Ödenmeyen Banka Borçları Ne Zaman Silinir?İhtiyaç duyulduğu zamanlarda bankalardan çekilen krediler bazı olası durumlarda ödenemeyebiliyor. Öncelikle bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına kesinlikle ödeyebileceğiniz miktar borcun altına girmelisiniz fakat bazı zamanlarda ihtiyacınız olan miktar artabilir ve ödemekte zorluk çekebileceğiniz bir borcunuz oluşur. Bankalardan çekmiş olduğunuz kredi miktarını ödeyemediğiniz takdirde bankalar bir takım işlemler başlatırlar.

Ödenmeyen Banka Borçları Ne Zaman Silinir?

Öncelikle bankalar borçlu kişiye borcunu ödemesi için uyarılarda bulunur eğer hala borçlu borcunu ödemez ise banka tarafından takip işlemi başlar ve hukuki süreç başlatılır. Bu hukuki süreç borçlu kişiye haciz gelmesi işlemidir. Borçlu kişinin mal varlığına el konulur ve borcunun kapatılması için kullanılır fakat bankalar mal varlıklarını değerinden düşük gösterdikleri için borç kapanmaz. Borçlunun alınabilecek herhangi bir mal varlığı kalmayana dek devam eden haciz işlemi sonunda kalan borç miktarı sabitlenir ve ödeme yapılana kadar aynı kalır.

Banka Borçları Ne Zaman Silinir?

Bankalara olan kredi borcunuz ödenmediği takdirde tüm mal varlığınıza el konulur ve eğer var ise maaşınızın çeyreği de banka tarafından alınır. Eğer herhangi bir maaşınız bulunmuyorsa ve bankanın haciz edebileceği bir mal varlığınız kalmadıysa borcunuzun kalan miktarı sabitlenir.
Sabitlenen bu borç 20 yıl boyunca ödenmezse ve maaş ve mal varlığınız yoksa 20 yılın sonunda banka borçlarınızı siler. Eğer 20 yıl içerisinde maaşlı bir işe girerseniz banka maaşınızın çeyreğini çeker. Bazı zamanlarda devlet kredi borçları için af yasası çıkartabiliyor. Eğer böyle bir af çıkarsa da borçlarınız 20 yıla kalmadan silinebilir.

Banka Borçları Hangi Şartlarda Silinir?

Kredi çekmiş olduğunuz ve borcunuzu ödeyemediğiniz banka borcunuzu yalnızca borcunuz karşılığında el koyabileceği bir malınız ve çeyreğini çekebileceği bir maaşınız olmadığı takdirde silebilir. Ve bu silme işlemi 20 yılı bulur. Yani borcunuzdan sonraki 20 yıl içerisinde banka sizden borcunuzu tahsil edemez ve tahsil edebileceği herhangi bir kaynak bulamazsa 20 yılın sonunda borcunuz silinir.

Emeklilerin Kredi Borçları Silinecek mi?

Şuan da emeklilerin kredi borçlarının silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat alınabilecek bir karara göre emeklilerin kredi borçları olmasa da kredi faizleri silinebilir ve borçları tekrardan yapılandırılabilir. Şuan da bu yasa yürürlüğe girmese de gelişmeleri yakından takip ederek olası bir durumda bu fırsattan yararlanabilirsiniz.

5 Yıl Ödenmeme Durumunda Kredi Ve Kredi Kartı Borçları Silinir mi?

Bankalara kredi borcunuz var ise ve borcunuzu 3 peş peşe ödemezseniz banka size uyarı verir ve haciz işlemleri için hukuki süreç başlatır. Mal varlığınızdan maaşınıza kadar borcunuzu tahsil edebileceği her yolu dener. Eğer borç tahsili için tutulan avukatlar borçludan para tahsil edemezse 5 yıl boyunca dosyanız avukatlar arasında dolaşır ve para alınamaması sonucunda banka borcunuzu siz ödeyene kadar 20 yıl boyunca bekletir. Yani kredi borçları 5 yılın sonunda değil 20 yılın sonunda silinir.

Kredi kartı borçları içinde kredi borçları için yürütülen yol izlenir. Yani öncelikle avukatlar aracılığı ile hukuki süreç başlar ve eğer alınabilecek bir mal varlığı ve para akışı yok ise 5 değil 20 yılın sonunda borçlar silinir.

Yorum yazın