Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır? Borç Transfer Kredisi

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır? Borç Transfer Kredisi

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Büyük oranda, banka müşterisi olup kredi, kredi kartı ya da farklı alanlarda borcu olan vatandaş, bankaların sunmuş olduğu borç kapatma kredisini kullanmaktadır. Özellikle son yıllarda kredi kartı kullanımlarının artması, beraberinde birçok olumsuz durumu da taşımaktadır.

Kullanılan kredi ya da kredi kartı borcunu ödemeyen ve ödeyemeyecek durumda olan vatandaş, her geçen gün hızla artan borcunu kapatmak istemektedir. Tam da bu noktada vatandaşa el uzatan bankalar, borç kapatma kredisi ile kişilere destek olmaktadır.

Burada ki temel amaç ise, dağınık halde olan borçları tek bir banka da toplamak ve borcunuzu diğer bankaya transfer ederek düzenli ödeme periyodu oluşturmaktır.(Bu duruma bankalar da ılımı bakmaktadır)

Bu sayede alacaklı banka borcunu tahsil etmiş olurken, kredi kullandıracak olan diğer banka da, belirli koşullar dâhilinde yeni müşteri kazanmış olacaktır.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

Bankaların vatandaşa sunmuş olduğu önemli ve sık kullanılan ürünlerden bir de kredilerdir. Kişilerin herhangi bir sebepten nakde sıkıştığı anda, çeşitli koşullar nihayetinde kullanıldığı ve geri ödemelerinin belirli faiz oranları ile taksitli biçimde yaptığı krediler, birçok kez kişilerin imdadına yetişmektedir.

Acil nakit ihtiyaçları, konut-araç satın alımı gibi kredi çeşitleri, sık kullanılan kredi ürünü olmakla birlikte, borç kapatma kredisi da tercih edilen kredi türleri arasında yer almaktadır.

Borç Kapatma Kredisi İçin Şartlar Ve Gerekli Belgeler

Hemen her kredi ürünü için gerekli koşular ve belgelerin sabit evrakları bulunmakta ve kredi ürününe göre ek evraklar istenmektedir.

Örneğin, konut kredisinde konut ipotek ettirilirken ihtiyaç kredilerinde kredi özelliği gereği, ipotek yerine gelir belgesi ya da kefil istenmektedir.

Borç kapatma kredisi için ise, sabit evrakların yanı sıra, borcunuzun olduğunu belgeleyen evraklar gerekmektedir. O halde gerekli evraklar,

  • Kredi kartı borcunun dökümü, mevcut ödemekte olduğu kredi evrakları vb.
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Son 3 aya ait elektrik, telefon, doğal gaz faturalarından herhangi biri,
  • Aylık gelir belgesi
  • Serbest veya özel sektör çalışanı iseniz gelir belgesi veya son aya ait maaş bordrosu
  • Esnaf iseniz, işyerinize ait ticari evraklarınız
  • Eğer borç yüksek ise ipotek ve kefil durumu da söz konusu olmaktadır

Borç kapatma kredisi için de kişiler, her banka için araştırma yapmalıdır. Tüm bunların sonunda ise, uygun faiz oranları ve kişinin gelirine göre ayarlanabilen vade imkânlarında önemli detaylar olmaktadır.

Hangi Bankalar Borç Kapatma Kredisi Veriyor?

Banka ya da bankalara yüklü borcu olan vatandaş hem borcunu tek bir çatı altında toplamak hem de borçlarını düzene sokmak için borç transferi yapmaktadır.

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen bu durum için ise, hemen her banka borç kapatma kredisi vermektedir. Örneğin;

Türk Ekonomi Bankası

Kişiler, Borç transferini CEPTETEB İnternet Şubesi’nden Kart İşlemleri menüsünden “Borç Transferi” kolayca gerçekleştirebilir ya da, TEB Telefon Şubesinden de işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

Aylık 1,84 oranında faiz uygulaması bulunan banka Kredi Kartınızın kullanılabilir nakit limiti dâhilinde tek seferde 250 TL’den 10.000 TL’ye kadar borç transferi işlemi yaptırmaktadır.

Bunun dışında, Akbank, Odeabank, Denizbank, Vakıfbank, Şekerbank gibi bankalarda borç kapatma kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır.