Akbank Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2020

Akbank Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır? 2020

Nakit ihtiyacının kredi ile karşılanması artık günümüz ihtiyaçlarından biri haline geldi. Kimi zaman borcunu ödemekte güçlük çeken biri, kimi zaman ev ya da araba almak isteyen biri bankalardan kredi çekiyor. Ancak bu krediler ekonomik koşullar doğrultusunda bazen ödenmekte güçlük çekilebiliyor. Gecikme denilen kavram da burada devreye giriyor.

Bankalar kredisini ödeyemeyecek durunda olan müşterileri için yapılandırma süreci oluşturuyor. Bu süreç hem banka, hem de müşteri için avantajlı sayılır. Çünkü müşteri kanuni takip sürecine girmekten kurtuluyor, banka ise ödemesini zamanında alabiliyor.

İşte bu bankalardan biri de yoğun bir kredi akışına sahip olan Akbank’tır. Akbank Kredi Yapılandırma süreci diğer bankalar ile benzerlik göstermektedir. Yazımızın devamında akbank kredi yapılandırma konusuyla ilgili kafanızda soru işareti kalmayacak.

Akbank Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Akbank’tan Kredilere Yapılandırma Desteği

Akbank Kredi Yapılandırma süreci için alternatif kanallardan da hizmet veriyor. Genellikle kredilerini yapılandırma isteyen kişiler bankaların ilgili şubeleri ile görüşmeli. Ancak Akbank’ta müşteri hizmetleri de kredi yapılandırma sürecinde müşterilerine destek veriyor.

Akbank’tan kredilere yapılandırma desteği 444 2 525 müşteri destek hattından gerçekleştirilebiliyor. Eğer buradan net bilgi alınamaz ise kredinin çekildiği şube ile götürülmelidir. Şube yetkilileri konuya dair müşteriyi bilgilendirecek ve krediyi şartların uygun olması durumunda yapılandıracaktır.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Her kredili üründe olduğu gibi Akbank ihtiyaç kredilerinde de 90 günü geçen ödemeler avukatlık olmakta. Avukatlık olmadan, yani bu 90 gün içerisinde yapılan yapılandırma taneleri genellikle banka tarafından onay alıyor. Ayrıca aynı kredi yalnızca bir kez yapılandırılabiliyor. Bu nedenle ihtiyaç kredinizi yapılandırırken bütçenize uygun bir ödeme planı belirlemelisiniz.

Eğer Akbank ihtiyaç kredinizi yüzde 1.29 oranındaki bir faiz ile 36 ayda kullandıysanız ve yapılandırma talep edecek olursanız 72 aya kadar vade seçeneğiniz bulunuyor. Ancak ihtiyaç kredisi yapılandırma aşamasında yaklaşık 1.80 ile 2’nin üzerinde değişkenlik gösteren bir faiz ile karşılaşmanız muhtemel.

Ancak an itibari ile ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2.34. Dolayısıyla yüzde 2.40 ile yüzde 2.80’lere varan bir yapılandırma faizi ihtiyaç kredileri için uygulanmakta.

Taşıt Kredisi Yapılandırma

Eğer kişi Akbank’tan taşıt kredisi çektiyse ve ödemekte güçlük çekiyor ise yine Akbank’tan çekeceğiniz refinansman kredisi ile yeni bir ödeme planına sahip olabilir. Eğer taşıt kredisi yapılandırma farklı bir bankadan yapılacak olur ise kişinin kazancı olmaz. Hatta zararı olacaktır.

Ancak kredinin 3 dönem gecikmemiş olması gerekmektedir. 3 dönem ve üzeri geciken taşıt kredileri için bu banka yapılandırma yapmamaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yüksek vadede kullandırılan bir kredidir. Bu nedenle yapılandırma talebinde bulunulmadan önce, yapılandırmanın avantajlı olup olmadığı ayrıntıları ile düşünülmelidir. Bu noktada kalan taksit sayısı, yeni çekilecek kredinin faizi ile kalan kredinin faizi arasındaki fark, ödenen ve ödenecek masraf hesaplaması çok önemlidir.

Zaten bankadaki bireysel temsilciler bu aşamada sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca konut kredisi yapılandırma istediğinizde Akbank tarafından yüzde 2’lik bir yapılandırma ücretini de kabul etmiş olursunuz. Bu erken kapamadan kaynaklı uygulana  konut kredisi ceza bedelidir.

Akbank Kredi Yapılandırma Faiz Oranları

Her bankada olduğu gibi Akbank kredi yapılandırma işlemleri belli bir faiz çerçevesinde gerçekleşiyor. Akbank yüzde 0.5 oranında yapılandırılacak krediler için tahsis ücreti talep ediyor. Ayrıca 36 aydan fazla ödemesi bulunan krediler için yüzde 1.36, 36 aydan az vadeli krediler için ise yüzde 2 faiz uyguluyor.

Akbank Kredi Yapılandırma Şartları: Yapılandırmanın en önemli şartı ise gecikmenin 3 ayı geçmemiş olması ve müşterinin ilk kez yapılandırma talebi ile gelmiş olmasıdır. Ayrıca aynı kredi yalnızca bir kez yapılandırılabilir. Ödemesi 3 ayı geçmiş krediler ise icralık olacağından yapılandırmaya uygun olmayacaktır.