Bankacı olmak için ne yapılmalı?

Bankacı Olmak için Aranan Şartlar 2021

Kişisel finans, iş dünyası ve paraya merakı olan kişiler için bankacı olmak mükemmel bir seçenek olabilir. Bankacı olmak kariyerinizde iyi bir seçimdir. İleriye dönük kariyer planlaması yaparken bankacıların yükselebileceği bir çok pozisyon bulunmaktadır. Bu yazımızda bankacı nasıl olunur, bankacı olmak için gerekli şartlar, bankacı olmak ve faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Bankacı Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Siz de iktisat yahut ekonomi ile alakalı herhangi bir bölüm bitirdiyseniz, muhtemelen meslek seçenekleriniz etrafında bankacılık da önemli bir yere sahip. Mesleğin en önemli avantajlarından bir tanesinin şüphesiz çalışma saatleri olduğunu bilmekteyiz ancak bunun yanında, dönem dönem yapılan toplantılar ışığında alabileceğiniz, yüksek çalışmaların sonucundaki terfiler de; bu mesleği seçmeniz için yine bir sebep.

Hem maaş artırımı hem de daha iyi departmanlarda çalışma şansı için, bankacılık mesleğinin uygun olduğu da aşikar. Bakıldığında, Türkiye’de pek çok insan bu sebepten bankacılık mesleğini tercih edebiliyor ve lisans düzeyinde başka bir bölümde okumuş olsa bile; meslek kapılarını kendisine açabiliyor. Genelde mülakat esnasındaki yeteneğinize bağlı olarak yapılan alımlarda; kimin, nasıl seçileceği elbette bankaya ve jüriye bağlı olarak değişebiliyor. Jürinin genelde tek kişi olabileceğini de yine belirtmekte fayda var.

Bankacı olmak için, öncelikle bir yazılı sınavdan geçmeniz gerekiyor. Dönemsel olarak bankalar tarafından alımlar ışığında yapılan bu sınavı geçtikten hemen sonra, sizi değerlendirmeye alıp mülakata çağırıyorlar. Mülakat, yazılı sınavdan çok daha önemli bir etmen olarak karşınıza çıkıyor çünkü mülakatta söyleyeceğiniz her söz, mesleğe atacağınız adım için önem arz ediyor.

Bakıldığında pek çok insanın mülakat sonrası değerlendirmelerde elendiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Mülakatları iyi geçirebilmek için bu sebepten, daha önce bankacılık yapmış ve bu mülakatları en az birkaç kez yaşamış insanlarla sohbet etmek yerinde bir davranış olabilir. Mülakatı geçtikten hemen sonra, mesleğe ilk adımınızı atmış ve bankacı olmuş sayılabilirsiniz.

Bankacı Nasıl Olunur?

Bankacı olmak için özellikle bankacılıkla ilgili bir bölüm okumanıza gerek yok. Bankacı olmak için hangi bölüm okunmalı sorusu o kadar fazla soruluyor ki, sektöre baktığınızda bankacılıkla ilgili bir bölüm okumadan bankada çalışan binlerce kişi bulunmakta. Muhasebe ve sayılarla aranız iyi ise en az lise mezunu iseniz bankacı olmanız için önünüzde hiç bir engel bulunmamaktadır. Gıda mühendisliği okuyup bankacı olan kişilerin de bulunduğunu bilmekte fayda var.

Ancak siz yine de bankacı olmak için aşağıdaki bölümlerden birini okursanız sizin mesleki başarınıza katkısı büyük olacaktır. Okuduğunuz bölüm, çalışacağınız bölümü ve maaşınızı doğrudan etkilediği için haliyle aşağıdaki bölümleri okuyanlar avantajlı olacaktır.

 • İşletme
 • İktisat
 • Maliye
 • Kamu Yönetimi
 • Uluslar Arası İlişkiler
 • Siyaset Bilimi Ve Kamu Yönetimi
 • Uluslar Arası Ticaret Ve Finans
 • Yönetim Bilişim Sistemleri
 • Ekonometri
 • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
 • Uluslar Arası Ticaret Ve Lojistik

Bankacı Olmak İçin Gerekenler

Bankacı olmak, pek çok mesleğe nazaran hem rahat hem de kazançlı olduğu için insanlar tarafından tercih edilebilen bir meslek olarak karşımıza çıkıyor. Bakıldığında bankacılığın; her krediden, kredi kartından ve benzeri ürün satışlarından kazandığınız primler; hafta sonu tatilleri ve mesai saatleri açısından öğretmenlikten sonra hayli kazançlı ve rahat bir meslek olduğu aşikar.

Bu mesleğe aşina olan pek çok insan en çok banka müşterilerinden yakınsa da; bazı bankaların özel departmanlarında çalıştığınız vakit bu sorun da ortadan kalkıyor. Elbette, bankacı olmak için aranan şartlar arasında her departman için farklı koşullar ve prensipler söz konusu ancak genele yaydığımızda; öncelikle iktisadi bir eğitimden geçmesi şartı hemen her banka tarafından aranabiliyor.

