Çocuk Parası (Doğum Yardımı) Nasıl Alınır?

Çocuk Parası (Doğum Yardımı) Nasıl Alınır?

Çocuk Parası (Doğum Yardımı)

Devlet tarafından verilen çocuk parası (doğum yardımı), hem ailelere yardımcı olmak hem bebeğin ihtiyaçlarının bir kısmının karşılanmasını sağlamak hem de genç nüfusu artırmak amaçlı yapılmaktadır. Bu yardımın yapılabilmesi için birtakım şartlar mevcuttur. Bunlar:

  • Hem annenin hem de doğacak olan bebeğin sağ olması gerekmektedir. Ölü doğan bebekler için herhangi bir ödeme yapılamamaktadır.
  • Bu yardımdan yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan anneler yararlanabilir. Yabancı uyruklu herhangi bir annenin yararlanması söz konusu değildir.
  • Diğer önemli bir şart ise, annelerin bu yardımdan yararlanması için muhakkak başvuru yapması gerekmektedir.

Doğum yardımı başvuruları için belli birtakım yerler vardır. Yazımızın devamında doğum parası almak için nerelere başvurabileceğinizden bahsedeceğiz. Çocuk parasını almak için gerekli belgelerin de hazırlanması gerekmektedir. Bunlar:

  • Vizite kağıdının hastaneye teslim edilmesinden sonra çıkarılan doğum raporunun aslı gerekmektedir. Bu belgeyi doğum yaptığınız hastaneden temin edebilirsiniz.
  • Hem yeni doğan bebeğin hem de doğum yapan annenin TC kimlik kartı gerekmektedir.

Çocuk Parası (Doğum Yardımı) Nasıl Alınır?

Çocuk Parası (Doğum Yardımı) nedir?

Yeni doğum yapmış olan anneye, devlet tarafından verilen karşılıksız ücrete çocuk parası (doğum yardımı) denmektedir.Geçmiş yıllarda uygulamaya geçen sisteme göre anne eğer, ilk kez doğum yapıyorsa bu ücret tek sefer 300 TL’dir. İkinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL ödeme yapılmaktadır.

2018 yılı itibarıyla ikiz, üçüz gibi çoklu doğum yapan annelere de daha farklı bir ödeme planısöz konusu olmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada, çoklu doğum yapan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 0-2 yaş aralığındaki çocuklara (çocuk başına) aylık 150 TL ödeme yapacaklarını bildirdi.

Çocuk Parasını (Doğum Yardımı) kimler alabilir?

Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi olan herkes, doğum yardımından yararlanabilir. Bunun için ya annenin ya da babanın veya da her ikisinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Dolayısıyla doğum yardımı, bu tarihten sonra gerçekleşen doğumları kapsamaktadır.

15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar için doğum yardımı yapılamamaktadır. Ancak ödeme miktarı için o tarihten önceki doğumlar değerlendirilebilir. Yani, yeni doğan bir çocuğun ailenin kaçıncı çocuğu olduğunun belirlenmesinde, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce gerçekleştirilen doğumlar da sayılmaktadır.

Çocuk Parası Alma Şartları

Çocuk parasından yararlanmak için belli şartlar da bulunmaktadır. Bunlar:

  • Doğum yapmadan önceki 1 yıl içinde, en az 90 gün olmak kaydıyla kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması,
  • Doğum öncesi verilen iznin başladığı tarihten itibaren, sigortanın sona erdirilmemiş olmaması,
  • Belirtilen süre zarfında iş yerinde çalışmamış olması,
  • Kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Çocuk Parasını Almak için Başvurular Nereye Yapılacak?

Doğum yardımını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yapmaktadır. Annelerin doğum parasından yararlanmak için başvuru yaptığı belli kurumlar vardır. Bunlardan biri, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, bir diğeri de Sosyal Hizmet Müdürlükleridir. İlçelerde yaşayan kişiler de, kaymakamlık binalarının içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında başvurularını yapabilir.

Ayrıca memur olan anneler, hem bu kurumlarda hem de kendi çalıştıkları kurumlarda başvuru yapabilmektedir. Çalıştıkları kurumlarda bu konuyla ilgilenen Maaş Tahakkuk Birimleri yer almaktadır. O birimlerin, konuyla ilgilenmeme gibi bir durumları söz konusu olamaz. Dolayısıyla hazırlayacağınız belgeleri, ilgili bakanlığa mutlaka ileteceklerdir.

Türkiye dışında, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da bu yardımdan yararlanabilmektedir. Bunun için, büyükelçiler ve konsolosluklara gidilmesi yeterli olacaktır. Online başvuru yapmak isteyen kişiler de, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı internet sitesini ziyaret edebilir.