Alınan evde kiracı varsa ne olur?

Konut alımında dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi kiracısı olup olmadığıdır. Bu konu ile alakalı olara yasal düzenlemeler ve mevzuatlar belirlenmiş olsa bile çoğunlukla sorunlar ve tartışmalar çıkmaktadır.

Satın Alınmış Olan Evde Kiracı Bulunuyor İse Ne Olur?

İçinde sözleşmesi olan bir ev satın alındıysa bulunan kiracının sözleşmesi de kabul edilmiş sayılır. Kiracıların evden çıkarılması ile alakalı olarak yapılabilecek şeyler olsa da yasalar kiracının tarafındadır. Kiracılı olan bir ev satın alınacak ise kiracı ile anlaşma yoluna gidilmelidir.

Kira sözleşmesine göre kiracının belli başlı hakları bulunur. Kiracılara gönderilen ev boşaltma ihtarnamesinden sonra tanınan süre 6 aydır. Bu ihtarnameyi göndermek için tapuyu üstünüze aldıktan sonra 1ay içinde gerçekleştirmeniz gerekir. Noter kanalı ile bu ihtarnameyi göndererek 6 aylık süre içerisinde kiracıyı çıkartabilirsiniz. Kiracılar bu 6 aylık sürede çıkmayı kabul etmez ise tahliye davası açılabilir. Tapu sonrasındaki 1 aylık süreyi kaçırırsanız kira sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.

Kiracı ile Nasıl Anlaşmaya Varılır?

Evi aldıktan sonra veya almadan önce kiracı ile anlaştıysanız evden çıkmasını talep edebilirsiniz. Kiracı ile yapılan anlaşmanın şahitler huzurunda, imzalı ve yazılı olması gerekir. İşlerin resmi şekilde yürümesi ileride çıkabilecek sorunlarda sizlere avantaj sağlar. Satın alınmış olan evin depozito hakkı satın alan kişiye geçer.

Kiracının evden çıkış anında depozitoyu yeni ev sahibine vermesi gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir