Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2020

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2020

Arıcılık Kredisi

Vatandaşın ekonomik ihtiyacını gidermek amacıyla kullandığı kredi ürünleri, özellikle son yıllarda kullanım alanını genişletmiş, bu da kredi başvurularını arttırmıştır. Bireysel ihtiyaçlar, taşınamaz mal alımları ve ticari amaçlarla kullanılan kredi ürünleri, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşa da destek olmaktadır.

Özel bankaların yanı sıra devletin de desteklemiş olduğu hayvancılık kredileri, bu işle ilgilenen vatandaşın yüzünü güldürmüş, böylece ülke ekonomisine de katkı sağlamıştır. Bu anlamda birçok devlet bankası ve özel firmalar arıcılık sektörüne finansman desteği vermektedir.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık Kredisi Nedir?

Arıcılık kredisi, arı yetiştiricileri için, özel firmaların ya da devletin kişilere sağlamış oldu ekonomik destek olarak bilinir. Arıcılık kredisi yalnızca arı yetiştirmek amacıyla kullanılmayıp, arıcılık malzemeleri, şeker petek vb. gibi ihtiyaçlar için, gezici arıcıların nakliyat giderleri, bombus arısı üretimine yönelik ihtiyaç duyulan (polen, şeker, plastik kap ve ambalaj malzemesi gibi) işletme giderleri gibi birçok alada arı yetiştiricilerini ihtiyacın gidermektedir.

Bu anlamda devlet destekli ve özel sektör bankalar, arıcılık kredisi için, düşük hibe faizli, faizsiz kredi ya da imkânı sağlamaktadır.

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık faaliyeti yürüten, ya da yenibaşlayacak olanlar için çoğu banka kredi imkânı sunmaktadır. Bu anlamda gerekli koşulları ve evrakalar sağlayan her vatandaş, dilediği banka için başvuruda bulunabilir ve nakit ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Kimler Arıcılık Kredisi Alabilir?

Arıcılık kredisinden, arıcılık sektöründe faal olan ya da bu mesleğe yeni adım atan kişiler başvuruda bulunabilmektedir. Hali hazırda arıcılık yapan kişiler, işini büyütmek, arıcılıkla alakalı gereçleri alabilmek ve diğer giderler için kredi başvurusunda bulunulabileceği gibi, bu ise sıfırdan başlayacak olan kişilerde, sunulan kredi desteği ile ekonomik ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Arıcılık Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler

Arı yetiştirimlerinin asgari 50 ve üzeri kovan ile üremi yapan veya mevcut koloni sayısını 50 ve üzerine çıkarmak isteyen arıcılara işletme kredisi kullandırılır.

Arıcılık kapsamında kullandırılacak krediler, arılı kovan, yeni kovan, arıcılıkta kullanılan maske, körük, el demiri, bal süzme makinesi, polen kurutma makinesi, ana arı işletmesi oluşturmak için çiftleştirme kutusu, ana arı kafesi, ana arı ızgarası, vb. malzeme ve ekipmanların alımı, ilkbahar beslenmesi için koloni başına 10 kg. şeker, her kovan için yılda 1 kg temel petek alımı, gezginci arıcılık yapanlar için arı nakliye gideri ve işçilik dahil benzeri işletme giderlerini kapsamaktadır.

  • Kredi talebinde bulunan vatandaşınArıcılar Birliğine üye olması gerekmektedir
  • Bunlara ek olarak ise,Gezginci arıcılık yapanlar için arı nakliye gideri ve işçilik dâhil benzeri giderlerin finansmanı amacıyla işletme kredisi kullandırılmaktadır.

Arıcılık kredisi için gerekli evraklar,

  • Çiftçi Belgesi/ÇKS Belgesi, nüfus cüzdanı
  • Tarımsal işletmesini tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, vb.)
  • Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler
  • Bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Arıcılık kredisi bilindiği gibi özel firmalar ve devlet destekli olarak verilmektedir. 2017 yılında Devlet destekli olarak arıcılık kredisi Ziraat Bankası ve KOSGEB tarafından verilmektedir. Bunların dışında Şekerbank, TEB ve QNB Finansbank ve bankaları da arıcılık kredisi ile ön plana çıkmaktadır

Kosgeb Arıcılık Kredisi

KOSGEB, arıcılık alanında faaliyet gösteren vatandaşa, İMALAT/Gıda ürünleri imalatı adı altında faizsiz kredi ve hibe kredi seçeneği sunulmaktadır. Devlet destekli kurum olan KOSGEB kredisi için vatandaşın uygulamalı girişimci eğitimi alması gerekmektedir. Bu eğitim 32 saat sürüp, nasıl iş planı yapılacağı anlatılmaktadır.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Ziraat Bankası, arıcılık kredisi veren ve ön sırada yer alan Ziraat Bankası, Gerekli koşulları sağlayan her işletme için, avantajlı arıcılık kredisi hizmeti sunmaktadır.

Şekerbank Arıcılık Kredisi

Şekerbank, modern hayvancılığa destek veren Şekerbank, arıcılık kredisi için, 36 aya kadar vade ve yılda bir ödeme imkânı sağlamaktadır. Bunun dışında ise Sadece İl Arı Yetiştiricileri Birliği’nin asgari 1 yıllık üyesi olan arıcılar ve arıcılık faaliyetiyle 1 yıldan fazla süredir ilgilenen tüzel kişiler bu imkândan faydalanabilmektedir.

Teb Arıcılık Kredisi

Türk Ekonomi Bankası, kovan petek, nakliye vb. ihtiyaçların karşılanması için vatandaşa kredi imkânın sunan TEB, vade sonunda anapara ve faiz ödemesi ve azami 12 aya kadar vade olanağı da sunmaktadır.

QNB Finansbank Arıcılık Kredisi

Türkiye’de arıcılık kredisi veren bir diğer banka ise QNB Finansbank olmaktadır. Kredinin özellikler ise 24 aya kadar vade imkânı, işletme maliyetinin %85 inin karşılanması ve 1, 3, 6 ve 12 ayda bir ödeme olarak belirlenmektedir.