Bekçi maaşı ne kadar?

Bekçi Maaşları

Son zamanların en çok bahsi geçen ve milyonlarca kişi tarafından başvuru yapılan bekçilik; 2017 yılının Nisan ayından bu yana alım yapmaktadır. Bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü\’ne bağlı bir birimdir. Asıl amaçları, ülkenin güvenlik görevlilerine yardımcı olmaktır. Birçok kişi tarafından merak edilen 2021 bekçi maaşları detayları ile birlikte sizlerle. Ayrıca rehberimiz aracılığıyla bekçi nasıl olunur, bekçi çalışma koşulları nelerdir gibi soruların yanıtına kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bekçiler genel olarak geceleri çalışırlar. Bekçi alımları yılın belirli aylarında yapılmaktadır. Zaman zaman İçişleri Bakanlığı ekstra alım ilanı da açmaktadır. İlköğretim, ortaöğretim, önlisans (2 yıllık) ve lisans (4 yıllık) eğitim durumunu tamamlamış tüm kişiler bekçilik için başvuruda bulunabilmektedir. Bazen bekçilik alımlarında KPSS puanı istense de bazen İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı sınav ve ardından yapılan fiziki parkur sınavını geçenler de bekçi olarak atanırlar.

Bekçi Maaşları 2021

657 kanununa tabi olan bekçi maaşları, enflasyon oranlarına göre değişmiştir. Aşağıda yer alan tablodaki maaşlar, ortalama olarak alınmıştır. Evli/bekar, çocuklu, hizmet yılı ve kademesi farklı olan bekçilerin maaşları da farklılık göstermektedir.

İşte ortalamalar hesaplanarak tablo haline getirilen 2021 bekçi maaşları;

Bekçi Maaşları
Eğitim Durumu Aylık Net Maaş
Lise Mezunu 4.455,14 TL
Önlisans Mezunu 4.600,50 TL
Lisans Mezunu 4.757,00 TL

Bekçi Çalışma Saatleri (Bekçi Çalışma Koşulları)

Bekçiler Emniyet Genel Müdürlüğü\’ne bağlı oldukları için çalışma saatleri de tıpkı polisler gibidir. Bekçi çalışma saatleri görev yaptığı şehirden şehire farklılık göstermektedir. Bazı illerde bekçiler sadece geceleri çalışırken bazı illerde ise hem gece hem gündüz çalışabilmektedirler.

Bekçilerin çalışma saatlerinde valilik ve kaymakamlıkların almış olduğu kararlar da önem gösterebilmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında şuanda bekçiler üç farklı çalışma sistemi ile gruplandırılmıştır.

İllere göre bekçilerin çalışma saatleri şöyledir;

İstanbul bekçi çalışma saatleri: İstanbul\’da bekçiler 12/36 sistemi ile çalışırlar. İstanbul\’da bekçiler 1 gün çalışır, 1 gün dinlenirler. Çalışma saatleri ise 19.00 – 07.00 arasındadır.

İzmir bekçi çalışma saatleri: İzmir\’de bekçiler 22.00 – 06.00 saatleri arasında çalışırlar. Tatillerini hafta içi belirlenen 1 günde yaparlar. 6 gün çalışırlar ve 1 gün tatil yaparlar.

Antalya bekçi çalışma saatleri: Antalya\’da bekçiler 21.00 – 05.00 saatleri arasında çalışırlar. 6 gün iş, 1 gün tatil yaparlar.

Mersin bekçi çalışma saatleri: Mersin\’de bekçiler 12/36 sistemi ile çalışırlar. 5 gün izine çıkmadan gündüzleri 12 saat görev yapan bekçiler, 5 günün ardından 1 gün çalışma 1 gün izin şeklinde 10 gün çalışırlar.

Mardin bekçi çalışma saatleri: Mardin\’de bekçiler 12/24 sistemi ile çalışırlar.

Sakarya bekçi çalışma saatleri: Sakarya\’da bekçiler 22.00 – 06.00 saatleri arasında çalışırlar. Tatillerini hafta içi belirlenen 1 günde yaparlar. 6 gün çalışırlar ve 1 gün tatil yaparlar.

Sinop bekçi çalışma saatleri: Sinop\’ta bekçiler 20.00 – 08.00 saatleri arasında çalışırlar. Sinop\’taki bekçiler 1 gün çalışır diğer gün tatil yaparlar.

Bekçi Nasıl Olunur? (Bekçi Alım Şartları)

Bekçi olmak için başvuru yapan adaylar toplamda üç ayrı aşamadan geçerler. Bu üç aşamayı geçebilen adaylar bekçi olmaya hak kazanır. Bu üç aşama ise şöyledir; yazılı sınav, sözlü mülakat ve fiziki parkur sınavıdır.

Bekçi olmak isteyen adayla öncelikle yazılı sınava girerler. Bu yazılı sınavdan en az 50 puan almaları şarttır. İkinci aşamada ise fiziki yeterliliklerini kanıtlayabilecekleri parkur sınavına geçerler. Parkur sınavının ölçütleri önceden belirlenir ve bu sınavdan 60 alan kişiler bir sonraki aşamaya geçebilirler. Bir sonraki aşamada ise bekçi adayları sözlü sınava yani mülakata girerler. Beş farklı kategoriden oluşan mülakatta aday 70 puan alırsa bekçi olmaya hak kazanır ve en yakın zaman içinde görevine başlayabilir.

Emniyet Genel Müdürlüğü\’nün web sitesinde yayımlamış olduğu bekçi alım ilanlarına göre; bekçi alım şartları şöyledir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Enaz lise veya dengi okul mezunu olmak,
  • En az 167 cm boyunda olmak,
  • Beden kitle indeksi 18 (dâhil) ile 27 (dâhil) arasında olmak,
  • Başvuru yaptığı İL sınırları içerisinde ENAZ BİR YILDIR ikamet ediyor olmak,
  • Askerlik görevini bitirmiş olmak,
  • 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuruların başladığı tarih itibarıyla 18 yaşını tamamlamış (18/03/2001 tarihinde ve öncesinde doğmuş olmak) ve 31 yaşından gün almamış (18/03/1989 tarihinde ve sonrasında doğmuş olmak) olmak,
  • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,
   Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,
  • Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,
   Memuriyete engel bir hali bulunmamak,
  • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,
  • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,
  • Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,
  • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
  • Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,
  • Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak,
  • Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak,
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

2021 Bekçi Alımı İlanları

Şuanda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından açıklanmış aktif bir 2021 bekçi alımı ilanı yoktur. Ancak alım ilanı yayımlandığı anda web sitemiz üzerinden ilanı ilan şartlarını görüntüleyebilirsiniz.

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak illeri için bekçi çalışma saatleri ve bekçi alım ilanları yakın zamanda eklenecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.