BSMV nedir? Nasıl hesaplanır?

BSMV

Hemen her bireyin yaşamında banka ile münasebeti olmuştur. Ekonomik işlemlerin yürütülmesi, kredi ya da kredi kartı ürünleri aracılığıyla maddi destek almak gibi birçok destek, bankacılık sektörünün temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda maddi olanak bu kurum, banka kredileri gibi ürünlerinde kendi ekonomik çıkarlarını korumakla beraber, devlete de ödeme zorunluluğu bulunan vergiler bulunmaktadır. Bunlardan en sık karşılaşılan ise BSMV olmaktadır.

bsmv nedir

BSMV Nedir?

BSMV  (banka sigorta muamele vergisi) Merkez Bankası talimatları doğrultusunda kredilendirme işlemlerinden doğan ve vergiyi bankaların müşterilerinden tahsil ettiği bir vergi türüdür. Kişilerin kredi kullanması ya da mevduat hesabı kullanması halinde, banka BSMV adı altında vergi almaktadır. Bu vergilendirme süreci, ödemeleriniz devam ettiği sürece her ay tahsil edilmektedir. Tahsil edilen BSMV vergileri, anlaşılacağı gibi devlete ödenmektedir.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

Bankadan alınan krediler anapara, vergi ve bankanın belirlemiş olduğu faizlerden oluşmaktadır. Kullanmış olduğunuz kredinin anapara ve faiz miktarı her ay farklılık göstermektedir. BSMV ise, aylık faizin %5 olarak uygulanmasıdır.

Kredilerdeki BSMV Oranları Nedir?

Bankalar kurulu tarafından belirlenen BSMV oranı %5’tir. Örneğin, 100 TL eft işlemi yapmak isteyen kişiden banka, eft ücreti ve BSMV ücreti alacaktır. Bu durumda bankaya 105 lira ödeme yapmanız gerekmektedir 5 TL BSMV olarak ödenmektedir.

Kredilerdeki BSMV oranları aşağıdaki gibidir,

  • Binek araç Kredisi: %5 BSMV
  • Ticari Araç Kredisi: %5 BSMV
  • Şahıs konut Kredisi: %0 BSMV
  • Şahıs İşyeri Kredisi: %5 BSMV
  • Diğer tüketici Kredileri: %5 BSMV

Konut kredisi kullanımında daha önce KKDF (%15) ve BSMV (%5) konut kredisi faizine eklenirken artık bu tamamen kaldırılmıştır.