• YARIM ALTIN
  1.473,00
  % 1,27
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0580
  % 0,63
 • € EURO
  9,6752
  % 0,69
 • £ POUND
  11,1952
  % 0,95
 • ¥ YUAN
  1,2379
  % 0,72
 • РУБ RUBLE
  0,1062
  % 1,50
 • BITCOIN/TL
  452205,609
  % -9,94
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03

Çocuklara Finansal Eğitim Nasıl Verilir?

Çocuklara Finansal Eğitim Nasıl Verilir?

Ebeveynliğin çok çeşitli sorumluluklar getirdiğini söylemek yanlış olmaz. Çocuklarınızı mutlu ve sağlıklı tutmalısınız. İyi bir eğitim almalarını sağlamalısınız, ve 30 yaşlarına gelene dek her şey için sizden para istiyor olmalarını istemiyorsanız, onlara ellerindeki parayı idare etmeyi öğretmelisiniz.

Çocuğunuza maddi tavsiye vermek zor olabilir. Onları sıkmak ve tavsiyelerinizi bir kulaktan girip diğerinden çıkması çok kolaydır. Sonuçta, finans hakkında bilgi edinmek isteyen ortaokullu bulmak zor olabilir.

Çocuklarınıza hatırladıkları finansal dersleri öğretmenin anahtarı, tavsiyenizi yaş gruplarına göre düzenlemektir. Aşağıdaki ders planı ile çocuklarınız yetişkinliğe ulaştıklarında kişisel finansmanın giriş ve çıkışlarını bileceklerdir.

Çocuklara Finansal Eğitim Nasıl Verilir?

Okul Öncesi / Anaokulunda Para Kavramını Tanıtmak

Çocuklarınızın henüz okula dahi başlamadığı yıllarda onlara para kavramını anlatmak oldukça güçtür, bu yüzden temellere bağlı kalmanız gerekir. Yaklaşık dört ila beş yaşları, onlara para kavramını ve paranın nasıl kullanıldığını tanıtmak için iyi bir zamandır.

Araştırmalar, çocukların bu noktada mal karşılığı para değişimi fikrini kavrayabildiklerini, ancak farklı para banknotlarının değerlerini anlamada zorluk yaşadıklarını göstermiştir.

İşte çocuklarınıza parayı öğretmeye başlamanın basit yolları:

 • Onlara farklı farklı bozuk ve kağıt paralar gösterin.
 • İhtiyacınız olan şeyleri satın almak için para kullandığınızı açıklayın.
 • Mağazaya gittiğinde bunun nasıl çalıştığını gösterin. Bir ürün seçin ve onu satın almak için kullanacağınız parayı çocuğunuza gösterin ya da parayı kasiyere onun vermelerini isteyin.
 • Onlara ilkokulda para kazanmayı ve tasarruf etmeyi öğretin
 • Çocuklarınız yedi ya da sekiz yaşınlarına ulaştıklarında, yetişkinlerin para kazanmak için çalıştığını anlarlar, böylece para kazanmanın nasıl işlediğini onlara açıklamaya başlayabilirsiniz.
 • Bunu yapmanın popüler bir yolu, çocuklarınız kendi ev işlerini yaptıklarında onlara para vermektir. Yapmaları gereken işleri ve her biri için onlara ne kadar ödeyeceğinizi gösteren bir grafik bile yapabilirsiniz.
 • Bu yaş aralığı aynı zamanda çocukların paranın değerini kavrayabildikleri ve önceden planlama yapma becerilerini geliştirdikleri bir dönemdir, bu da bu yaşları tasarruf konusunda ilk dersler için oldukça uygun kılmaktadır.
 • İstedikleri şeyler için tasarruf hedefleri koymaya çocuklarınızı teşvik edin. Örneğin, bir oyun satın almak istiyorlarsa, hepsini harcamak yerine, önümüzdeki iki hafta boyunca ev işlerinden kazandıkları paralarının bir kısmını kenara ayırmaları gerektiğini açıklayın.

İlk Banka Hesaplarını Ortaokulda Açın

Çocuklarınız ortaokula geçtiklerinde sonra, daha ileri seviyedeki finansal kavramlara hazır olurlar. Muhtemelen daha zor ev işleri yapıp sonuç olarak daha fazla kazanacaklardır ve para tasarrufu konusunda birkaç yıllık deneyime sahip olacaklardır.

