Anadolubank Kredi Kartı Başvurusu 2020

5 dk okuma süresi

Anadolubank şube sayısında 100 barajını aşmış, gelişimine hızla devam eden bankalar arasında yer alıyor. 115 şubeyle Türkiye’nin pek çok ilinde hizmet veren Anadolubank müşterilerine cazip özellikli kredi kartları da sunuyor. Bu kredi kartlarının özellikleri ve Anadolubank SMS ile kredi kartı başvurusu bilgisi içeriğimizde verilmiştir.

Anadolubank Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartları ve Özellikleri

Anadolubank Worldcard Kredi Kartı Başvurusu

Anadolubank’ın Worldcar ürünü ile World üye iş yerlerinde 9 aya kadar taksit ile alış veriş yapmak mümkün. Üstelik bu alışverişlerde kazanılan World puanlar sonraki alışverişlerde kullanılabiliyor. Nakit avans ve taksitli nakit avans olanakları da bulunan kredi kartına ek kart da çıkarttırılabiliyor ve istenilen kişiye verilebiliyor. Anadolubank Worldcard’ın 3 farklı türü bulunmaktadır, bunlar:

  • Anadolubank Classic Worldcard
  • Anadolubank Gold Worldcard
  • Anadolubank Platinum Worldcard

Anadolubank Worldcard başvurusu Anadolubank şubelerinden yapılabilmektedir. SMS ile Anadolubank Worldcard başvuru işlemi bankanın sunduğu olanaklar arasında bulunmamaktadır.

Anadolubank Kredi Kartı Başvurusu

Anadolubank kredi ücretsiz şekilde müşterilere sunuluyor. Aidatsız kart ile taksit yapılamamaktadır. Taksitli nakit avans ve tek çekim nakit avans ise kullanılabilmektedir. Anadolubank kredi kartı başvurusu SMS ile yapılamamaktadır. Banka kredi kartı başvurularını şubeleri vasıtası ile almaktadır. Anadolubank Kredi Kartı, yıllık kart aidatı olmaksızın sunuluyor. Herhangi bir ücret ödemeden, ihtiyaçlarınızı kısa sürede karşılayabilir, alışverişlerinizi nakit taşımaksızın yapabilirsiniz.

Faiz Oranları

Bankanın kredi kartları masraf kalemlerine yönelik olarak sunduğu faiz oranlarını aşağıdaki tabloda görüntüleyebilirsiniz.

Masraf AdıFaiz Oranı
Kredi Kartı Faiz Oranı%2.15
Nakit Çekim Faiz Oranı%2.15
Gecikme Faiz Oranı%2.65
Limit Aşım Faiz Oranı%2.15

Önemli Not: Yukarıdaki oranlara BSMV ve KKDF dahil değildir.

Anadolubank Kredi Kartı Başvuru Yöntemleri

Yukarıdaki iki kredi kartından birine başvuru yapmak istiyorsanız, bu işlemi gerçekleştirebileceğiniz tek kanal mevcut: Şubeler. Anadolubank kredi kartı başvurusu SMS ile ya da internet üzerinden yapılamıyor.

Banka, sadece şubeler üzerinden kimliğiniz eşliğinde başvurularınızı alıyor. Şehrinizde size en yakın şubeyi öğrenebilmek için bu (https://www.anadolubank.com.tr/tr/index.php/ab/subeGoster/) sayfayı kullanabilirsiniz.

SMS ile Başvuru: Anadolubank kredi kartına sms ile başvuru yapmak isteyenler ne yazık ki başvurularını sadece şubelerden yapabilecekler. SMS ile başvuru imkanı sağlanmamakta.

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi kartınızı aldıktan sonra ya da almadan önce, başvuru esnasında aklınıza takılan pek çok soru olabilir. En sık sorulanları aşağıda sizler için yanıtlamaya çalıştık.

Başvuru Durumu Nasıl Sorgulanır?

