Banka müdürü ne kadar maaş alır?Banka Müdürü Maaşları

Finans sektörüne dışarıdan bakıldığında en çok merak edilen konulardan biri de banka müdürlerinin ne kadar maaş aldığıdır. Günümüzde en prestijli işlerden biri de belki banka çalışanı olmaktır. Hesap yapmaktan ve iyi Matematik bilgisi gerektirdiğini düşündüğümüz bankacılık sektöründe çalışmak tam olarak sabır, sadakat ve uyanık bir zihin gerektiren zorlu bir iştir.

Kamu bankası ile özel banka arasında benzer görevde çalışanlar arasında belirgin farklılıklar da mevcuttur. Yoğun çalışma temposuna ilaveten banka müdürleri şube ile alakalı her birimden ve her yanlıştan da sorumludur. 2014 verileri göz önüne alındığında kamu bankasında görevli bir banka şube müdürü 4000 TL’ye yakın net ücret alırken bu durum özel bankacılık sektöründe 6000 TL ile 15000 TL arasında değişmektedir.

Banka Müdürü Ne Kadar Maaş Alır?

Bankada çalışan kişilerin ve banka müdürlerinin maaşları bankaların kendi politikaları dâhilinde değişkenlik göstermektedir. Özellikle kamu bankalarında çalışan kişiler bu anlamda daha şanlı olan kişilerdir. Çünkü kamu bankalarının avantajları özel bankalara göre daha fazladır. Ekstra ödemeler ve sosyal haklar ile birlikte daha yüksek maaş alırlar.
Performansları, dil tazminatları, bankaya kattıkları müşteri sayısı ve diğer olanaklar maaşlarının artmasına olanak sağlar.Bankalarda çalışan kişilerin mezuniyetleri, bankada hangi bölümde çalıştığı ve bu anlamda ne kadar performans gösterdiği de önemlidir. Ayrıca bu kriterlerin hepsi banka müdürleri içinde geçerlidir. Şubesinin performansı, müşteri sayısı, girdileri, çıktıları ve hangi işlemlerin yapıldığı banka müdürlerinin maaşları konusunda etkilidir.

Genel anlamda ve çoğunlukla banka müdürlerinin maaşları 7.000 TL ile 14.000 TL arasında değişkenlik gösterir. Tabii ki bu maaş şubenin bulunduğu bölgeye, müşterilerinin işlemlerinin miktarlarına, alınacak ücretlerin azalmasına ve çoğalmasına da bağlıdır. Kamu bankalarında ise devletin belirlemiş olduğu ücret ve maaş politikaları banka müdürlerinin maaşlarının belirlenmesi konusunda da oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Bankada çalışan ve genel müdür olarak görev yapan kişilerin maaşları ise bu rakamların oldukça üstünde seyreder. Genel müdürlerin yardımcı olarak görev yapan kişiler 20.000 TL ile 50.000 TL arasında maaş alır. Bankada genel müdür olarak görev yapan kişiler ise 50.000 TL ile 100.000 TL arasında maaş almaktadır. Bu rakamlar genelde kamu bankaları için geçerlidir. Özel olarak hizmet veren bankalarda bu rakamlar daha üst seviyelerde karşımıza çıkar.

Bankada işe en alt düzeyden başlayan bir gişe memuru ise 2.000 TL ile 2.500 TL arasında maaş alır. Bu anlamda bankacılık sektörüne bakıldığında en üst düzeyde yetkili olarak çalışan bir kişi ile en alt düzeyde çalışan bir personelin arasında bayağı fark bulunur. Bankacılık sektöründe yetki arttıkça maaş da bu orantılı olarak artmaktadır.

Yorum yazın