Cvv Kodu Nedir?

Cvv Kodu Nedir?

CVV Kodu Nedir?

1 Ocak 2001 tarihinden bu yana, hayatımızda ve kredi kartlarımızın arka yüzlerinde bulunan; müşteriye ve kredi kartına has bir kod olan CVV yahut açılımıyla Card Validation Value kodu; kredi kartınızı özellikle internet alışverişlerinde kullanmak için şarttır.

Dönemin en büyük şirketlerinden en küçük e-ticaret sitelerine kadar her sitede CVV kodunun kredi kartı ile yapılan alışverişlerde muhakkak istendiğini görebiliriz. Dolayısıyla, CVV kodunuzun nerede olduğunu bilmiyor, nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız; yazımızı okumaya devam ederek gerekli bilgilere sahip olabilirsiniz. Tüm dünyada, global olarak kullanılan CVV kodu neden bu kadar gerekli?

cvv kodu nedir?

CVV Kodu Neden Gereklidir?

CVV Kodu, öncelikle güvenlik için oldukça gerekli bir koddur. Bu 3 haneli kod, Visa ve Master Card markalı tüm kredi kartlarında ve banka kartlarında bulunmaktadır. Aşağıda belirtebileceğimiz alanlar, CVV kodunun genellikle zorunlu tutulduğu ve istendiği alanlardır örneğin.

İnternet Alışverişleri: Tüm dünyadaki e-ticaret sitelerinde kullanılan kredi kartı ile alışveriş sistemlerinde; kredi kartı bilgilerinizi girerken tarafınızdan bir de CVV kodu istenir. Bu 3 haneli kodun yanlış girilmesi halinde, herhangi bir şekilde bu e-ticaret sitesinden alışverişinizi tamamlayamazsınız.

Telefondan Yapılacak Alışverişler: Telefondan yapılan alışverişler, günümüzde pek kullanılmıyorlar ancak seyahat acentalarından bilet almak ve benzeri işlemler için hala telefon üzerinden satış seçeneği aktif. Bunu kullanan her insan da kredi kartı bilgilerini verirken CVV kodunu karşısındaki kişiye vermek durumundadır.

Her kredi kartına özel olan CVV kodu; kredi kartınızın en büyük güvenlik etmeni olarak bilinir. CVV kodu ile yapılan herhangi bir alışverişte tarafınızdan genelde ikincil olarak bir kredi kartı şifresi talep edilmez. Alışverişiniz, eğer 3D Secure ile yapılıyorsa yalnızca telefonunuza gelen SMS önemlidir.

CVV Kodu Nerelerde Kullanılır?

İnternet üzerindeki her satın alım işleminizde; e-ticaret sitelerinin kredi kartı ile alışveriş sekmelerinde CVV kodu tarafınızdan muhakkak talep edilirken, bunun yanında son dönemde otomatik fatura ödeme talimatlarında yahut fatura ödeyeceğiniz web sitesinin ödeme sisteminde de CVV kodunuz tarafınızdan talep edilebiliyor.

Telefondan ödeyeceğiniz kredi kartı borçları, fatura borçları ve benzeri işlemler için de telesekreter ile yapacağınız görüşmede; muhakkak kredi kartı bilgilerinizin yanında CVV kodunuz da sizden istenebilir.

CVV Kodu Nerede Yazar?

CVV Kodu, kredi kartınızın arkasındaki imza alanında yazmaktadır. Günümüzde buraya imza atmak artık zorunlu değildir ancak geçtiğimiz yıllarda bu alan zorunlu olarak kullanılmak durumundaydı. Burada, beyaz alanın sonunda bulunan numaralar CVV kodu alanı olarak bilinmektedir ve ilk dört haneden sonra ufak boşluk ertesindeki son üç hane, sizin CVV kodunuzdur.

Yani, en sağda bulunan üç haneli koda, CVV kodu adını veriyoruz. Eğer CVV kodunuzu burada bulamadıysanız, muhtemelen uzun kullanımdan ötürü silinmiş yahut bugüne dek hiç eklenmemiştir; yakın zamanda bankanızla iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Kredi Kartımdaki CVV Kodu Silinmiş Ne Yapabilirim?

Kredi kartınızdaki CVV kodunuzun silinmesi halinde, yeni bir kredi kartı talep etmeniz yahut CVV kodunuzu bankanızdan öğrenmeniz en doğru yollar olacaktır. Aşağıda, iki yolu da ayrıntılı olarak tarafınıza açıkladık.

Yeni kredi kartı talep etmek: Yeni kredi kartı talep etmek istiyorsanız, öncelikle eskisinin iptal edilmesi gerekmektedir ve müşteri hizmetleriniz size bu konuda yardımcı olabilir. İletişime geçip talebinizi yapmanız halinde, 10 iş günü içerisinde yeni kredi kartınız; CVV kodunuz ekli biçimde adresinize gelecek yahut talep etmiş olduğunuz bankaya bırakılacaktır.

CVV kodunu bankadan öğrenmek: Bankanızın müşteri hizmetlerinden yahut herhangi bir şubesinden nüfus cüzdanı bilgilerinizle birlikte, CVV kodunuzu öğrenebilirsiniz. CVV kodunuzu öğrendikten hemen sonra, kredi kartınızın üstüne bir kalemle yazmak yerine, herhangi bir yere not almanızı tavsiye ederiz zira kalem kısa sürede kredi kartınızın üzerinden bir kez daha silinecektir. CVV kodunuzu kaybetmemek amacıyla bir yere not almanız, daha doğrudur.