Çiftçi Kredisi Veren Bankalar 2020

Çiftçi Kredisi

Türkiye’nin verimli topraklara sahip olması ve iklim koşullarının elverişli olması nedeniyle, ülke nüfusunun büyük bir kısmı istihdamını çiftçilikle sağlamaktadır. Çiftçilerin gelir kaynakları dönemsel olduğundan bazı zamanlarda nakde sıkışmaktadırlar. Hatta kimi zaman hasat dönemlerinde, gerek iklim koşulları gerekse farklı sebeplerden dolayı topraktan istenilen verim alınamamakta ve bu durum da çiftçilerin zarara uğramasına sebep olmaktadır.

Bir sonraki ekim dönemlerinde, gübre, zirai ihtiyaçlar ve gerekli ekipmanların karşılanması için nakit desteğine ihtiyaç duyan tarımcılar, bankalardan kredi kullanmaktadır. Bu anlamda devlette çiftçiye destek vererek nakit ihtiyaçlarına cevap vermektedir. O halde çiftçilere ekonomik anlamda destek veren 2 kurum bulunmaktadır. Tarım Kredi Kooperatifler ve Bankalar.

çiftçi kredisi veren bankalar

Tarım Kredi Kooperatifleri

Çiftçiler uygun koşullarısağladıklarında tarım kredi kooperatiflerinin de desteğini alabilmektedir. Tarım Kredi Kooperatiflerine üye çiftçiler Kooperatiflerden hem kredi alabilir, hem de ihtiyaçlarını alarak bir kaç ay sonra ödeyebilirler. Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi almak için kefil göstermeniz gerekmekte,  Kredi Kooperatifi yüksek kredi almanız halinde 30.000 TL civarında ki kredilere sizden teminat veya uygun görülmesi halinde bir kaç kişinin kefaleti ile kredi alabilirsiniz. Tarım Kredi Kooperatifleri faiz oranları, bankalara göre çok uygun olup %0 ile %7,5  yıllık faizle kredi alabilirsiniz. Ödemeler yıllık olarak yapılmaktadır

Bankalar

Bankalarda, çiftçilikle uğraşan tüketicilere destek veren bir kurumdur. Hemen her bankanın tarım ya da çiftçi kredisi verdiğini söylemek mümkündür. Bankalar arasındaki rekabet ve müşteri potansiyellerini arttırmak amacıyla çeşitli kampanyalar uygulamakta ve müşterilere düşük faiz ya da dönemsel ödeme gibi fırsatlar sunmaktadır. Her geçen yıl yarış halinde olan bu durum, banka sayısının artmasıyla daha da hız kazanmaktadır. Bu anlamda kredi kullanacak çiftçilerinde bu rekabet ortamından faydalanması ve bütçesine en uyumlu bankayı tercih etmesi gerekmektedir.

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır?

Büyük oranda devlet bankalarının da desteklediği çiftçiler, şimdilerde özel bankalardan da nakit desteği almaktadır. Türkiye tarım kredisi başkanlığının bildirgesine göre 1963 yılından bu yana çiftçiye uzun ya da kısa vadeli tarımsal kredi verilmiştir. Çiftçilere kredi veren devlet bankalarının başında kuşkusuz ki Ziraat Bankası gelmektedir. Özel sermayeli bankalarda bu konuda oldukça kapsamlı çalışmalar yaparak Tarım kredisi konusunda, çiftçilerin önemli finansmanları olmuşlardır.

Çiftçi kredisi kullanmanın da bazı hususları bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise, kişinin çiftçilikle uğraştığını kanıtlaması gerekmektedir. ÇKS (Çiftçi kayıt sistemi)ye üye olmak ve çiftçilik belgesi ne sahip olmak bu durumu kanıtlayan önemli olgulardır. Bunun haricinde kredi kullanacak çiftçinin kredi notuda oldukça önemlidir. Önceki dönemlerde banka ile ilişkilerin iyi olması ve ödemelerin düzenli olması, artı not kazandırmaktadır. Bankaların istediği diğer evraklar, kendi politikalarına göre değişmekle birlikte çiftçilik belgesi ve ÇKS üyeliği sabit bir unsur olmaktadır. Belirtilmelidir ki çiftçi kredilerinin en önemli özelliği, faiz oranlarının diğer kredi oranlarına göre hayli düşük olmasıdır.

