Arsa alırken dikkat edilmesi gerekenler

Yatırım yada değerlendirme üzere bir arsa almak isteğindeyseniz araştırmanız ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.Arsa alımı ev alımlarında olduğu gibi gözle görülebilecen detaylara sahip olmadığı için tapuda ne şekilde kayıtlı olduğu bilgilerini araştırarak alım yapmanız gerekmektedir.

Arsalar hisseli olması muhtemel taşınmazlardandır bu nedenle bir arsa almak istiyorsanız ilk yapılacak işlemlerden biri tapudan arsanın durumunu sorgulamak olmalıdır. Hisseli arsalarda siz ödemeyi yaptıktan sonra hissedarlardan birinin satışa karşı çıkması demek arsanın tamamen sizin olmadığı ve üzerinden herhangi bir işlem yapılamayacağı manasına gelmektedir.Satış gerçekleştikten sonra geri dönüş yolu yasalarca bulunmadığından ötürü tapudan arsanın tek kişiye ait olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir.

Tapudan sorgulama yapacağınız bir diğer nokta arsanın tam yerinin ve metrekaresi olmalıdır.Arsanın size belirtilen metrekaresi ile tapudakinin uymaması eksik alım yapmanıza neden olabilir.Ayrıca size gösterilen arsa ile tapuda ki arsanın yeri aynı değilse satın alım sonrasında imarla ilgili bir takım sorunlar yaşamanıza neden olacaktır.

Alımı planlanan arsanın satışna engel olan bir durumun olup olmadığı ve ipotek durumu da sorgulanması gerekenler arasındadır.Arsa için ödemenin yapılmasından sonra bir ipotek durumunun ortaya çıkması size zor anlar yaşatabilir bu nedenle öncesinde arsa sahibi ile beraber tapu kadastro müdürlüğüne giderek gerekli bilgilerinin teminini yapmanızı öneriyoruz.

Arsa alımı yapacaksanız öncelikle alımı yatırım amaçlı mı yoksa değerlendirmek amaçlımı yapacağınıza karar vermeniz gerekir.1 yıl altında bir değerlendirme düşünüyorsanız bu kısa vadeli bir alım olacaktır ancak arsanın değerlendirilmesi 1 yılın üzerindeyse bu arsanın yatırımlık bir arsa olduğunu düşünebilirsiniz.Eğer arsanızı kısa vadeli bir yatırım için düşünüyorsanız devletin projeler düşündüğü bölgeleri tercih edebilirsiniz. Eğer arsanızın bulunduğu alana bir süre sonra devlet projeleri yapılacaksa konut yapımı da söz konusu olacağından kısa vade de kartı bir geri dönüş elde edebilirsiniz.Aynı durum turizm bölgeleri içinde gerçeklilik taşımaktadır. Turizm bölgelerinin doğal güzellikler nedeniyle turist çekmesi hem devlet hem de özel sektör tarafından geliştirmeye müsatliksağlar.Bu gibi alanlarda arsa alınması kısa sürede  kar elde edebileceğinizi göstermektedir. Yatırımlık arsa alımlarında yalan bilgilere dikkat etmeniz gerekir.Satış yapan kişinin yada arsa sahibinin bilgilendirmeleri bilgi almak için yeterli bir kaynak olmayacağından etraflıca bir araştırma yapmanızı devletin kısa ve uzun vadede yapmayı düşündüğünü projelerle ilgili bilgi almanızı öneriyoruz.

Arsa alımlarında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise imar planıdır.İmar planını tapudan sorgulayarak alım yapmanız amacınız doğrultusunda alım yapmanıza fayda sağlar.Özellikle köylere yakın bölgelerden bir alım yapıyorsanız ve arsada yapı inşa edecekseniz yol ile bağlantılı bir arsa seçmeniz önemlidir.Aksi takdirde alacağınız arsa imara uygun olmayan tarım arazisi olabilir ve arsanızı isteğiniz doğrultusunda kullanamayabilirsiniz.

Kısaca arsa alımı tecrübe araştırma gerektiren bir süreç olduğundan deneyim sahibi değilseniz bilinen firmalardan destek almanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir