Bankalar Kredi Verirken Nelere Dikkat Eder­?

3 dk okuma süresi

Acil nakit paraya ihtiyaç olduğunda, yeni bir ev almak istendiğinde ya da herhangi önemli bir durumda kişiler, kredi çekme yolunu tercih etmektedir.

Ancak ihtiyaç halinde ilk akla gelen kredi yöntemi olsa da, bankaların da kredi verirken dikkat ettiği bazı hususlar bulunmaktadır. Nakit ihtiyacını karşılayan kişiler, ödemelerini belli taksitlerle ve belli faiz oranlarıyla geri ödemektedir.

Ödeme konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına da bankalar, kredi verdiği kişilerin bazı durumları yerine getirmesini ister. Bu durumda da bankaların herkese kredi çekme imkanı tanımadığını söyleyebiliriz.

Peki bankalar kredi verirken nelere dikkat eder?

bankalar kredi verirken nelere dikkat eder

Bankalar Kredi Verirken Neye Bakar?

Bankalar, kişilere ya da firmalara kredi verirken birtakım durumları göz önüne alır ve ona göre hareket eder. Bunların en başında kredi notu gelmektedir ancak bu yazımızda kredi notu dışındakileri inceleyeceğiz.

Bankalar, eğer bireysel kredi çekilecekse aşağıdaki hususlara dikkat etmektedir:

  • Aylık net gelir
  • Geçmiş dönemdeki borçların düzenli ödenip ödenmediği
  • Yaş durumu
  • Meslek deneyimi
  • Kişilerin herhangi bir mal varlığının olup olmaması

Bankalar, eğer firma için kredi çekilecekse;

  • Firma ortaklarının kredi, çek ve senet geçmişine,
  • Firmanın mali verilerine,
  • Firmanın güvenli olup olmamasına,
  • Önceden çalışılan herhangi bir bankadaki, faiz tahakkuk kayıtları ve risk durumuna dikkat eder.

Gelir Durumu

Bankalar, kredi çekmek isteyen kişilerin aylık gelirlerinin net ve düzenli olmasını ister. Bu durum, yapılacak olan ödemeler için son derece önemlidir.

Krediyi çekecek olan kişilerin krediyi ödeyip ödeyemeyeceği, aylık gelir durumları ile doğru orantılıdır. Kişilerin aylık gelirinin düzenli olması, kredi çekebilme şanslarının da yüksek olmasını sağlamaktadır.

Bu sebeple de bankalar, kişilerin maaş ve sigorta bilgilerinin olduğu belgeyi mutlaka istemektedir. Kişilerin çekeceği kredilerin miktarının belirlenmesini ve kredinin ne kadar süre içinde taksitlendirilmesini de belirleyecektir.

Mal Varlığı

Kişilerin mal varlığının olması,  bankaların en çok tercih ettiği durumlar arasındadır. Kredi çekecek olan kişilerin herhangi bir gayrimenkul, arsa ya da aracının olması, bankaların kendilerini garanti altına almalarını sağlamaktadır.

Böylece bu durum, bankalar için daha değerli bir hal almaktadır. Bunların yanı sıra, bankadaki hesaplarınız da incelenmektedir.

Vadeli mevduat ya da altın hesabınızda birikiminizin olması da kredi çekebilmenize olanak sağlamaktadır.

Ödeme Alışkanlıkları

Bankalar kredi çekebilmeniz için ödeme alışkanlığınıza da dikkat etmektedir. Geçmiş dönemlerde yaptığınız borçları düzenli ödeyip ödemediğiniz de bankaların inceleme alanları arasına girmektedir.

Ödeme konusunda yaptığınız tutarlılık, kredi çekmeniz için size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Ancak zamanında ödeme yapmadıysanız ve bu konuda birçok sıkıntı yaşadıysanız, kredi çekmeniz güç bir hal alabilir.

Kefil Gösterebilme

Bazı bankalar, kredi çekilebilmesi için kefil gösterme şartı koymaktadır. Kredi çeken kişiler eğer borcunu ödemezse, borç yasal olarak kefil olan kişiye geçmektedir.

Bankalar da ödemelerin garanti altına alınması için bu yolu tercih etmektedir. Kredi sicili bozuk olan ya da gelir durumu yeterli olmayan kişiler, kredi çekmek için kefil gösterebilmektedir.

Ancak her bankanın kefil gösterme konusunda bazı şartları vardır ve bu şartlar her bankaya göre farklılıklar göstermektedir.

Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın
x