Birikim yapabilmek için 4 pratik yol

Birikim yapabilmek için 4 pratik yol

Birikim Yapabilmek İçin 4 Pratik Yol

Birikim yapmak artık zor bir iş haline geldi. Sizlere birikim yapabilmek için 4 pratik yol belirledik. Masraflarımızın artmasına, ilgi alanlarımızın değişmesine, yaşam süremizin uzamasına bağlı olarak günümüzde birikim yapmak gerçekten daha önemli bir hale geldi. İstediği evde oturmak, istediği arabaya binmek çocukluktan itibaren hepimizin hayallerini süslüyor. Ancak bu hayalleri gerçekleştirmek bir birkiminiz olmadan çok zor gözüküyor. Gelirimizden bir miktar ayırmak da bu hayat şartlarında zor. Peki, bu birikim işinin üstesinden nasıl geleceğiz?

Para biriktirmek ve biriktirdiğiniz bu paralarla bir ev veya araba sahibi olmak sizi zor durumlara karşı garantiye alır. Para biriktirmek öncelikle düzenli bir finans planı yapmaktan geçer. Gelin hep birlikte bireysel finans planı ile birikim yapabilmek için 4 pratik yol neymiş öğrenelim.

  1. Giderlerinizi Kontrol Edin

Gelir gider tablosu oluşturmak para biriktirmek için atılacak ilk adımdır. Gelir gider tablosu sayesinde kazandığınız paranın hangi harcamalara gittiğini net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Para biriktirmeye karar verdikten sonra bir ay boyunca kendinizi takip edin. Kazandığınız para ile ne yaptığınızı, gerekli ve gereksiz harcamalarınızın neler olduğunu içeren bir liste oluşturun. Gereksiz olan harcamalarınızın bir sonraki ay listeden çıkması size tasarruf yaptıracaktır.

  1. Daha Çok Gelir Elde Edin

Kazandığınız paranın hepsi daha önce yaptığınız borçlara gidiyor olabilir. Ancak bu birikim yapamamak için bir bahane değildir. Bu noktada yaptığınız asıl işin yanında özelliklerinize ve yapabilirliklerinize uygun, sizi çok fazla yormayacak ama az da olsa size bir kazanç sağlayacak ek bir iş bulabilirsiniz. Unutmayın, hiç kimse siz çaba göstermeden size para vermez. Bulabileceğiniz bir ek iş sayesinde gelirinizi artırabilir ve birikim yapmanın önünü açabilirsiniz.

  1. Kredi Kartlarınızı İptal Ettirin

Birikim yapabilmek için 4 pratik yol arasında en etkili olandır. Kredi kartları bize kolaylık sağlıyor gibi görünse de aslında biz fark etmeden gerçekleştirmek istediğimiz tüm planları ertelememize sebep oluyor. Kredi kartlarını doğru kullanmayı öğrensek belki hayatımızı kolaylaştırabilir ancak kredi kartı kullanımında o kadar çok hata yapıyoruz ki hayatımız neredeyse kredi kartına bağımlı hale geliyor. Zamanında düşünmeden yaptığımız gereksiz harcamaların ödemelerini tam yapamadığımızda bankaların borcumuza uyguladığı faizler durumu daha vahim bir hale getiriyor. Bu sebeple eğer kazandığınız para çok değil ise, size tam olarak yetiyor ve birikim yapmanız için de az bir miktar size kalıyor ise kredi kartlarınızı iptal ettirin. Böylece sadece elinizde olan parayı harcamış olursunuz. Yani sizin olmayan paradan yok yere harcamalar yapmazsınız.

  1. Alışverişte Hızlı Olun

Birikim yapabilmek için 4 pratik yol arasında alışverişte hızlı olmak son çaredir. Markete gitmeden önce bir ihtiyaç listesi oluşturun ve yanınıza yaklaşık miktarda para alın. Zamanınız olmadığını düşünerek yapacağınız alışveriş gereksiz şeyler almanızı önler ve böylece boşa para harcamamış olursunuz.