Asgari ücretle çalışan konut kredisi alabilir mi?

Asgari Ücretle Çalışana Konut Kredisi

Finansal ihtiyaçlardan doğan banka hizmetlerinin başında,kuşkusuz ki kredi ürünleri gelmektedir.Acil ihtiyaçlar ya da mülk sahibi olmak isteyen kişiler,toplu parası olmadığında ilk olarak bankalardan destek almaktadır. Bankacılık sektörü de bu konu da müşterisini memnun etmek için hemen her türlü avantajları sunmaktadır. Kişilerin kullanmak isteği krediler,türlerine göre farklı özellik taşımakta ve koşulları bulunmaktadır.

asgari ücrete konut kredisi

Örneğin ihtiyaç kredisinde kişiler maaşına oranla kredi kullanabileceğinde,her bireyin kullanabileceği miktarda değişmektedir. Türkiye nüfusunun birçoğu asgari ücretle çalıştığı göz önüne alındığında akıllara ilk olarak,asgari ücretle çalışan kişinin, konut kredisi kullanabilir mi? sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı evet olmakla birlikte, bazı önemli ve belirleyici detayları da bulunmaktadır

Asgari Ücretli Çalışan Nasıl EV Sahibi Olabilir?

Asgari maaşlı çalışan kişi,de hayallerini kurduğu evi alma şansına sahiptir. Burada banka için önemli olan durum,kişinin düzenli maaş alması,banka geçmişi ve satın alacağı evde herhangi bir pürüz olmamasıdır. Ev sahibi olmak isteyen kişiler bankaya başvuru yapması halinde, bankalar evin değerini belirlemek için expertiz atamaktadır.

Banka expertiz in belirlemiş olduğu fiyatın, %75 i oranında fiyat kredi kullandırmaktadır. Asgari ücretli çalışan kişilerin kullandığı kredilerde faiz oranı düşük olmakla birlikte, 120 ay ile 240 ay vade seçenekleri sunmaktadır. Tüm Bunların yanı sıra, ipotek altına alınmış evler satılamaz, bu durumda expertiz de olumsuz rapor vermektedir.

Asgari Ücretliye Kredi Limiti Kaç?

Türkiye çerçevesinde yaklaşık 13 milyon çalışanın, 3 milyon civarındaki kişiler, asgari ücret altında istihdam sağlamaktadır. Bu durum da milyonlarca asgari ücretle çalışan kişi, ne kadar kredi kullanabileceğini merak etmektedir. Buradaki miktar bankaların o yıl ki ekonomik bütçelerine göre değişmekle birlikte en fazla, aylık taksitlerin maaşın %75 i oranında kredi kullandırmaktadır.

Bu oranı birçok banka,%40 ile %60 olarak belirlemektedir. Örnek vermek gerekirse, asgari ücretin 2000 TL olduğunu varsayarsak,%40 oranında kredi kullandıran bankanın aylık ödemeleri, 800 TL olup, 36 ay vade ile yaklaşık 29 bin TL kredi kullandırmaktadır.

Daha fazla bilgi için: Asgari Ücrete Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir?