• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0580
  % 0,63
 • € EURO
  9,6752
  % 0,69
 • £ POUND
  11,1952
  % 0,95
 • ¥ YUAN
  1,2379
  % 0,72
 • РУБ RUBLE
  0,1062
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  453037,588
  % -9,95
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Bankacı Olmak İsteyenler İçin Güncel Bankacı Maaşları 2020

Bankacı Olmak İsteyenler İçin Güncel Bankacı Maaşları 2020

Bankacı Maaşları ne kadar?

Bankacılık sektörü ve bankacılık hizmnetleri günümüzün olmazsa olmazları arasında gelmeye devam ediyor. Her geçen gün önemini giderek artıran bankacılık sektöründe ‘müşteri memnuniyeti’ ya da ‘müşteri sadakati’ rakiplere fark atmanın en kestirme yolu. Müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati oluşturabilmenin de yolu ‘iyi bir takım’ dan geçiyor. Peki, bu takımı oluşturan personeller ne kadar maaş alıyor, güncel olarak bankacı maaşları ne kadar?

Bankacı Maaşları ne kadar?

7/24 KESİNTİSİZ HİZMET SUNMAK

En basit işlemlerde bile hayatımızda çok büyük bir öneme sahip olan bankalar, gerek verdikleri birebir hizmetle gerekse de oluşturdukları digital (dijital) sitemlerle müşterilerine 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunmanın peşindeler. Bankacılık sektöründe en önemli olaylardan biri de kuşkusuz ki kesintisiz hizmet vermek. Peki, bankalar bu kesintisiz hizmeti nasıl veriyorlar? Daha iyi ve kesintisiz hizmet sunmanın yolu ne ya da nelerden geçiyor?

BANKACILIK BİR TAKIM OYUNUDUR

Bankacılık ya da genel adıyla finans sektörü, öyle bir yapı ki birçok etmenin, faktörün ve istatistiki verinin iç içe geçtiği, aslında karmaşık gibi görünse de kendi içinde tutarlı bir olaylar zinciri aslında… Bankacılığın bir ‘takım oyunu’ olduğunu bilmeyen yoktur. Bankacılıkta bireyselliğe asla ve kat’a yer yoktur.

Takımı oluşturan parçalar ne kadar güçlü ve birbirine sıkı bağlıysa o kadar iyi verim elde etmek mümkündür. Takımın dişlilerinden birinin gevşemesi verilecek hizmetleri direkt etkileyeceğinden çok büyük olumsuzluklara neden olabilecektir. Bankacılık, bir ‘sistem’ olayıdır. Yarının planlamasının bugünden yapılmasıdır biraz da bankacılık… Verilecek kredilerin niteliğinden, faiz oranlarından, geri ödemelere kadar her alanın ince elenip sık dokunarak hesaplanmasıdır bankacılık.

Banka çalışanları ne kadar maaş alıyor?

Bu haberimizde bir bankada çalışanların -kategorik olarak- aldıkları maaşı, güncel olarak bankacı maaşlarının ne kadar olduğunu sizler için derledik. Banka çalışanları ne kadar maaş alıyorlar? Bankada çalışanların 2018 yılı itibariyle güncel olarak aldıkları maaş ne kadar sorularına yanıt aradık.

MAAŞLAR BANKADAN BANKAYA DEĞİŞİYOR

Bu haberimizi okurken özellikle bilmeniz gereken asıl konu şu: Bankalarda çalışanların aldıkları maaşlar bankadan bankaya değişim göstermektedir. Bir bankanın veridiği maaş ile diğer bir bankanın verdiği maaş arasında benzerlikler olabildiği gibi farklılıklar da yer alabiliyor.

Banka çalışanları ne kadar maaş alıyor?

GÖREVALINAN ORTALAMA MAAŞ
Gişe Yetkilisi1.900 – 2.600 TL
Güvenlik Görevlisi2.000  – 2.500 TL
Saha Satış Temsilcisi1.800 – 2.200 TL
Gişe Asistanı1.900 – 4.000 TL
Müşteri Temsilcisi1.950 – 4.500 TL
Müfettiş3.000 – 7.000 TL
Banka Müdürü8.000 – 18.000 TL
Genel Müdür50.000 – 100.000 TL

Burada yazılan rakamlar sadece NET MAAŞ olarak hesaplanmıştır. Bankalarda PRİM sistemi de olduğu için bu rakamlara PRİM’i de eklemek gerekiyor. Bankada çalışan bir personelin en az aldığı ücret yol ve yemekle birleşince 2.000 TL’nin üstüne çıkmaktadır.

GİŞE YETKİLİSİ NE KADAR, GİŞE ASİSTANI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

gişe yetkilisi maaşları, gişe asistanı maaşları

Bankalarda en fazla iş yükü olan banka çalışanları kategorisinde gişe yetkililerini ve gişe asistanları görüyoruz. Bankalarda alınan maaşların statü ve yetkiye göre değiştiğini bilmemiz gerekiyor. Banka gişe yetkilisi ve gişe asistanları ne kadar maaş alıyor sorusunu biraz açıp, bir örnekle açıklayalım:

Mesela banka gişesinde çalışan bir gişe personeli ortalama 1.800-2.000 TL aralığında ücret alırken, gişe asistanı 1800 – 2500 TL arasında bir maaş almaktadır. Banka müfettişi ise bu yıl için 18.000 – 24.000 TL aralığında kazanmaktadır.

ÇAĞRI MERKEZİ TEMSİLCİLERİ NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

banka çağrı merkezi yetkilisi maaşları

Bankacılık ve finans sektörü diğer birçok sektörün aksine ‘kritik’ sektörlerin başında geliyor. Çünkü, kredi, para kartlarınızı kaybetmeniz, düşürmeniz, çaldırmanız size son derece pahalıya mal olabilir. Bu ve benzeri istenmeyen durumlarda bankaların acil çağrı kısımlarını direkt olarak arar ve çağrı merkezinden yardım talebinde bulunuruz.

Zamanla yarışmamız gereken bu durumlarda çağrı merkezi temsilcileri hayatımızı kurtaran ‘oksijen çadırları’ gibidir adeta. Peki bu kadar elzem ve kritik bir görevde bulunan çağrı merkezi yetkilileri ne kadar maaş alıyor dersiniz? Çağrı merkezinde çalışan bir kişi 1.800-2.200 TL maaş alırken, çağrı merkezleri amirleri de 2.500- 2.750 TL aralığında maaş almaktadır.

GÜVENLİK GÖREVLİLERİNDE ARANAN ŞARTLAR

banka güvenlik görevlisi maaşları

Bankaların genellikle kapılarında rastladığımız güvenlik görevlisi personellerin işleri sanıldığının aksine aslında zor. Bir kere güvenlik görevlisi deyip de geçmemek lazım, çünkü bankalara girişte ilk gördüğümüz güvenlik personellerine DANIŞMA muamelesi yaparak soracağımız soruları direkt yöneltiyoruz. Güvenlik görevlileri çoğu banla tarafından HALKLA İLİŞKİLER ya da KAPIDA KARŞILAMA gibi temel eğitimlere de çok kısa da olsa tabii tutuluyorlar.

Şayet özel sektöre ait bir bankada güvenlik personeli olarak çalışmayı düşünüyorsanız yerine getireceğiniz birtakım sorumluluklar ve ödevler var. Bunlardan ilki hepimizin bildiği gibi boy ve kilo… Banka güvenlik personellerinin en az 1 metre 70 cm’lik bir boya sahip olması gerekiyor. Fazla kiloluların banka güvenliğinde bir şansı maalesef yok. Ayrıca güvenlik görevlilerinin halk tabiriyle ‘eli yüzü temiz’, güleryüzlü kişiler arasından tercih edildiği de bir diğer gerçek.

Bunun haricinde eğer silahlı güvenlik kimlik kartına sahip değilseniz zaten bankada güvenlik görevlisi olarak çalışamazsınız. Mutlaka silahlı güvenlik kimlik kartına sahip olmanız gerekiyor. Bankalar, bu sertifikaya sahip olmayan adayların güvenlşk görevlisi başvurularını kabul etmiyorlar. Güvenlik görevlileri bankalarda 8 saatten fazla çalışamazlar. Güvenlik görevlilerinin maaşları (8 saatlik bir çalışma için), 2.200 TL net maaş olarak hesaplanıyor.

Bu maaşın yanı sıra,185 TL Yol Parası + 250 TL Yemek parası + AGİ (Asgari Geçim İndirimi) verilmektedir. Bütün bunlar da eklenince bankadaki bir güvenlşk görevlisinin ortalama olarak eline 2.500 TL ile 2.650 TL aralığında bir maaş geçmektedir.

ŞUBE MÜDÜRLERİ NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Bankalarda en özenilen ve en gözde mesleklerden biri de hiç kuşkusuz ki şube müdürlükleridir. Şube müdürleri 8.000 ila 18.000 arası ücret almaktadır. Şube müdürlerinin performansı ve ikili ilişkilerindeki başarılar da o şubeyi daha yukarılara taşıyan bir diğer etmendir.

GENEL MÜDÜRLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Bir bankada en gözde meslek şüphesiz genel müdürlük görevidir. Bu görevi yapan kişilerin konularında deneyimli ve ehil kişiler olması gerekiyor. Yıllarca en iyi üniversitelerde okuyup, kendini en iyi şekilde donatan banka müdürleri hem kendilerine bağlı personellerin sorunları, motivasyonları gibi konularla uğraşırken hem de bankalarını en iyi yerlere taşımanın derdindedirler. Sanıldığının aksine çok zor bir görev olan banka müdürleri, bankaya, bankanın bulunduğu lokasyona göre 50.000 ila 100.000 TL arasında maaş alıyorlar.

BİREYSEL MÜŞTERİ TEMSİLCİLERİ GİŞE GÖREVLİLERİNDEN 300 TL FAZLA ÜCRET ALIYOR

Güncel olarak bankacı maaşları ne kadar konusunu inceleyenlerin en çok sorduğu ve cevap aradığı konulardan birini hiç şüphesiz bireysel müşteri temsilcileri ile gişe görevlileri arasındaki maaş farklılığı oluşturuyor.

Bu konuda kesin bir bilgi olmamasına karşın (Çünkü veriler, bankadan bankaya ve hatta lokasyona göre değişim gösteriyor) 2018 senesinde herhangi bir bankada çalışan bireysel müşteri temsilcileri gişe görevlilerinden 200 – 300 TL fazla ücret almaktadır. Güncel olarak bankacı maaşlarının ne kadar olduğu kesin olarak bilinmese de yukarıdaki tablomuzda ücretleri üç aşağı beş yukarı sizler için derlemeye çalıştık. Devlete ait bankalarda bu ücretlerin 2 (iki) katına kadar çıktığı da araştırmamız içerisinde edindiğimiz bir diğer bilgi.

DEVLET BANKALARI ÇALIŞANLARINA DAHA FAZLA MAAŞ VERİYOR

Özel bankalarla devlet bankaları arasında da maaş anlamında farklılıklar görülüyor. Devlete ait bankalar, özel bankalara oranla çalışanlarına daha fazla maaş vermektedir. Ama bazı özel bankalar da çeşitli zamanlarda net karın (kazanç) bir kısmını çalışanlarına veriyor, çalışanları ile paylaşıyolar. Devlet iştirakli bankalarda bir çalışan ortalama en az 3.200 TL maaş almaktadır. Özel sektör bankacılığında işe yeni başlayan bir bankacı 1.800 ila 2.200 TL aralığında bir maaş almaktadır.

PERFORMANS MAAŞI ETKİLİYOR

Bankalarda maaşı etkileyen bir diğer husus ise ‘performans’tır. Performansı yüksek bir banka çalışanı, düşük performanslı bir çalışana göre daha fazla maaş almaktadır.

MAAŞLAR ÇALIŞANIN YETKİSİNE GÖRE DEĞİŞİYOR

Güncel olarak bankacı maaşları ne kadar sorusuna yanıt aradığımız bu haberimizde şunun özellikle altını çizmemiz gerekiyor: Bankacı maaşları, bankada çalışanın yetkisine, unvanına ve görevine göre farklılık arz etmekdir.