Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2020

Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar 2020

Büyükbaş Hayvan Kredisi

Türkiye’nin hemen her bölgesinde geçimini hayvancılıkla sağlayan birçok vatandaş bulunmaktadır. Özellikle, Anadolu bölgelerinde serbest meslek olarak hayvancılık yapan çiftçiler, bu alandaki ihtiyaçlarını gidermek amacıylauzun yıllardır bankalardan ekonomik destek almaktadır.

Budoğrultuda çiftçilere büyükbaş hayvan kredisi, devlet destekli olarak verilmekle birlikte, özel sermayeli bankalar tarafından da cazip koşullarla sunulmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nedir?

Büyükbaş hayvan yetişmek için adım atacak olan kirşlere, ya da hayvancılıkla uğraşıp,hayvan sayısını arttırmak ve bu işi genişletmek isteyen vatandaşa verilen kredi ürünü büyükbaş hayvan kredisi olarak tabir edilmektedir. Özel kurumların, devlet destekli bankların ya da farklı kurumların desteğiyle hayvancılık kredisi almak isteyenhayvan yetiştiricilerinin gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?

Büyükbaş hayvanlar için özel bankalar, devlet bankaları ve TKDK, hibe veya faizsiz kredi imkânı sağlamaktadır. Devlet bankaları ve öze bankalardan kredi kullanacak çiftçilerin, bankalara gerekli evraklarla bizzat başvuru yapması gerekirken, TKDK dan %50 hibe kredisinden faydalanmak için ise, desteklenen illerdeki ilgili kurumlara başvuruda bulunmak mümkündür.

Kimler Büyükbaş Hayvan Kredisi Alabilir?

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan, ya da sıfırdan yapacak olan kişilerin, gerekil koşulları sağlaması halinde devlet destekli ve özel sermayeli bankalardan büyükbaş kredisine başvuruda bulunabilmektedir

Büyükbaş Hayvan kredisi alabilmek için gerekli şartlar ve belgeler

Devlet destekli büyükbaş hayvan kredisi için gerekli koşullar;

  • Devlet destekleri alınacak olan büyükbaş hayvanın mutlaka Türkvet’ e kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Büyükbaş hayvanın en fazla bir kere doğum yapmış olması.
  • 36 Aylık ‘dan dan büyük olmaması.
  • Alınacak olan büyükbaş eğer ki manda ise 48 aydan büyük olmaması ve bir kere doğum yapmış olması.
  • Büyükbaş cinsinin holstein siyah ve alaca veyahut brownsiwis, simenta, jersey olması gerekmektedir.
  • Büyükbaş besicilik; Manda dâhil olmak üzere en az 10 baş hayvan alınması.

TKDK hayvancılık hibe koşulları,

Köy, mera, yayla gibi kırsal alanlarda yapılan büyükbaş süt ya da et hayvan yetiştiricilerinin canlı büyükbaş hayvan alımları ya da çiftlik kurmaları için TKDK dan %50 oranında hibe kredisi alınabilmektedir.

IPARD programı kapsamında 2020 yılına kadar verilmesi planlanan hibe büyükbaş hayvan kredisi imkânlarından faydalanabilmeniz için ilk olarak kurumca desteklenen illere bağlı kırsal alanlarda hayvancılık yapıyor veya yapacak olmak gerekmektedir.

Gerekli belgeler ise, Nüfuscüzdanı, Gelirbelgesi, Fatura, Taşınamazmal ipoteği ve ÇKS belgesi olmaktadır.

Büyükbaş Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Bilindiği gibi hayvancılıkla uğraşan vatandaşa, hem devlet hem de özel kurumlar finansal destek vermektedir. Büyükbaş hayvan yetiştiricileri ve yeni girişimcileri için, Ziraat Bankası, Şekerbank, Türk Ekonomi Bankası büyükbaş hayvan kredisi vermektedir. Tüm bunların dışında KOSGEB de hayvan yetiştiricileri için ekonomik destek kaynağı sayılabilmektedir.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi

Ziraat Bankası, genel olarak düşük faiz oranları ile vatandaşın tercih ettiği bankalardan olan Ziraat Bankası,gerekli koşulları sağlayan büyükbaş hayvan yetiştiricilerine destek vermektedir. Banka, başvuru esnasında kişiden, değerli bir malın ipotek ettirilmesi ya da kefil istemektedir.

Kefilin memur ya da düzenli gelir sahibi olması oldukça önemlidir. Halen hayvancılık ile uğraşanlar ise kredi başvurusu yaparken ellerindeki ineklerin küpe numaraları ile başvuru talep edebilirler.

Şekerbank Büyükbaş Hayvan Kredisi

Hayvancılıkla uğraşan kişilere nakit desteği veren bir diğer banka ise, Şekerbank olmaktadır. Banka, düşük faiz oranları ile kredi imkânı sağlarken 60 aya varan vade olanakları da sunmaktadır. Kredi başvuruları ise, yalnızca banka şubelerinden olmaktadır.

Teb Büyükbaş Hayvan Kredisi

Geçmiş yıllardan bu yana vatandaşın finansal eksikliğini gideren TEB, hayvancılık kredilerini kategorilere ayırmış ve ayrı dallarda kredi olanakları sunmaktadır. Banka Büyükbaş hayvan yetiştiricileri içinde, gerekli koşulları sağlayan çiftçilere düşük faiz oranları ve uygun vade koşullarıyla kredi imkânı sağlamaktadır.

Kosgeb Büyükbaş Hayvan Kredisi

KOSGEB de hayvancılık yapan çiftçilere finansal destek vermektedir. Ancak buradaki önemli nokta KOSGEB, canlı hayvan satın alımı için kredi vermeyip, sadece hayvancılık yapmak isteyenler için, tesis, çiftlik kurulumu, ürünlerin paketlenmesi veya hazırlanması, süt sağma makinesi gibi modern hayvancılık aletleri için hayvancılık kredisi vermektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.