Bireysel emeklilik sistemi nedir? artıları eksileri nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi nedir? artıları eksileri nelerdir?

Tasarruflarımızla BES sistemine katılmak mı yoksa banka hesabımızda para biriktirmek mi mantıklı sorusunun cevabını ve BES’in avantajları ve dezavantajlarını bu yazımızda arayacağız. Öncelikle BES’i tanımlayacağız.

BES Nedir?

Öncelikle BES, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kısaltmasıdır. Dahası, düzenli birikimler yaparak emekliliğinizi hayallerinizdeki gibi mutlu ve güvenli geçirmeniz için tasarlanan özel bir emeklilik sistemidir. BES,gönüllülük esasına dayanır. BES’te 10 yıl katkı payı yatırarak 56 yaşınızda emekli olabilirsiniz. Kısaca BES, güzel bir emeklilik dönemi geçirmemiz demektir.

BES’te Devlet Katkısı

1 Ocak 2013’te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte, BES daha avantajlı. Çünkü devlet tüm bireysel katılımcılarına, ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek katkı sağlıyor. Örneğin, hesabınıza 400 TL katkı payı yatırarak 100 TL devlet katkısından yararlanabileceksiniz.

BES’e Kimler Katılabilir?

18 yaşını dolduran herkes BES sistemine katılabilir. Katılımcıların devlet katkısından faydalanabilmeleri için Türkiye’de ikamet etmeseler de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.

Nasıl Emekli Olunur?

Emekli olabilmeniz için en az 10 yıl sistemde kalmanız koşuluyla 56 yaşınızı doldurmanız yeterlidir. Emekli olduğunuzda birikimlerinizi tek seferde, toplu olarak veya düzenli geri ödeme şeklinde alabilirsiniz.

BES mi? Hesapta Para Biriktirmek mi?

Bir kişinin bir aylık tasarrufunun 400 TL olduğunu ve 10 yıl para biriktirdiğini düşünürek hesabımızı yapacağız.

• Hesabımızda Para Biriktirerek: 48.000 TL

• BES Sistemine Katılarak: 60.000 TL

Toplam karımız 12.000 TL oluyor ve hesabımızda para biriktirmeye karar verseydik 12.000 TL’yi otuz(30) ay daha para biriktirerek sahip olabilirdik.

bireysel-emeklilik-sistemi-nedir-artilari-eksileri

BES’in Avantajları

  • BES sistemi birikim yapmanıza yardımcı olur.
  • Birikimlerinizi %25 devlet katkı payı ile desteklenir.
  • BES sistemi fonları vergiden muaftır.
  • BES ödemelerinizi bütçeniz doğrultusunda azaltabilirsiniz veya bütçenizin yetmemesi durumunda dondurabilirsiniz.
  • BES fonunuzu ve şirketinizi değiştirme hakkınız bulunur. Şirketten memnun kalmazsanız diğer şirkete 7 iş gününde aktarması gerekiyor. Aktarma yapmazsa fonunuzun tam olarak

2 katını alıyorsunuz.

BES’in Dezavantajları

  • Bireysel emeklilik sisteminden 10 yılı doldurmadan çıkmanız durumunda devlet ciddi miktarda kesinti yapar. Zor durumda kalmamanız durumunda çıkmamalısınız.
  • Fonların iyi yönetilmemesi durumunda istediğniz oranda gelir elde edemeyebilirsiniz.
  • BES şirketleri yönetim kesintileri yapar. Bu kesintilerin oranı genellikle %8-10 aralığında yer alır.

BES’i Seçerek Daha Fazla Para Biriktirebilirsiniz

BES’i seçerek 10 yıl içinde 12.000 TL kar’a geçtik ve tasarruflarımızı daha etkin şekilde biriktirerek güzel emeklilik geçirebiliriz. Emeklilik dönemimizde çalıştığımız dönemdeki refah düzeyinde geçirmemiz için en etkili yöntem diyebiliriz.