Daha fazla cep harçlığı ve tasarruf hakkında daha fazla bilgiye sahip oldukları bu dönemde, onlara kendi banka hesaplarını açmak mantıklı bir adımdır. Onları kendi bankanıza götürebilirsiniz ya da, büyük bakiyesi olmayan hesaplarda bile, herhangi bir bakım ücreti talep etmeyen bir banka bulmak için en iyi banka hesaplarını kontrol edebilirsiniz.

İlgili: 18 Yaşını Doldurmadan Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Bir banka hesabı açtıktan sonra, aşağıdaki bilgileri çocuğunuza detaylı bir şekilde açıkladığınızdan emin olun:

 • Bakiyelerini çevrimiçi olarak veya bankanın uygulaması aracılığıyla nasıl kontrol edeceklerini,
 • Banka kartını alışverişler ve para çekme işlemleri için kullanımları ve eğer bakiyelerini takip etmezlerse limitlerini aşacak para çekme ücretlerinin tehlikelerini,
 • Bakiyelerinin faizle nasıl büyüyeceğini.

Lisede Bütçe ve Borçlanma Konuları Üzerinde Durun

Lise yılları, çocuklarınızın yetişkin olmadan önceki son yıllarıdır ve bu dönemde sizinle beraber yaşayacak oldukları yılların sonlarına yaklaşmaktadırlar, bu yüzden onları “gerçek dünyaya” hazırladığınız dönem burasıdır. Anlamaları gereken iki temel kavram vardır: bütçe ve borç para.

Gençler, küçük çocuklardan daha fazla masrafa sahip olma eğilimindedir ve bunlar hala ev işleri veya bir işten olsa da, daha fazla para kazanırlar. Bu, onlarla bir bütçe oluşturma fırsatına sahip olacağınız anlamına gelir. Bunu aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz:

 • Her ay ne kadar kazanacaklarını hesaplayın
 • Yiyecek ve kira gibi tipik aylık maliyetlerinin ne olduğunu belirleyin. Bunu, son gelen banka hesap özetlerini onlarla birlikte gözden geçirerek belirleyebilirsiniz.
 • Kazandığı miktarla harcamalarını karşılaştırın ve eğer kesmeleri gereken harcamalar varsa, bunu belirleyin.
 • Paraları hesaplarına yattıktan hemen sonra kazandıklarının bir kısmını her zaman kenara ayırarak ilk önce kendilerine para ayırmanın önemini vurgulayın.

Lise aynı zamanda bankadan borç almanın nasıl işlediğini açıklayabilieceğiniz bir zamandır. Borç para alırken borç verenin onlardan bir miktar faiz talep edeceğini onlara bu dönemde anlatabilirsiniz. Oradan, kredi puanlarının konusuna girebilir, kredi puanlarının nasıl hesaplandığını ve puanınızın ödediğiniz faiz miktarını nasıl etkilediğini açıklayabilirsiniz.

Kredi kartları birçok genç yetişkinin borç para almasının ilk yollarından biri olduğundan, kredi kartında bakiye bulundurmanın tehlikelerini çocuklarınıza açıkladığınızdan emin olmalısınız. Çocuklarınıza sorumlu kredi kartı kullanımı hakkında bilgi vermenin akıllıca bir yolu, tam olarak nasıl işlediğini göstermek için onları kendi kartınızın yetkili kullanıcıları yaptırmaktır.

Taşınmadan Önce Son Mali Kontrol

Er ya da geç, çocuklarınız taşınmaya ve kendi hayatlarını başlatmaya hazır olacaklar. Bu aşamada, hazırlıklı olmalarını sağlamak için onlarla son birkaç şeyin üzerinden geçmek akıllıca olacaktır:

 • Bir bütçe yaptıklarını ve ideal olarak gelirlerinin % 50’sini ya da daha azını kapsayan harcamalarla, tüm giderlerini karşılayabileceklerini onaylayın.
 • Acil bir fonları olup olmadığını kontrol edin. Henüz kenara ayrılmış üç ila altı aylık masraflarının tutarına sahip olmasalar da, fazladan paraya ihtiyaç duymaları durumunda hesaplarında en az 1000 ila 2000 lira arasında olması gerekir.
 • Kredilerini oluşturmaya başlamaları için bir kredi kartı almalarını onlara tembihleyin ve kredi kartını alabilmeleri için onlara kefil olmayı gözden geçirin.
 • Mümkün olduğunca erkenden emeklilik için para biriktirmelerini tavsiye edin. Çoğu genç yetişkin bu konu hakkında düşünmez, ancak erken başlamak emeklilik yapısının temellerinin daha erken atılmalarına yardımcı olabilir.