Asgari Ücrete Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Asgari Ücretli Çalışan İçin Kredi Miktarı

Hemen her vatandaşın nakde sıkıştığı ya da acil paraya ihtiyaç duyduğu dönemler olmaktadır. Bu durum da olan kişiler , serbest meslek çalışanlar, öğrenciler, ya da ev hanımlar olabileceği gibi, asgari ücretle çalışan kişilerde de sıkça görülmektedir. Türkiye genelinde asgari ücret ile çalışan ya da bu şekilde ödeme planı gösterilen kişilerin sayısı oldukça fazladır.

asgari ücretliye kredi limiti

Hal böyle olunca akla ilk olarak, milyonlarca asgari ücret çalışanı vatandaşın ne kadar kredi kullanabileceği gelmektedir. Ekonomik ihtiyaç gereği kullanılmak istenen kredi limitinin artması, tüketicilerin bankalardan en fazla ne kadar kredi kullanabileceğini araştırmasan neden olmaktadır.

Asgari Ücretli Çalışan Birinin Alabileceği Kredi Limiti

Bankalar vatandaşa kredi kullandırırken,kişinin geliri ile aylık ödeme oranının temel almaktadır.Bu durumun sebebi ise,kişinin maaşına göre ödeyebileceği taksiti belirlemek ve böylece sosyal yaşamdan olumsuz etkilenmesini de engellemektedir.

Aynı zamanda kendi ödemesini de güvence altına almak isteyen bankalar, asgari ücretle çalışana da bu doğrultuda kredi kullandırmaktadır. Buna göre, kredisini asgari ücret ile çekecek kişi için bankalar, aylık ödemenizin %40 ile %60 ı oranında kredi vermektedir.

Tabi bankaların zamanla yapmış olduğu kampanyalarla bu oranları %75‘e kadar çıkartmaktadır. 1000 TL asgari ücret olduğu düşünülürse %60‘ı olan 600 TL 36 ay vade yapıldığında yaklaşık 21 bin TL kredi kullanabilmektedir.

İlgili Yazı: Asgari ücretle çalışan konut kredisi alabilir mi?

Kredi Notunuz Yüksek İse Daha Fazla Kredi Almanız Mümkün

Kişilerin banka geçmişi, kredi kullanmalarında en büyük etkenlerden biridir. Yasal olarak bankalar, asgari ücretle çalışan kişiye aylık ödemenin maaşının %75 ‘i oranında kredi vermektedir. Fakat bazı bankalar, bütçeleri gereği bu oranları düşük tutmaktadır.

Tam da bu noktada kredi limitinizin yüksek olması her zaman olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Tüm bunların yanı sıra, asgari ücretle çalışan kişi, ipotek, kefil gösterme ya da ek gelir ispatı gibi durumlarda kredi oranını yükseltebilir ve ihtiyacını karşılayabilir.

1 thought on “Asgari Ücrete Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?”

  1. benim asgari ücretim dahi yok. sadece hesabıma ayda 1500 lira para yatıyor, enpara 15 bin lira kredi verdi. ancak kredi notum 1700dü

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir