Çalışmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Kredi kullanabilmenin şartlarından bir tanesi de bir işte çalışıyor olmaktır. Ancak çalışmayanlar için de bankalardan kredi çekebilmek için bazı istisnai durumlar bulunmaktadır. Bu durumlardan bahsetmek gerekirse eğer kendi adınıza kayıtlı olan bir gayrimenkulden kira geliriniz varsa bu geliri belgeleyerek kredi çekebilirsiniz. Bu gayrimenkul ev veya kiralık dükkan olabilir. Diğer bir seçenek ise bir şirkette ortaklığınız bulunuyorsa bu ortaklıktan dolayı sahip olduğunuz geliri de kredi çekerken ibraz edebilirsiniz.

Tarımla uğraşan, çiftçilik yaparak gelir elde edenler de gelirlerini belgeleyip kredi kullanabilirler. Kısacası kayıtlı bir gelire sahip olmak, kredi kullanabilmek için en iyi seçenektir.

Çalışmayan Kişiler İpotek veya Kefil ile Kredi Çekebilir Mi?

Kredi kullanmak istiyorsanız fakat herhangi bir işte çalışmıyorsanız adınıza kayıtlı olan bir mal varlığınızı bankaya teminat göstererek ya da bir kefil göstermek şartı ile de bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bankalar öncelikli olarak düzenli bir gelirinizin olup olmadığına baksa da bu tür bir başvuruyu da bazı bankalar kabul ederek müşterilerine kredi imkanı sunmaktadırlar.

Diğer Bankalara Göre Daha Kolay Kredi Veren Bankalar

Bazı bankalar, kefil ve evrak talep etmeyerek başvuru süreçlerini banka şubelerine gitmek yerine internet üzerinden online bir şekilde yürüterek çoğu banka göre daha kolay kredi imkanı verebiliyorlar.

Bu bankalardan bazıları şunlardır:

– N Kolay Kredi (Aktif Bank)
– CEPTETEB
– Enpara.com
– ING Bank E-Kredi

Ayrıca kredi kullanabilmek en önemli şartlardan birisi olan kredi notu değerlendirmesi de bu bankalar için daha az önemli olabiliyor. Kredi notunuz düşük olsa bile az önce listede yer verdiğimiz bankalar kredi kullanmanıza imkan verebiliyorlar.

Kredi Kullanmak İçin Ne Kadar Süre Çalışmam Gerekli?

Kredi kullanabilmek için bankaların bir çoğu, müşterilerinden bir iş yerinde en az 3 aydır sigortalı olarak çalışma şartı istiyor. Toplam çalışma süresi ise genellikle tüm bankalarda 12 ay olması bekleniyor. Ayrıca bu süreler çalışma süreleri, kredi notuna ya da kurum göre azalabiliyor.

Çalışmayan Kişiler Kefil Olabilir Mi?

Kredi kullanmak istediğinizde bankanız sizin kredi notunuzu riskli bulduğundan dolayı eğer kredinizi onaylamıyorsa o zaman bir kefil ile birlikte de kredi kullanabilirsiniz. Fakat sizin için kefil olacak işinin son zamanlarda kendi kredi borcunu düzenli bir şekilde ödemesi ve eğer siz kredi borcunuzu ödeyemezseniz sizin yerinize borcunuzu ödeyebilecek durumda olması gerekiyor. Eğer kefiliniz bir çalışan değilse bankalar tarafından kefil adına kayıtlı bir taşınmaz ya da sabit bir yan gelir istenir.

Ayrıca size kefil olacak kişinin de bu konuda son derece hassas davranması faydalı olacaktır. Eğer bir kişi kendisi için kefil olmanızı istiyorsa bu durumda ince eleyip sık dokumalısınız. Çünkü bir başkasına kefil olmak yeri geldiğinde o borcu ödeyeceğinizi kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir. İleride herhangi bir sorun yaşamamak için bu durum iyi düşünülmelidir.

Kira Geliri Çalışmasam Bile Kabul Edilir Mi?

Adınıza kayıtlı bir gayrimenkulünüz bulunuyorsa ve buradan size düzenli bir şekilde kira geliri geliyorsa bu durumu belgeleyerek de kredi kullanma şansınız vardır. Bunun için de kredi notunuzun düşük olmaması, iyi durumda olması da çok önemli bir detaydır. Kredi notunuzun düşük olması bu işi biraz zor bir duruma sokabilir.

Çalışmayan Kişiye Kredi Kartı Veren Banka Var mı?

Kredi dışında kredi kartı da almak isteyen fakat herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan bir kişi düzenli bir geliri, bankaya gösterebileceği belirli bir teminatı, banka ile uzun süredir para alışverişi olan yani bir işlem geçmişine sahip, bankaların takip sürecinde bulunmayan kişiler de bankalardan kredi kartı alabilirler.
Her ne kadar alacağınız bu kredi kartı yüksek limitlere sahip olmasa da ilk başta düşük limitli bir kredi kartı kullanmaya başlayabilirsiniz
ve düzenli bir şekilde ödemelerinizi yaptığınızda bankanızdan kredi kartı limitinizin yükseltilmesine isteyebilirsiniz.

Çalışmayan Kişilerin Kredi Notu Oluşur Mu?

Bankalar ile yapmış olduğunuz tüm işlemler sonucunda bu duruma bir not veren sisteme kredi notu denir. Bu not, daha önce bankalarla aranızda herhangi bir ödeme sorununun olup olmadığını gösterir. Bir işte çalışmıyor olsanız bile herhangi bir bankada son 5 yıllık süreçte oluşan kredi kartı ya da kredi kullanarak kredi notunuz bulunmaktadır. Bu süreçte kullandığınız vadesiz normal banka hesaplarınızın, kredi notunuzun düşmesinde ya da yükselmesinde bir etkisi bulunmamaktadır.