Akbank Kredi Kartı Axess Nakit Avans

Akbank Kredi Kartı Axess Nakit Avans | 2021 |

Akbank Axess kredi kartları ile milyonlarca müşterisine alışverişte kolaylık sağlıyor, harcarken kazanma ve harcadıklarını vadeli şekilde geri ödeme imkanı tanıyor. Bunlara ek olarak Akbank kredi kartlarından nakit avans ve taksitli nakit avans kullanılması olanağı da sunuyor. Akbank kredi kartı taksitli nakit avans nasıl çekilir, hesaplaması nasıl yapılır, nakit avans limiti neden kapatılır, asgari ödemesi ve erken kapaması nasıl gerçekleştirilir gibi pek çok sorunun cevabı içeriğimizde yer almaktadır.

Akbank Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Çekme

Akbank kredi kartlarından taksitli nakit avans çekmek bankanın şubelerinden ya da ATM’lerinden mümkündür. Çekilen nakit avansın Akbank vadesiz hesabına aktarılarak istenildiği zaman kullanılabilmesi için şu kanallardan da taksitli nakit avans kullanımı yapılabilir.

 • Axess Mobil’de bulunan “Kartlar” menüsü üzerinden “Taksitli Nakit Avans” seçilerek işlem yapılabilir.
 • 444 25 25 numaralı Akbank müşteri hizmetleri aranarak; önce kredi kartı numarası ve şifre girilir, sonra “Kredi Kartı” menüsü üzerinden “3” tuşlanır.
 • Akbank internet bankacılığı üzerinden nakit avans kullanmak için menüde yer alan; “Kart işlemleri – Taksitli nakit avans” adımları takip edilir.
 • Akbank Mobil uygulamasından taksitli nakit avans kullanımı; “Başvuru ve Nakit İhtiyaçlarım – Kredi kartından taksitli nakit avans” adımları takip edilerek yapılabilir.

Yukarıdaki seçeneklere ek olarak öteki bankaların ATM’lerinden de Akbank Axess kredi kartları ile taksitli nakit avans kullanımı mümkündür. Ancak bu durumun müşteriye ek maliyet doğuracağı gözden kaçırılmamalıdır.

Akbank Nakit Avans Kaç Taksitte Çekilebilir?

Akbank nakit avans tek çekimde kullanılarak bir sonraki ay ekstresinde borç tutarı ödenebilir. Akbank’tan taksitli nakit avans ise 6 ay ile 12 ay aralığında kullanılabilmektedir.

Akbank Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Limiti Yükseltme

Akbank kredi kartı taksitli nakit avans 200 TL ile 10.000 TL aralığında kullanılabilmektedir. Buna ek olarak Akbank nakit avans limitinin, kredi kartı limiti ile eşdeğerde olduğu ve nakit avans olarak kullanılan tutarın kredi kartı limitinden düştüğü de bilinmelidir. Tüm bunlara ek olarak Akbank ATM günlük nakit çekim limitleri kapsamında, ATM’lerinden maksimum 4.000 TL’ye kadar nakit avans kullanımına imkan tanımaktadır.

Akbank nakit avans limit artırım talebi, Akbank kredi kartı limit yükseltme talebi kapsamında verilmektedir. Akbank kredi kartının limiti arttığında nakit avans limiti de yükselecektir. Axess kredi kartı limit yükseltme talebi Axess Mobil’den Akbank Mobil’den ya da 444 25 25 numaralı Akbank çağrı merkezinden verilebilir. Akbank kredi kartı limit yükseltme taleplerinin banka tarafından aşağıdaki yasal kıstaslar doğrultusunda değerlendirileceği bilinmelidir. Yasal kıstaslara göre:

 • Kredi kartı kullanmaya başlayalı 1 yıldan az süre olan kişilerin kredi kartı limiti aylık gelirinin 2 katını aşamaz.
 • Kredi kartı kullanmaya başlayalı 1 yıldan fazla süre olan kişilerin kredi kartı limiti de aylık gelirinin 4 katını aşamaz.
 • Kişinin varsa bütün bankalardan kullandığı kredi kartı limitlerinin toplamı söz konusu sınıra dahildir.

