Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) Nasıl İptal Edilir?

1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), kişilerin emekli oldukları dönemde daha iyi hayat sürmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.Çalıştıkları süre boyunca birikim yapan kişilerin, Bireysel Emeklilik Sistemi ile emeklilik sürecini daha rahat geçirmeleri amaçlanmıştır.

BES bir nevi, uzun vadeli olarak finansal kaynak yaratma amacı da taşımaktadır. Ancak Bireysel Emeklilik Sistemi’ni iptal etmek isteyenler de olabiliyor. Doğal olarak bu durum da,  “Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nasıl iptal edilir?” sorusunu da beraberinde getiriyor. O halde, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) nasıl iptal edileceğini bilmeyenler, cevabı yazımızda bulabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, kişilerin çalıştıkları dönemde yaptıkları birikimler sayesinde, emeklilik dönemlerinin çok daha rahat ve güvenli geçirilmesini sağlayan bir emeklilik sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Devlet katkısıyla da desteklenen BES, aynı zamanda yatırım ve tasarruf sistemidir.

Bu sistem aynı zamanda, emeklilik gelirine ayrı bir ek gelir sağlayan özel bir sistemdir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde kişilerin yaptığı birikimler toplanıyor, değerlendiriliyor ve kişilere toplu para ya da maaş şekilde ödeniyor.

Zorunlu BES Nedir?

45 yaşının altında olan hem kamu hem de özel sektörde çalışanve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes, zorunlu BES’e otomatik bir şekilde dahil edilmektedir. Bu kişilerin, sisteme dahil edilmemeleri gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Ayrıca kişilerin bireysel emeklilik sözleşmesi olması da, süreci hiçbir şekilde değiştirmemektedir. BES’inbirçok yararı mevcuttur ve bu yararları da çok uzun süre görülmektedir.

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin iptal edilmesi belli bir süreyi kapsamaktadır. Emeklilik planına dahil olduğunu öğrenen herkes, o süre zarfından itibaren ilk 2 ay içerisinde BES iptali için başvuruda bulunabiliyor. Cayma sürecinde kişiler, istedikleri her an sistemden çıkış yapma hakkına da sahipler.

BES iptali için çıkış bildiriminin ilgili yerlere ulaşmasının ardından da yapılması gereken bazı durumlar vardır. Çalışanın ödediği katkı payları, varsa da hesabındaki yatırım gelirleri de, 10 iş günü içerisinde çalışana iade edilecek. Emeklilik durumunda, hesabında yer alan birikimi en az 10 yıl, süreli yıllık gelir sigortası kapsamında almak isteyen kişilere, yaptığı birikimin yüzde 5’i ek devlet katkısı teşviki şeklinde verilecek.

Önemli not: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı’na göre otomatik BES’in artık zorunlu hale geleceğini açıkladı. Yeni düzenlemeye göre, çalışanlar en az 3 yıl sistemden ayrılamayacak.

Bireysel Emeklilik İptali Sonrası Kesintiler

Bireysel Emeklilik Sistemi iptali sonrası birtakım kesintiler de yaşanmaktadır. Prime esas olan kazancın yüzde 3’ü kadar kesinti, BES’edahil edilmektedir. Bu oran iki katı da artabilir, yüzde 1’e kadar da azalabilir ya da katkı payına maktu limit de getirilebilir. Bunun yetkisi de Bakanlar Kurulu’na aittir. 53 lira en düşük kesinti olarak karşımıza çıkarken, 340 lira da en yüksek kesinti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir