Banka hesabı nasıl kapatılır?banka-hesabi-nasil-kapatilir

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), banka nezdindeki bir hesabın, bağlı olduğu şube dışında bir şube ya da kanaldan kapama işleminin yapılabilmesi için, teknik ve hukuki bir engel bulunmadığını belirtti.

TBB; bazı üyelerinin, şube dışındaki kanalların kullanılabilmesi için altyapı çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

TBB, bankalardaki hareketsiz hesapların kapatılması hakkında açıklama yaptı. TBB, açıklamasında bon dönemde yapılan haberlerde müşterilerin hangi bankalarda hesapları bulunduğunu topluca öğrenebilecekleri bir kaynağa ihtiyaç duydukları; hareketsiz hesaplarını kapatmak için bankalara yaptıkları başvurularda hesap kapama işleminin sadece hesabın bağlı olduğu şubeden yapılabileceği yönünde yanıt alındığı bilgisi edinildiğine dikkat çekti.5411 Sayılı Bankacılık Kanunu’nun ilgili hükümleri gereğince, bankaların müşterisine ilişkin bilgilerin kendi nezdinde olduğunu vurgulayan TBB, banka müşterilerinin hesapbilgilerine topluca erişim sağlanabilecek ortak bir kaynak bulunmadığının altını çizdi. Bankanezdindeki bir hesabın, bağlı olduğu şube dışında bir şube ya da kanaldan kapama işleminin yapılabilmesi için, teknik ve hukuki bir engel bulunmadığını bildiren TBB, bununla beraber bazı üyelerinin, şube dışındaki kanalların kullanılabilmesi için altyapı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

BAŞVURULARDA İSTENİLEN BELGELER

Bankaların, hesabın kapatılması için şubeden yapılan başvurularda kimlik, hesap kapatma talimatı, hesap cüzdanı ya da hesap cüzdanı kaybedenlerden alınacak ibraname talep edildiğini belirten TBB; çağrı merkezinden başvurularda çağrı merkezi kullanımı için gerekli olan kimlik doğulama bilgileri, çağrı merkezi kullanımı için gerekli olan parola ve şifrelerin istendiğini bildirdi. İnternet şubesi / ATM’lerden yapılacak başvurularda gerekli olan parola ve şifrelerin bankalarca talep edilen asgari unsurlar arasında yer aldığını ifade eden TBB; zaman zaman farklı uygulamalara yer verilebildiğine dikkat çekti. TBB, şunları kaydetti:

“-Hesapta bakiye bulunması halinde, hesap sahibinin tercihine göre hesap bakiyesinin başka bir hesaba aktarılması ya da nakden ödenmesi,
Hesapta bloke olması, kredili mevduat hesabından doğan borç ya da otomatik ödeme talimatı, çek karnesi gibi hesapla bağlantılı başkaca ürün ve hizmetler olması halinde, blokenin kaldırılması ya da hesapla bağlantılı ürün / hizmetin iptal/iade sürecinin gerektirdiği işlemlerin yapılması. (Örneğin, hesabın aynı zamanda çek hesabı ya da üye işyeri hesabı olması, müşterinin açıkta bulunan çeklerinin ya da POSmakinesinin iade edilmesinin ardından hesap kapatılabilmektedir.)”

İlgili bir haber:

Kullanılmayan hesabını kapatmak isteyenler bankaya koştu. İnternet ve telefonla yapılan başvuru geçersiz sayılıyor. Şubeler de zorluk çıkarıyor

Bankaların kullanılmayan mevduat hesaplarını 28 Nisan’a kadar kapatmayandan hesap işletim ücreti alacağını duyan şubesine koştu. Gelin görün ki, bu hesapları kapatmak adeta eziyete dönüştü.

KAPATMAYAN ÖDER

Hesabını kapatmak için internet ve telefondan yapılan başvurular kabul edilmezken, şubeye gidenlere de müşteri hizmetleri “Hesabınızda 25 kuruş, 50 kuruş var. Önce o parayı çekmeniz gerekiyor” diyor. Mayısta yürürlüğe girecek Tüketici Kanunu’na göre, bankalar kullanılmayan mevduat hesaplarını kapatmayan müşterilerden hesap işletim ücreti alacak. Bankalar hesapların 28 Nisan’dan önce kapatılması durumunda herhangi bir ücret talep edemeyecek. Uzmanlar kullanılmayan hesapların kapatılmaması durumunda hesapta para olmadığı için kara listeye bile girmenin söz konusu olduğunu vurguluyor.

YASAL GÜVENCE

Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun tartışmaya açılan taslağına göre, hesap işletim ücreti başta olmak üzere birçok ücret ve kesinti yasal zemine kavuşuyor. Yeni düzenlemeyle banka müşterileri kesinti ve ücretler nedeniyle tüketici mahkemelerine gidemeyeceği için atıl hesapların kapatılması önemli.

ŞUBELER ZORLUK ÇIKARIYOR

Banka hesapları mevcut uygulamaya göre, internet şubeleri, ATM’ler ve çağrı merkezi aracılığıyla kapatılıyor. Kapatılacak hesapta otomatik fatura ödemesi ve sigorta talimatı varsa bunların da iptal edilmesi zorunlu. Ancak, hesabınızda 10 kuruş dahi para varsa bu yolla kapatmak mümkün olmuyor. Ya hesaptaki bakiyenin tamamını nakit olarak çekeceksiniz ya da aktif kullanılan başka bankadaki hesabınıza transfer edeceksiniz. Şubeye giden vatandaşlarda ciddi sıkıntılarla karşılaşıyor.

VATANDAŞ ÇIKARIYOR İSYAN EDİYOR

Sabah’a yaşadıklarını anlatan Burcu G. , “Önceki gün hesabımı kapatmak için iki farklı bankaya gittim. İkisinde de aynı zorluklarla karşılaştım. ‘Hesabınızda 1 lira 25 kuruş var. Önce onu çekmeniz lazım’ dediler. Bunun için yeniden numara alıp, sıraya gireceksiniz. Ardından müşteri temsilcisine gideceksiniz. 1 lira 25 kuruşluk hesabınız için 40 dakika beklemeniz gerekiyor. Adeta kapatmaktan vazgeçirmeye çalışıyorlar” dedi.

1 KURUŞA 50 TL İSTİYOR

Hesapları kapatmamakta direnen bankalar, 1 kuruşluk borç için tüketicilere ihtarname gönderiyor. Küçük miktardaki bir borç için bile ihtarname masrafı 50 lirayı geçiyor. Hesap kapatılırken unutulan 1 kuruşluk bakiye karşılığında bankalar 100 liraya varan bedeller talep edebiliyor.

BİR DİLEKÇE YETER!

Normal koşullarda hesap kapatma işlemi bütün bankalarda aynıdır. Hangi bankada hesabınız varsa talimat ile hesabınızı kapatabilirsiniz. İlgili şubeye, “Şubenizde bulunan …hesap numarasını kapatmak istiyorum veya bankanızın … nolu müşterisiyim. Bu müşteri numarasına bağlı vadesiz hesabımı kapatmak istiyorum” dilekçesi vermeniz yeterli.

Yorum yazın