• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0580
  % 0,63
 • € EURO
  9,6752
  % 0,69
 • £ POUND
  11,1952
  % 0,95
 • ¥ YUAN
  1,2379
  % 0,72
 • РУБ RUBLE
  0,1062
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  454495,302
  % -9,55
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır? Tüm detaylarıyla 2020

SGK Çocuk Parası Nasıl Alınır? Tüm detaylarıyla 2020

SGK Çocuk Parası

Çocuk sahibi olmak, her anne babanın hayali olmakla birlikte, çocukla beraber doğan masraflar ebeveynleri korkutmakta, hatta bu sebepten çocuk sahibi olma hayalinden  vazgeçmesine bile sebep olmaktadır.

Devlet bu anlamda,anne ve babalara bir nebze de olsa fayda sağlayabilmek adına çocuk parası(çocuk yardımı) adı altında finansal destek vermektedir. Yapılana açıklamalar gereği,gerekli koşulları sağlayan ebeveynler,çocuk başına yardım alabilecektir.

Çocuk Parası Nedir?

Çocuk parası (doğum yardımı,çocuk yardımı),çocuk sahibi olan anne ve babaya devlet tarafından hediye edilen ekonomik yardımdır. Çocuk parası, birinci, ikinci ve üçüncü çocuğa olmak üzere toplamda 3 kez verilmektedir. Buna göre doğum yardımı ücretleri,

 1. çocuk için 300 TL,
 2. çocuk için 400 TL,
 3. çocuk için ise 600 TL olarak belirlenmiştir.

Not: Bu yardımı alabilmek için, sigortalı olma koşulu aranmaksızın, gerekli koşulları sağlayan herkese çocuk parası verilmektedir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

çocuk parası alma

Genç nüfusu arttırmak, bu anlamda ailelere maddi destek vermek amacıyla yıllardır verilen çocuk yardımından binlerce aile faydalanmış ve ekonomisini rahatlatmıştır.Devlet tarafından doğum yapan annelere verilen çocuk parasından faydalanmak için bazı koşullar öngörülmüş ve koşulları sağlayan her anneye yardım imkanı sunulmuştur.

Öncelikle,bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin başvuruda bulunması gerekmektedir. Çocuk parası almak isteyen annelerin Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini hatasız ve eksiksiz bir biçimde doldurması gerekmektedir.

Başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri veya yurt dışında yaşayan vatandaşlar da Büyükelçilikler ile Konsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirebilirler. Başvurular e posta yolu ile ya da şahsen yapılabilmektedir.

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Öncelikli olarak belirtilmelidir ki, Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, çocuk parasından faydalanabilmektedir.Bunun dışında Türkiye’de yaşayan, yabancı uyruklu olup,doğum yapan çiftlerinde çocuk yardımından faydalanması mümkün olmamaktadır. Ancak, ebeveynlerden birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup diğerinin yabancı uyruklu olması halinde, ülkemiz vatandaşı olan kişi,çocuk parası başvurusunda bulunabilmektedir.

Üstelik çocuk parası alabilmek için, SGK‘ya kayıtlı olma şartı da aranmamaktadır. Çocuk yardımı uygulamasından, Türkiye’de yaşayan vatandaşların dışında,yurt dışında olup çocuk sahibi olan Türk vatandaşları da çocuk yardımından faydalanabilmektedir.

Ekonomik durumuna bakılmaksızın her aile için çocuk parası verileceği öngörülmektedir. Yurt dışında yaşayan ve çocuk yardımı almak isteyen aileler yurt dışı konsolosluklarına müracaat etmesi gerekmektedir

Çocuk Parası Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren canlı doğum yapan ve başvuruda bulunan anneler bu yardımdan faydalanabilmektedir. 15 Mayıstan önce doğan çocuklar ise,çocuk sayısına dahil edilmektedir.
 • Doğum yardımı alabilmenin bir diğer şartı ise,anne ve bebeğin sağ olması durumudur.

Yapılan açıklamalara göre, çocuk yardımı Türk vatandaşı olan hemen her annelere verilmekte ve başvurular kısa sürede onaylanmaktadır.

Çocuk Parası Sorgulama

Çocuk parasına başvurmuş vatandaş, sonraki süreç olan onaylanma ya da takip işlemini nereden sağlayacağını araştırmaktadır. Bu konu da devlet, gelişmiş teknolojiye ayak uydurmuş,böylece hem iş yükünü hafifletmiş hem de vatandaşın işini kolaylaştırmıştır.

Bu kapsam da E-Devlet portalına TC kimlik numarası ile giriş yaparak,birçok konunun sorgulama ve takibini yapabileceğiniz gibi,çocuk parasını da sorgulayabilirsiniz. Bunun dışında internet kullanımı hususunda zorluk yaşayan ya da böyle bir avantajı olmayan çiftler,alo 170’i arayarak, çocuk parasını sorgulayabilir ve tüm detayları öğrenebilir.

Sms ile sorgulama hizmeti bulunmamakla birlikte, PTT şubeleri paranın hesaba yattığı zaman sms ile bilgi verdiği de bilinmektedir. PTT çocuk parası sorgulamanın diğer bir yolu 444 1 788 Alo PTT arayarak paranın hesaba yatıp yatmadığını öğrenmektir.Başvuruda bulunan kişiler için,çocuk parasının yatma süresi iş yoğunluğuna göre esneklik göstermekle birlikte, 15 ile 60 gün arasında değişkenlik göstermektedir.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parasını devlet tarafından anneler adına yatırılan ve yalnızca annelerin çekebileceği bir ücrettir. Ancak, annenin vefat etmesi ya da yine annenin Türk vatandaşı olmayıp babanın TC vatandaşı olması halinde, yeni doğan çocuk parası babalar adına yatırılmakta ve yalnızca baba çekebilmektedir.

Çocuk paralarının, PTT şubelerinden çekilmesi uygun görülüp, kişiler dilediği bir PTT şubesinden çocuk parasını çekebilmektedir. Bunun için anne ya da babanın nüfus cüzdanını yanında bulundurması zorunluluğu vardır.

Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek?

Çocuk parasının yatma süresi, başvurunun yapıldığı tarih ile ilintili olmaktadır. Buna bağlı olarak, ayın 23 ünde yapılan başvurular için yaklaşık 1 ay içinde para PTT hesabına yatırılırken, ayın 23 ünden sonra yapılan başvurularda bu süreç 2 aya kadar uzayabilmektedir.

Başvurunun ardından 3 ay gibi bir zaman geçmiş ve halen çocuk parası yatmamış ise, bağlı olunan sosyal hizmetleri binasına bizzat gidip sorgulama yapabilir ya da telefon ile detayları öğrenebilirsiniz.