0 850 222 55 50 Numaralı Anadolubank çağrı merkezi üzerinden başvuru durumunuzu sorgulayabilmeniz mümkündür. Dilerseniz başvuru yaptığınız şubeye giderek de başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

Başvurum Neden Onaylanmıyor?

Anadolubank’a yapılan kredi kartı başvuruları banka tarafından müşteri özelinde; kredi puanı öncelikli olmak üzere birkaç farklı değerlendirme kaleminde incelenmektedir. Müşterilerin kredi kartı başvurularının onaylanmama ya da reddedilme nedeni şunlar olabilir.

  • Kişinin Findeks skorunun 1000 puanın altında olması.
  • Kişinin gecikmiş ek hesap, kredi kartı ya da kredi borcu ya da varlık yönetim şirketlerine ödenmemiş borcu bulunması.
  • Kişin varsa başka bankalardan edindiği kredi kartlarının limitlerinin toplamının kişinin aylık düzenli belgelenebilir gelirinin 4 katını aşması.
  • Evrak eksikliği

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Anadolubank kredi kartı başvuruları azami 30 güne kadar sonuca bağlanmaktadır. Sürecin hızlanması, müşterinin bankanın kredi politikalarına uyum sağlaması ile doğru orantılıdır. Findeks puanı yüksek olan kişilerin kredi kartı başvuru sonucu daha erken netleşmektedir. Banka, başvurusunu uygun bulmadığı müşterilerine yanıt vermeme hakkını da saklı tutmaktadır. Anadolubank kredi kartı başvuru sonucu sorgulama işlemi Anadolubank’ın şubelerinden ya da 0850 222 55 50 numaralı Anadolubank Müşteri İletişim Merkezi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Web’den başvuru ve bilgi için tıklayın.

Limit Düzenleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Anadolubank internet şubesi ya da mobil şube üzerinden kredi kartlarım menüsüne girerek limit düzenlemesi gerçekleştirebilirsiniz. Alternatif yollar, şubeler ya da çağrı merkezidir.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırılabilir mi?

Borcunuzu yapılandırmak istiyorsanız, bunun için şehrinizde size en yakın şubeye giderek müşteri danışmanı ile görüşebilir ve talebinizi belirtebilirsiniz. Görüşme sonrasında, uygun bir ödeme planı ile borcunuzu ödemeye başlayabilirsiniz.

Anadolubank Kredi Kartı Başvurusu İptal Edilebilir mi?

Kredi kartı başvurunuzun sonucu olumlu geldiyse, yani kartınız sizin için hazırlanıyorsa; başvuru iptali mümkün değildir. Ancak sorgulama esnasında hâlâ değerlendiriliyor aşamasında görünüyorsa; şubelerden başvurunuzu iptal edebilirsiniz.

Kayıp Çalıntı Bildirimi Nasıl Yapılır?

Kartınızla ilgili kayıp çalıntı bildirimleri için en kolay ve güvenli yol, 0 850 222 55 50 numaralı çağrı merkezini aramaktır.

Nakit Çekim Ücretleri Hakkında Bilgi Alabilir miyim?

Anadolubank kredi kartınızdan nakit çekim yaptıysanız, taban faiz oranı ve ek ücretlendirmeler ekstrenize yansır. Ek ücretlendirmeler, koşullara göre değişiklik göstermektedir.

  • Anadolubank şubeleri ya da ATM’leri üzerinden nakit çekim işlemi gerçekleştirdiyseniz, %3.75 + 3.10 TL ek ücret ekstrenize yansıtılır.
  • Farklı bankaların ATM’lerinden nakit çekim yaptıysanız, ekstrenize yansıyacak ek ücret %4.40 + 4.65 TL’dir.

Yukarıdaki oranlara da BSMV dahil değildir. ATM’lerden işlem gerçekleştirdiğiniz esnada, onay vermeden önceki ekranda BSMV dahil ekstrenize yansıyacak toplam tutarı görebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın
x