Akbank Artı Para Kullanımı ve Özellikleri

Akbank Artı Para Kullanımı ve Özellikleri | 2021 |

Akbank’ın kredili mevduat hesabı Artı Para; müşterilerin vadesiz hesaplarında para bulunmaması durumunda da para çekilebilmesini, ödemelerin gerçekleştirilebilmesini ve harcama yapılabilmesini sağlıyor.  Akbank Artı Para nedir, özellikleri nelerdir, nasıl açılır, faizi ne kadardır, Akbank ek hesap geri ödemesi nasıl yapılır, ödenmezse ne olur, bloke kaldırma nasıl yapılır, limiti nasıl artırılır / nasıl düşürülür, Akbank KMH iptali nasıl yapılır gibi onlarca sorunun cevabı içeriğimizde verilmiştir.

Akbank Artı Para Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Akbank artı para bir “kredili mevduat hesabı” çeşididir. Müşterilerin vadesiz hesabına tanımlanır. Hesapta para bulunmadığında eksi bakiyeye girmeye imkan tanır. Bu sayede ödemeler aksamaz, alış verişler yapılabilir. Acil nakit gerektiğinde başvurulacak hazır bir kaynak niteliğindedir. Akbank artı paranın diğer özellikleri kısaca:

 • Artı para vadesiz hesaba tanımlı olsa dahi kullanılmadığı sürece müşteriye maliyet oluşturmaz.
 • Aylık ya da 3 aylık nakit kullanımına imkan tanıdığı gibi; günlük ya da birkaç günlük nakit kullanımına da izin verir.
 • Harcanan ya da çekilen tutar, tekrar hesaba yatırılıncaya kadar faiz işler. 1 günlük kullanım ile aylık kullanım maliyeti aynı değildir.
 • Ayda 1 ödeme ya da 3 ayda bir ödeme şeklinde tanımlanabilir.
 • Kişinin düzenli gelirinin üzerinde tanımlanmaz.
 • Fatura ödemelerini ve otomatik ödemeleri hesapta para olmasa da yapar.

Akbank Ek Hesap Nasıl Açılır? Akbank Artı Para Başvurusu!

Akbank ek hesap başvuruları bankanın resmi internet adresinden yapılabilir. Ayrıca Akbank şubelerinden artı para başvurusu yaptırmak da mümkündür. Akbank avans hesap açtırmak için gereken belgeler şunlardır:

 • Kimlik ya da ehliyet
 • Gelir belgesi (bankanın maaş müşterileri için gerek yoktur)
 • Adres kayıt sisteminde güncel adresi bulunmayanlar için ikametgah ilmühaberi ya da son 3 aya ait (elektrik, su ya da doğalgaz) faturalarından biri

Ayrıca hali hazırda Akbank müşterisi olanlar; 444 25 25’i veya 0850 222 25 25’i arayarak, Akbank Direkt üzerinden yahut Akbank internet bankacılığından KMH başvurusu ve Akbank Artı Para başvuru sorgulama işlemi yapabilirler.

Akbank Artı Paranın Faizi Ne Kadar?

Akbank KMH faizi aylık yüzde 1,25 noktasındadır. Yıllık faiz oranı yüzde 15’e tekabül eder.

Akbank Artı Para Faiz / Masraf Hesaplama

Akbank Artı Para limitinden kullanılan tutar, kullanılan gün kadar maliyet oluşturmaktadır. Örneğin 100 TL 1 gün kullanılıp tekrar yatırıldığında 5 kuruşluk maliyetle karşılaşılır. 100 TL’nin 30 gün kullanımında ise müşteriye yansıyacak maliyet 1,5 TL’dir. Banka bu hesap dahilinde faiz haricinde ek bir masraf tahsil etmemekte, yalnızca yasal vergiler olan BSMV ve KKDF’yi müşteriye yansıtmaktadır. Bu vergiler için ödenecek ücret de yukarıda verdiğimiz maliyete dahildir.

Akbank Kredili Mevduat Hesabı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Akbank’ta bulunan vadesiz hesaba para yatırıldığında Artı Para (kredili mevduat hesabı) ödemesi gerçekleştirilmiş olur. Bunun için bankaya ayrıca bir bilgilendirmede bulunmaya gerek yoktur. Ödemeler için maksimum süre 3 aydır. Aylık ya da 3 aylık ödeme takvimi KMH başvurusu esnasında belirtilerek netleştirilir. Belirtilen süre dahilinde artı para borcu ya da asgarisi ödenmelidir.

Artı Parayı Neden Kullanamıyorum? Akbank KMH Bloke Kaldırma!

Hesap kesim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde artı para borcu ya da asgarisi ödenmek durumundadır. Asgari ödemesi de yapılmayan artı para hesabına banka tarafından bloke konulur. Bu süreçte borç üzerine faiz işlemeye devam eder. Artı para limitinin yeniden açılması ve kullanıma devam edilebilmesi için borcun ödenmesi gerekir.

Artı Para Ödenmezse Ne Olur?

Artı Para, Akbank’ın sunduğu bir kredi ürünüdür. Kredi kartı, ihtiyaç kredisi ya da konut kredisinden “bankacılık ürünü bakımından” herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bankanın müşterisine “faizli borç limiti” olarak sağladığı Artı Para hesabındaki bakiye ödenmezse banka tarafından önce hesaba bloke konulur. Borç ödemesi 3 aylık süreç dahilinde yine yapılmazsa borç icra yolu ile tahsil edilme yoluna gidilir. Bu süreçte borcun üzerine yasal faizin işlemeye devam ettiği ve süreç dahilinde oluşacak masrafların da müşteriye yansıtılacağı göz ardı edilmemelidir.

Artı Para Limit Artırma, Akbank Ek Hesap Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Artı para limit arttırma ve düşürme talepleri şu kanallar üzerinden bankaya iletilebilir.

 • Akbank şubeleri
 • Akbank internet bankacılığı
 • Akbank Direkt
 • Akbank müşteri hizmetleri ve telefon bankacılığı (444 25 25 / 0850 222 25 25)

Akbank’tan Taksitli Artı Para Çekebilir Miyim?

Akbank avans hesabı dahilinde taksitli nakit çekim de yapılabilmektedir. Limit dahilinde bulunan tutarın yüzde 80’i kadar taksitli nakit çekim yapılabilir. Geri ödemeler azami 11 aya kadar taksitlendirilerek gerçekleştirilebilir. Minimum taksitli nakit çekim 50 TL olarak belirlenmiştir.

Akbank KMH İptali Nasıl Yapılır?

Artı para iptali Akbank KMH başvuru kanalları üzerinden yapılabilir. Ancak bunun için artı para bakiyesinin ekside olmaması (borç bulunmaması) gerekir. Güncel borcu bulunan artı para hesabındaki borç ödendikten sonra kapama işlemi yapılabilir.

 

Web\’den başvuru ve bilgi için tıklayın.