Bankacı olmak için günümüzde genel olarak “şart” koşulan bazı özellikler, bu mesleği edinmek isteyen insanlarda bulunmalı. Aşağıdaki koşulları sağlayamayan çoğu birey, maalesef yazılı sınavı geçse dahi mülakat düzeyinde elenmektedir.

 • Erkekler İçin Askerlik: Bu durum, pek çok erkek bankacı adayı için ana koşullardan bir tanesi. Askerliğini yapmış olmayan bankacı adayları, genelde mülakatta başarılı olsalar dahi sırf bu sebepten kabul edilmeyebiliyorlar. Zaten çoğu zaman alım koşullarında, “askerliğini yapmış olmak” cümlesi muhakkak geçiyor. Dolayısıyla, askerliğinizi yapmış olmanız bankacı olabilmeniz için ana şart.
 • Sayılarla Aranızın İyi Olması: Yine, bir diğer aranan şart da mülakat boyunca size sorulan sorulardan da anlayabileceğiniz üzere sayılarla aranızın iyi olması gerektiği. Eğer sayılarla aranız iyi değilse, mülakat esnasında genellikle elenen adaylardan bir tanesi oluyorsunuz.
 • Düzgün Diksiyon: Yine, bankacı olmak için aranan koşullardan bir tanesi de; düzgün konuşma yetisi ve diksiyon. Bakıldığında gerek ikna aşamaları için, gerekse müşteriyle olabildiğince düzgün ilgilenebilmek için her bankacı adayının mülakat süresince ve sonrasında diksiyonunun düzgün olması talep edilmektedir.
 • Üniversite Mezunu Olmak: Koşullarda muhakkak yazar fakat; her zaman iktisadi bilimler fakültesinden bir bölüm içerisinde mezun olmanız sizi bir adım öteye götürecektir. Genelde tüm lisans öğrencileri için olan alımlarda dahi bu fakültenin bölümlerinden mezun olan öğrenciler doğal olarak bir adım öne geçerler. Dolayısıyla, siz de bankacı olmak istiyorsanız; iktisat ile alakalı bir bölümden mezun olmanızı öneriyoruz.
 • Giyim, Kuşam, Profil: Pek çok meslekte olduğu gibi, personel vitrini dediğimiz şey bankalar için oldukça önemli. Bankacı olmak için aranan koşullar arasında, özellikle mülakat esnasında sayılabilecek bir koşul olarak düzgün konuşmanın yanına; düzgün bir görünüm de eklenebilmektedir.

Siz de, yukarıdaki şartları ve koşulları sağladığınızı düşünüyorsanız; bankaların sınav öncesindeki şart ve koşullarına da göz atarak, başvurunuzu gerçekleştirebilir ve bir yazılı, sözlü sınavlardan geçerek bankacı olabilirsiniz.

Kariyer Gereksinimleri

Lisans düzeyinde Lise diploması yeterli olabilir; lisans derecesi sıklıkla tercih edilir
Derece Alanı Finans, işletme yönetimi, muhasebe veya ekonomi
Licensure / Belgelendirme Uzmanlık alanına göre değişir; gönüllü sertifika mevcut
Deneyim 0-5 yıl; iş başında eğitim programları genellikle verilmektedir.
Anahtar beceriler Matematik ve müşteri hizmetleri becerileri; güçlü iş, sözlü ve yazılı iletişim becerilerine ek olarak; Microsoft Office ve diğer ilgili yazılımların temel anlayışı; eleştirel düşünme yetenekleri; çoklu görev yetkinliği; ve detaylara dikkat

Bunun dışında elbette belli pozisyonlara bankacılıkla ilgili bir bölüm okumadan da girebiliyorsunuz ancak bankacılıkla ilgili bir bölüm okuyanların, bu yönden daha şanslı olduklarını belirtelim. Bugünkü yazımızda, sizler için bankacı olmak için aranan şartlara değineceğiz.

Ayrıca BkzBankacı Olmak İsteyenler İçin Güncel Bankacı Maaşları

Kimler Bankacı Olabilir?

Günümüzde kimlerin bankacı olabileceği sorusu, hemen herkes tarafından sorulabiliyor ve bunun bankalar tarafından belirlendiği; genelde bilinmiyor. Çoğu zaman, pek çok banka sadece iktisatla alakalı bölümlerden mezun pek çok kimseyi işe alabilirken; bazı bankalar, bazı meslek yüksek okullarını da bu işe dahil edebiliyor; hatta herhangi bir bölümden lisans düzeyinde mezun birini de direkt olarak işe alabiliyor. Bu sebepten, kimler bankacı olabilir sorusu her bankaya ve alımlar öncesinde yayımladığı koşullara göre değişiklik gösteriyor.

Siz de bankacı olmak istiyorsanız, yukarıdaki haklı sebeplerden ötürü alımlardan önce yayımlanan koşullara göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.