Akbank Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Hesaplama

Akbank’ın taksitli nakit avans kullanımları için uyguladığı faiz oranı aylık yüzde 1,25’tir. Nakit avans çekimlerinde komisyon oranı çekilen bakiyenin yüzde 1’ine denktir. Müşteriye uygulanan faiz oranı üzerinden yüzde 5 BSMV ve yüzde 15 KKDF yasal kesintiler olarak yine müşteriye yansıtılmaktadır. Akbank taksitli nakit avans hesaplama örnekleri aşağıdaki çizelgede yer almaktadır.

Nakit Avans Masraf + Faizler Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme
6 Ay  3.000 TL 307,5 TL 551,25 TL 3.307,5 TL
8 Ay  4.500 TL 596,25 TL 637,03 TL 5.096,25 TL
10 Ay  6.000 TL 975,01 TL 697,5 TL 6.975,01 TL
11 Ay  7.500 TL 1.331,24 TL 802,84 TL 8.831,24 TL
12 Ay  9.000 TL 1.732,5 TL 894,375 TL 10.732,5 TL

 

Tabloda yer alan masraf ve faizlere; aylık yüzde 1,25’lik nakit avans faizi, yüzde 1’lik nakit çekim komisyonu, KKDF ve BSMV dahildir. Müşterinin yapacağı geç ödemelerde bu maliyetlere ek olarak aylık yüzde 1,55 gecikme faizi ile maliyetlerin artmaya devam edeceği bilinmelidir. Ayrıca diğer banka ATM’lerinden Akbank kredi kartları ile yapılacak nakit avans kullanımlarında ek (yüzde 3 civarı) masrafa muhatap olunacaktır.

Akbank Nakit Avans Çekemiyorum!

Vatandaşlar bazı durumlarda “Axess nakit avans limiti yok” ya da “Akbank nakit avans çekemiyorum” serzenişinde bulunmaktadır. Bu durumun yasal prosedürlerden kaynaklandığını ve aşağıdaki durumlarda kredi kartının nakit çekime kapatıldığını belirtmekte yarar var:

 • 1 yıl içerisinde kredi kartı ekstre borcu en fazla 2 kez asgari tutarda ödenebilir. 3. kez asgari tutarı ödenen kredi kartı nakit çekime kapatılır.
 • 2 ay üst üste ekstre borcunda belirtilen asgari tutarın altında ödeme yapılan ya da hiç borç ödemesi yapılmayan kredi kartları nakit çekime kapatılır.
 • Kredi kartında limit olmadığı durumlarda taksitli nakit avans da kullanılamaz.
 • 6 aydan az, 12 aydan fazla vadeli taksitli nakit avans çekilemez.
 • ATM’lerden günlük 4.000 TL üzerinde nakit avans kullanılamaz.

Akbank Kredi Kartı Taksitli Nakit Avans Geri Ödeme

Akbank taksitli nakit avansın geri ödemeleri banka şubelerinden ya da bankanın ATM’lerinden gerçekleştirilebilir. Akbank taksitli nakit avans asgari ödemesi yapmak isteyen kişi ekstre borcunda bulunan “asgari ödeme” tutarını bankaya yatırabilir. Söz konusu meblağ içerisinde taksitli nakit avansın ilgili aya dair taksitin asgari meblağı da bulunmaktadır. Asgari borcu ödenen ya da ekstredeki borç bakiyesinin tamamı ödenmeyen kartlara ayık yüzde 1,55 oranındaki gecikme faizi işlemeye devam eder.

Akbank Taksitli Nakit Avans Erken Kapatma

Müşterinin Akbank’tan çekilen taksitli nakit avanstan cayma hakkı bulunmaktadır. Taksitli nakit avansın kullanımının akabinde geçen 14 günlük süre dahilinde cayma hakkını kullanmak isteyen kişi edindiği nakdi bankaya tekrar yatırıp Akbank müşteri hizmetlerini (444 25 25) arayarak cayma hakkını kullanmak istediğini belirtebilir.

Akbank taksitli nakit avans erken ödeme ile kapatılmak istenildiğinde borç tutarı ATM’den ya da şubeden kredi kartına yatırılır. Akabinde yukarıda verilen numaradan Akbank telefon bankacılığı ile irtibata geçilerek taksitli nakit avans için erken kapama yapılmak istenildiği belirtilerek işlem gerçekleştirilebilir. Bu durumda vadesi gelmemiş taksitler için uygulanacak olan faiz meblağları müşteri lehine güncellenecek ve müşterinin faiz / masraf giderlerinden tasarruf etmesi sağlanacaktır.

Web\’den başvuru ve bilgi için tıklayın.