Çiftçi Kredisi Veren Bankalar

Çiftçilikle uğraşan ve bu durumu kanıtlayan kişinin kredi kullanması oldukça basittir. Üstelik aylık sabit geliri olmayan bu kişilere bankalar dönemsel ya da ertelemeli ödeme planları sunarak imkânlarını daha da geniş tutmaktadır. Devlet desteğinin katkısı büyük olan bu durum, çiftçileri son derece memnun etmekte banka kredilerine yönlendirmektedir. Özel sermayeli bankaların rekabet koşullarından öncü çıkma istedi, devlet destekli bankaların ise gerek ülke içi gerekse dış ticarette tarımın büyük payının olması bu durumun temel sebepleri arasında yer almaktadır. Çiftçi kredisi denildiğinde ilk olarak ziraat bankası belirtilmektedir, bunun haricinde öne çıkan diğer bankalar ise; TEB, Şekerbank, Finansbank, Garanti Bankası ve Akbank’tır.

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi

Banka çiftçilikle uğraşan tüm vatandaşa kredi imkânı sunmaktadır. Öyle ki Geçmişi uzun yıllara dayanan ziraat bankası ismini de bu meslekten almaktadır. Çiftçilik ile alakalı tüm ihtiyaçlarınızı (gübre, ilaç, tohum, araç, takım)bankanın kredi olanağını kullanarak almanız mümkün olacaktır. Bu anlamda bankanın istediği gerekli belgeler başta çiftçi belgesi olmakla birlikte, nüfus cüzdanı, Krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler, tarımsal işletmesini teşvik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, vb.) şeklinde sıralanmaktadır.

TEB Çiftçi Kredisi

Çiftçilere destek olan bir diğer banka ise Türk Ekonomi Bankasıdır. Düşük fazi oranları ile nakit kişilere nakit desteği veren banka tarım kredileri kapsamında İşletme Kredisi Yatırım Kredisi ve Tarım Girişimcileri için kredisi vermektedir. Tarım kredisini geniş çaplı her tür ihtiyacı karşılamaya yönelik hazırlayan Türk Ekonomi Bankası, kredi başvurularını şubelerden kabul etmektedir.

Şekerbank Çiftçi Kredisi

Şeker bank diğer kredi ürünlerinde olduğu gibi çiftçi kredisin dede ihtiyaç sahiplerinin yanında olmaktadır. “Çiftçilerimiz topraklarını bırakıp gitmesin diye ”sloganıyla aile çiftçiliği bankacılığı kampanyasını tarımcılara sunan banka bu kapsamda 4 paket hazırlamıştır. Tarla büyütme kredisi, tarım ekipmanları kredisi, tarımsal EKO kredi ve kırsal kalkınmaya destek kredisi ile her tür ihtiyacınızı şeker banktan karşılamanızı hedeflemektedir.

Finansbank Çiftçi Kredisi

Banka Çiftçi Nakit kredisi ile ön plana çıkmaktadır. Bu kredi sadece zirai faaliyetlerinizin finansmanı için acil kredi ihtiyacınızı karşılayarak, hasat döneminde ödeme yapabileceğiniz vadesiz hesabınıza tanımlanan bir kredi limitidir. Hesabınızda belirli limitler dâhilinde eklenen meblâlar çiftçilik le alakalı tüm işlemlerinizde kullanma hakkı tanımaktadır. Geri ödeme ise hasat dönemlerinde yapılmaktadır.

Garanti Bankası Çiftçi Kredisi

Garanti bankası, çiftçilere destek olabilmek adına, çiftçi kredisini kategorilere ayırmış ve her tür ihtiyaca cevap vermeyi prensip haline getirmiştir. Düzenlenen kampanyalar doğrultusunda ödeme seçenekleri ve faiz oranları belirleyen banka, çiftçi kredisinde tercih edilen banka olmayı başarmıştır. Tarımsal üretim faaliyetlerinin desteklenmesi amacıyla Tarım Sektör Paketi kapsamında yılda  bir ödemeli 12 aydan 60 aya varan vadelerle birçok kredi tesis etmektedir. Banka ekin kart uygulaması ile de anlaşmalı işyerlerinden yapacağınız alışverişlerinizde faizsiz vade olanağından faydalanmanızı sağlamaktadır.

Akbank Çiftçi Kredisi

Akbank da çiftçi kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Ürün çeşitliliği ile çiftçilerini yüzünü güldürmekle birlikte, ödemeseçeneklerini müşterisine göre belirleyen banka, faizoranlarınızda düşük seviyelerde tutmaktadır.

Çiftçi kredisi başvurusunda istenen belgeler

  • Ziraat odaları tarafından onaylanan çiftçilik belgesi
  • Nüfüs Cüzdanı fotokopisi
  • İkametgah Belgesi
  • Diğer gelir belgeleri(maaş bordrosu, kira gelirleri vs.)
  • Üretici adına kayıtlı mülklerin veya taşınmazların belgeleri
  • Varsa bir başkası tarafından kiralanan tarım arazilerinin kira sözleşmeleri, muvafakatlı arazilere dair tapu belgeleri
  • Üretici adına kayıtlı gayrimenkullerin tapu belgesi fotokopileri ve ruhsat fotokopileri