Basit Anlatım: ATM’den Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

Basit Anlatım: ATM’den Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

Günümüz teknolojisinin faydalarından biri olan ATM’ler üzerinden havale EFT nasıl yapılır bu konuda sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağız. Öncelikli olarak şunu söylemek gerekir ki bankacılık işlemleri adına ATM’ler artık bütün bankaların kartlarını kabul eden bir ortak sistem haline gelmiş bulunmakta. Özellikle şubelerden uzak noktalarda para göndermek ya da para almak istediğinizde çok daha kolay bir işlem yapabilirsiniz.

Birçok banka da artık komisyonsuz hale gelen bir sistem olarak para çekmenizi çok daha kolay hale getiren ATM’ler bulunmaktadır. Elbette ki bu tip noktaları doğru bir şekilde değerlendirmek için sizler de genel anlamda bu işlemlerin nasıl yapılacağını bilirseniz belli bazı durumlarda özellikle hızlı bir şekilde havale veya EFT işlemi yapabilmek sizler için de daha kolay olacaktır.

ATM’den Havale ve EFT İşlemi Yapma

ATM'den Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

Bankacılık işlemleri açısından özellikle son zamanlarda şubelerin iç kısımları yerine ATM’leri daha fazla kullanılmaya başlanmış durumda. Birçok mobil bankacılık sisteminin ön plana çıktığı ve günümüz internet sisteminin daha geniş bir şekilde kullanıldığı bir durumda aslında bu çok yadsınamaz bir gerçek.

ATM’den işlem yaptığınız takdirde içeride geçirmiş olduğunuz zamanı ya da bekleme sürecini çok daha kısa hale getirmiş oluyorsunuz. Bu yüzden de insanlar ağırlıklı olarak artık ya internet üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmekte ya da dilerlerse ATM’ye giderek bu işlemleri gerçekleştirmeyi tercih etmekteler.

Ayrıca BkzEFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

ATM’den Kolaylıkla Havale Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak yapmanız gereken işlemleri sizlere aktarmaya çalışalım. Eğer banka kartınız yoksa yani eğer sizin bankanız değilse kartsız işlem denilen sistemlerle de rahatlıkla havale işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Sizlere bunları sırayla anlatmaya çalışalım.

Kartsız işlemler;

  1. Banka ATM’sine gittikten sonra kartsız bir şekilde işlem yapacaksanız giriş tuşuna basmanız gerekiyor.
  2. Giriş tuşuna bastıktan sonra karşınıza 2 veya 4 seçenek çıkıyor. ”Para gönderme”, ”Para çekme” gibi seçenekler arasından sizler de para gönderme veyahut da para transferi seçeneğini tercih etmeniz gerekiyor.
  3. Ardından karşınıza çıkacak olan banka hesabı işlemi için IBAN numarasını girmeniz ve sizin TC kimlik numaranızı tuşladınız gerekmekte.
  4. Sonrasında yatıracağınız işlemi onaylıyor ve paranızı yatırıyorsunuz. Burada eğer banka kartınız varsa banka kartınız da direkt banka kartınızı takarak bu işlemi gerçekleştirme şansına sahip oluyorsunuz.

ATM’den Kolaylıkla EFT Nasıl Yapılır?

ATM’den havale işlemini anlattığımız gibi EFT işleminde detaylarını vermeye çalışalım. ATM’den EFT yapmak istediğinizde kartlı menüden işlem yapmanız gerekiyor. Bankanızın ATM’sini bulmanız ve kartınızla giriş yaptıktan sonra da aşağıda sizler için sıralamış olduğumuz işlemleri yapmanız gerekiyor.

  1. Kartınızı ATM’ye taktıktan sonra ”para transferi” veyahut da ”para gönderme” seçeneğinden herhangi birisin giriş yapıyorsunuz.
  2. Burada EFT yahut başka banka hesabına gönderme seçeneğini seçmeniz gerekiyor.
  3. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra IBAN numarası girecek ve bu IBAN numarası sonrasında da sizden eğer isterse TC kimlik numarasını girmeniz gerekecek.
  4. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra onayladığınız anda işleminiz tamamlanmış oluyor.

Bu arada şunu da söylemek lazım. Genel anlamda ortak olarak kullanıldığını söylediğimiz ATM’ler eğer isterseniz sizlere çok küçük bir komisyon alarak da bu hizmetleri gerçekleştirebiliyor. Elbette ki bugün için çok fazla kullanılan internet bankacılığı ya da mobil bankacılık sistemleri ile de bu işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.