Çeyiz Kredisi Veren 5 Banka 2020

Çeyiz Kredisi Veren 5 Banka 2020

Çeyiz Kredisi

Kredi ürünlerinin hemen her türden finansal ihtiyacı karşılıyor olması, kişilerin nakde sıkıştığı birçok durumda bankaların yolunu tutmasına sebep olmaktadır. Bunun üzerine, bankaların kredi ürünleri için cazip teklifler sunup, kampanyalar hazırlaması da vatandaşı cezbetmekte ve bankalara olan talebi arttırmaktadır.

Taşınamaz mal(konut, arsa araç vb.) alımlarından, acil ihtiyaçlara kadar her türden gerekliliğe yanıt veren kredi ürünleri, son dönemlerde çeyiz kredileri ile göze çarpmaktadır. Evlilik hazırlığı yapan, bu anlamda çeyizi için gerekli eşyalarını almak isteyen gençlerin, maddi anlamda yetersiz kaldığı sık karşılaşılan bir durum olmaktadır. Bu aşamada çeyiz kredisi veren bankalar, gençlerin yüzünü güldürmektedir.

Çeyiz Kredisi Nedir?

Kuşkusuz ki her genç kızın hayali, evlenip yuva kurmaktır. Ancak, evlilik hazırlıkları psikolojik olduğu kadar, ekonomik anlamda da stresli olup, nakit harcamaların olduğu dönemlerdir. Düğün masrafları, yeni eşyalar gibi eksikler, finansal anlamda yetersiz olan gençlere düğün sevincini unutup, maalesef derin düşüncelere sokmaktadır.

Tam da bu noktada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, hem yeni evleneceklere destek olmak, hem de sosyal yaşamı canlandırmak adına devlet destekli evlilik kredisi imkânı sunmaktadır. Bu kapsamda, gerekli koşulları sağlayan her çift, devletin sunmuş olduğu evlilik kredisinden faiz ödemeden faydalanabilmektedir.

Çeyiz Kredisi Nasıl Alınır?

Çeyiz kredisi için, yeni evlenecek çiftlerin gerekli koşulları sağlaması halinde, ilk başvuru Aile Bakanlığın’da yapılmaktadır. Gerekli belgelerin tamamlanması halinde, devletle anlaşması olan dilediğiniz bir bankaya başvuru yapabilirsiniz.

Gerekli evraklar ise, Nüfus cüzdanı fotokopisi, İkametgâh belgesi, gelir belgesi, adliyeden temiz sicil kağıdı, evlenme dairesinden başvuru belgesi, yetimhanede büyüyen için kayıt belgesi

Çeyiz Kredisi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Her geçen gün yaşam koşullarının zorlaşması, yeni evlenecek gençlerin de işini zorlaştırmakta ve ekonomik olarak çıkar yolu aramaktadır. Bu anlamda devlet, aile düzenini desteklemek, yeni evlenenlere yardım etmek gibi amaçlarla devlet destekli evlilik kredisi vermektedir. Ancak, bir takım koşullar net bir dille ifade edilmektedir. Bunlar;

 • Evlenmeyi düşünen çiftler 18-24 yaş arasında olmalıdır.
 • Devlet Destekli Evlilik kredisinden faydalanacak olan kişiler TCK da yer almakta olan ağır suçlardan herhangi birinden ceza almamış olmalıdır.
 • Evlenecek çiftlerin maddi durumları evlenmelerine imkân tanımamaktadır.
 • Bankada, TL cinsinden bir çeyiz hesabı açmak gerekiyor.
 • En fazla 48 ay vade olanağı tanınmaktadır.

Belirtilen koşulları tamamlayan her çift, faizsiz ve 1 yıl ertelemeli olarak, maksimum 10 bin TL devlet desteği ile kredi kullanma hakkına sahip olmaktadır. Devlet destekli evlilik kredisinin geri ödemesi 4 yıl olup, ilk yıl çocuk sahibi olan çiftler, devlet destekli evlilik kredisini 1 yıl erteleyebilecekler.

