Banka Kartım Kayboldu Ne Yapmam Gerekir?

Kaybolan Banka Kartı İçin Yapılması Gerekenler

Ekonomik işlemlerin yürütüldüğü banka hesapları ve bu işlemleri gerçekleştirebilmemizi sağlayan aracı ürünler, banka kartı ya da kredi kartı olarak adlandırılmaktadır. Banka kartları ile para transferi,fatura vb. ödeme,alışveriş ve nakit çekim gibi birçok yapılabilmektedir. Bu denli önemli işlerin yapılabildiği kartların güvenliği de son derece önemlidir. Bu durum da, kart sahipleri kişilerin tamamen kendi belirlemiş olduğu şifreler ile işlem yapabilmektedir.

Bu sistem sayesinde kartınız kaybolmuş ise de, başka şahıslar işlem yapamamaktadır. Fakat kötü niyetli hackerler a da internetten şifresiz işlem yaptıran güvensiz alışveriş siteleri olduğundan, bu durum oldukça tehlikelidir. Öyle ki, hesabınızdaki tüm paranın harcanması üstelik bankaya borçlanması gibi korkunç sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

kredi kartım kayboldu ne yapmam gerekir

Banka Kartımı Kaybettim Ne Yapabilirim?

Kişilerin banka kartlarını bir yerde unutması, düşürmesi ya da çalınması sıkça karşılaşılan bir durum olmakla birlikte, son derece tehlikelidir. Üstelik gerek çevrimiçi gerekse, kart ile işleme yapmak isteyen 2. Şahıs kötü niyetli kişiler bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda hemen sahibi olduğunuz kartın müşteri hizmetlerini arayıp bilgi vermek ve kartınızı kısıtlatmanız .(herhangi bir işlem yapılamaz hale gelmesi) gerekmektedir.Hangi bir kişi hiçbir Bu işlemin yapılması ile banka kartınızı bulan kişilerin hiçbir işlem yapılamaması sağlanmaktadır.

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapabilirim?

Kredi kartı da, tıpkı banka kartı gibi kişilerin finansal işlemlerini yürüttüğü aracı ürünlerdir. Kredi kartından çevrimiçi pos cihazı ile ve atmlerde işlem yapılabilmektedir. Kişiler kredi kartlarını kullanabilmek için,belirlemiş oldukları şifreleri kullanılmaktadır.Bu durum kayıp, çalıntı gibi durum her ne kadar güvenliği sağlamak için olsa da, kayıp, çalıntı gibi olaylarda, yasa dışı işlemler yapabilen kişilerin önüne geçememektedir.

Yani şifre çözme, şifresiz işlem ya da nakit çekim gibi durumlar maalesef sık karşılaşılan hadiseler olmaktadır. Bu sebeple kişilerin kartını kaybetmesi halinde, hemen bankaya ait müşteri hizmet numarasını aramalı ve kartını iptal ettirmelidir. Bu sayada kişinin kendi de dâhil olmak üzere karttan hiçbir işlem yapamayacaktır. Kart iptal işlemi geçici ya da sürekli olarak yapılabilmektedir.

Kayıp Kredi Kartı Yenileme Ücreti Var Mı?

Tüketicilerin kullanmakta olduğu kredi kartını kaybetmesi ya da kartın chip’in hasar görmesi gibi durumlarda, 1 yılda en fazla 2 kez yenilenmesi kaydıyla herhangi bir ücret talep edilememektedir. Yılda 2 den fazla  yenilenmesi istenen kartlar için ücret talep edilmektedir.  Kişinin 1 yılda 3. Kez kartına işlem istemesi halinde, bu durum yenileme olarak nitelendirilmektedir. Bu durum banklara arası esneklik göstermekle birlikte, fiyatların değişiklik göstermesi halinde BDDK sitesinde bilgi verilmektedir. Bazı bankaların kredi kartı yenileme ücreti.

Akbank, BSMV dâhil 8,00 TLDenizbank, 4,00 TL Finansbank kartın özelliğine göre 5 TL ile 15 TL arası, Garanti Bankası 9 TL, Ziraat Bankası 10 TL

Kaybolan Kredi Kartımın Yenisi Ne Zaman Gelir?

Günümüzde nakit desteği olarak hemen herkesin cebinde kredi kartı olduğu bilindik bir durumdur. Fakat tüketiciler zaman zaman kartların hasar görmesi, kaybolması ya da çalınması gibi durumlarla karşılaşmaktadır. Bunun için hemen yenisini çıkartmaya koyulmaktadır. Yenilenmek istenen kredi kartları için süreç bankalara göre değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalar telefon bankacılığı ile talep alırken, birçok banka şubeden işlem gerçekleştirmektedir. Teslim aşamasında her iki durumda da kimlik kartı gerekmektedir. Bunun dışında kartın iade süreci de, anlaşmalı olan kargo ya da kurye yoğunluğu teslim yeri gibi detaylarda değişmektedir.

Kredi Kartı Kaybetmenin Cezası Var Mı?

Kişilerin kartını kaybetmesi ya da kartın hasar görmesi gibi durumlarla karşılaştığından ve izlemeleri gereken yollardan bahsettik. Bunun üzerine bankaların da herhangi bir cezai işlem uygulayıp uygulamadığı da bir diğer önemli noktadır. Bankalar, yeterince mağdur olan müşterilerine herhangi bir ceza vermemektedir. Tabi kötü niyetli olmadığı sürece. 1 yıl içinde kartını 2 kez kaybeden kişiye ceza uygulanmamakla birlikte, 3 üncü olması halinde, belirtildiği gibi yenileme ücreti talep edilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir