun Projesi Başvuruları Nasıl ve Nereden Açıklanıyor?

300 Koyun projesinin başvuruları TİGEM web sitesi üzerinden açıklanmaktadır. Genelde başvurudan sonra bir değerlendirme süreci olur ve ardından kazananlar açıklanır. Sonrasında, hesabınıza yatan para ve 300 Koyun ile hem var olan hayvancılık işinizi büyütebilir hem de Türkiye’ye hayvancılık ve et üretimi konusunda destek olabilirsiniz.

2018 Nisan’da açıklanan 300 Koyun projesinin başvuruları, 2018 başında başlamıştı. 2019 Başında bu projenin başvurularının açıldığını görmemiz mümkün.