Çalışmayan birisi kredi çekebilir mi?Bankalar müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda kendi bünyesinde hazırlamış oldukları kredi ile alakalı ürünleri kullandırmaktadır. Bankalar tarafından kullandırılacak olan bu ürünler ile ilgili olarak tüketici kendisine en uygun olan faiz ve ödeme koşulluna uygun olan kredi ürününü seçerek bankaların çeşitli kanalları aracılığı ile başvuru yapabilirler. Bankalar, kredilerin kendilerine has olan koşulları dâhilinde değerlendirmeler yaparak gelir ve maaş durumlarına göre kullandırım yaparlar. Bankalar kredi ürünü kullandıracağı kişide ilk olarak 6 aylık sigorta primini gösteren belge ve aylık olarak düzenli maaş çizelgesi şartı ararlar. Maaş çizelgesi gelirin olup olmadığını kanıtlayan bir belgedir. Bu şartları sağlayan kişiler maaş çizelgelerinin ışığında banka kredi ürününden faydalanabilir.
Peki, çalışmayan kişiler kredi çekebilir mi ya da düzenli geliri olmayan kişiler kredi kullanabilir mi?

Bankalar düzenli geliri bulunmayan ve çalışmayan kişiler için krediler konusunda birkaç tane şart arar. Müşterilerde aranan ilk şart çalışmadığı halde kendi üstüne taşınmazın bulunup bulunmadığıdır. Taşınmazın ya da taşınmazların kira gelirlerine bağlı olaraktan kira geliri oranın bazında kredi kullandırmaktadırlar. Ayriyeten kredi sicilinde sıkıntı olmayan kişiler kefil göstermek şartı ile belli bir limite kadar kredi kullanabilir. Aylık geliri olmayan kişilerin kredi notu yüksek olan bir kişiyi kefil göstermesi gerekir.

Geliri ve Taşınmaz Olmayan Kişiler Kredi Kullanabilir mi?

Kira geliri ve aylık maaşı olmayan kişiler kendi üstüne olan taşınmazlarını ipotek göstererek kredi ürünlerinden faydalanabilir. Bunun için bankaya gidildiğinde arsa, tarla, konut veya iş yeri ipotek gösterebileceği belirtilmelidir. Bankalar bu taşınmazlara ekspertiz göndererek çıkacak olan rapor dâhilinde kredi kullandırır.

Yorum yazın