Çeyiz Hesabı

Devlet destekli evlilik kredisi kullanmanın temel koşullarından biri de çeyiz hesabı açmaktır. Bu anlamda çeyiz hesabı açarak çeyiz yardımından faydalanmak için gerekli koşullar;

 • 27 yaşını doldurmamış olmak gerekiyor.
 • Çeyiz hesabı bir adet oflamak zorundadır.
 • Ortak hesaplar çeyiz hesabı içerisinde değerlendirmeye alınmayacaktır.
 • Bu uygulamadan faydalanabilmek için yurt içindeki bankalara nüfus cüzdanınız ile başvurarak TL mevduat hesabı ya da katılım fonu oluşturmanız şarttır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen proje doğrultusunda, çeyiz hesabını açan kişiler her ay 100 TL ila 1000 TL arasında bir tutarı hesaplarına yatırmak ve bunu da sürekli bir şekilde yapmak durumundadırlar. 3 yıl boyunca düzenli olarak birikim yapılası ve hesabın aktif olması gerekmektedir.

Ödemeler 3 ayda bir yapılabilmektedir. Ancak 3 aylık ödemeler de minimum 300 tl maksimum 3000 tl olmak durumundadır. Üç veya dört yılın sonunda biriktirdiğiniz paranın %10’u devlet destekli olmakta,Dört veya beş yılın sonunda yapılan birikimlerde %5’i devlet tarafından karşılanacaktır.

5 yıl ve daha fazla ola birikimleriniz için ise, %20 kadar bir tutar devlet tarafından ödenecek.

Devlet destekli çeyiz kredisi için devletin verdiği para sınırı ise;

 • 3 ile 4 yıl arasına destek sınırı 4000 TL
 • 4 ile 5 yıl arasına verilecek destek sınırı 4.500 TL
 • 5 yıl ve üzerinde yapılacak birikimlerde devlet desteği en fazla 5.000 TL ile sınırlı olacaktır.

Çeyiz Kredisi Veren Bankalar

Ülkemizde birçok banka, Yeni evlenecek çiftlere ekonomik destek sağlamaktadır.Ancak, çeyiz kredisi için tercih edilen ilk 5 banka,Garanti Bankası, VakıfbankHalkbank, İş Bankası ve Ziraat Bankası olmaktadır.

Çeyiz Kredisi Veren Bankalar

Garanti Bankası Çeyiz Kredisi

Garanti Bankası, çeyiz hesabı 27 yaşından önce ilk evliliğini yapan,T.C. vatandaşı ya da mavi kart sahibi müşterilerinin en az 36 ay birikim yapmaları koşulu ile birikim tutarının %20 sine kadar devlet katkısı imkânı sağlayan birikim hesabıdır. Garanti çeyiz hesabından gerekli koşulları sağlayan her çift faydalanabilmektedir.

Vakıfbank Çeyiz Kredisi

Çeyiz hesabı ile kişilere destek olan bir diğer banka ise, Vakıfbank’tır. Banka, çeyiz kredisi koşullarını sağlayan çiftler,“ birikim sürenize ve tutarınıza göre 5.481,19 TL’ye varan devlet katkısıyla evlilik yolunda ilk adımı atın.” İfadesiyle desteğini bildirmektedir.

Halkbank Çeyiz Kredisi

Halkbank’ta çeyiz hesabı için gerekli koşulları sağlayan yeni evlenecek çiftlere%20 ye varan devlet katkılı kredi imkânı tanıyan bankalar arsında yer almaktadır. Kredi koşulları ve çeyiz hesabı deltaları bankanın resmi internet sitesinden yer almaktadır.

İş Bankası Çeyiz Kredisi

Bankanın çeyiz kredisi için gerekli koşulları, diğer bankalar ile hemen hemen aynı olmaktadır. Bunun dışında vatandaşın, minimum 3 yıl süreyle birikim yapılması gerekmekte ve ilk 3 yıl ödeme yapılması halinde Birikim Tutarına Uygulanacak Devlet Desteği %10, 4 yıl da %15 ve 5 yıla kadar birikim yapanlar için devlet desteği %20 oranında olmaktadır.

Ziraat Bankası Çeyiz Kredisi

Ziraat Bankası devlet destekli çeyiz hesabı için de, gerekli koşulları sağlayan vatandaşlar faydalanabilmektedir. Buna ek olarak, yapılan birikime göre devlet desteği değişmekte olup, maksimum destek oranı, birikimin %20 si kadar olmaktadır.