Bitcoin ve Ethereum Tarihinde Bir İlk

Bitcoin\’de (BTC) bugün yaşanan hareketlilik ile birlikte kripto para piyasasında volatilite uzun bir süre sonra tekrar zirve yaptı. BTC fiyatı geçtiğimiz günlerdeki yükselişin ardından birkaç saatlik bir zaman diliminde %20 \’ye yakın bir oranda düşüş yaşadı. Yaşanan çoğu düşüşte Altcoinler de BTC’yi takip ederlerdir ancak yaşanan bu düşüşte diğerlerinden daha farklı bir durum ortaya çıktı. Bu sefer Ethereum (ETH), daha önce yaşanan düşüşlerden çok farklı bir duruş ortaya koydu.

BTC Düştüğü Sıralarda ETH Yükseldi

Dünya çapında ünlü ekonomistlerden birisi olan Alex Krüger, yaşanan bu düşüşün diğer düşüşlerden neden farklı olduğunu yayınladığı bir tweet ile açıkladı. Alex Krüger’in açıklamasında yer alan ifadelere göre tarihte ilk kez Bitcoin bir günde yüzde %10 oranında düşüş yaşarken aynı anda Ethereum ise düşüş yerine yaklaşık %20 oranında bir yükseliş yakaladı. Yaşanan son 24 saati Krüger inanılmaz olarak tanımladı ve böylelikle pek çok kripto para yatırımcısının da düşüncelerini dile getirmiş oldu.

Coinmetrics\’ın yayınladığı Ethereum ve Bitcoin \’in korelasyon grafiğinde de Krüger’in dile getirdiği ifadelerinde haklılık payının olduğu görülebilmekte. BTC-ETH korelasyon grafiğinde yer alan verilerde iki kripto para arasında bulunan bağlantı, 20 Ağustos 2020 \’de pik yaparak 0,88 seviyesinin üzerine çıkmıştı. Bu tarihin ardından sürekli olarak düşüşler gösteren korelasyon son olarak 4 Ocak\’ta sert bir darbe alarak 0,75 seviyelerine gerilediği görülmekte.

Altcoin Sezonuna Yönelik Beklentiler Daha Da Artıyor

Daha önceki yaşanan düşüşlerin hemen hemen hepsinde Bitcoin fiyatının aşağı doğru yol aldığı anlarda ETH fiyatının da düşüş yaşayarak tepetaklak olduğu görülmüştü. Şimdi ise bu durumun tam tersi şekilde değişmeye başladığı görülmekte ve bu durumunda altcoin yatırımcılarının olumlu yönde umutlarını arttırdığı belirtiliyor. BTC piyasa hakimiyet oranı ise son 24 saat içinde büyük bir bir değişim yaşadı. Bu düşüşle beraber Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin daha önce 73 seviyelerinde iken şuan 69 seviyelerine kadar gerilediği görülüyor. Bu durumda yine altcoin yatırımcıları için başka bir olumlu gelişme olarak görülüyor.

Ether fiyatının yükselişinin devam ederek 1.200 Dolar seviyelerini zorladığı şu sıralarda böyle bir düşüşün gerçekleşmesi ise altcoin yatırımcılarının bu durum karşısında söz konusu ralli için bir müddet daha beklemelerine yol açabilir şeklinde yorumlanıyor.