Devlet Destekli Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır? Arıcılık Kredisi 2020

Devlet Destekli Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır? Arıcılık Kredisi 2020

Tavuktan hindiye, kazdan ördeğe, danadan sığıra, koyundan arıya kadar Türkiye’de hayvancılık yıllar geçtikçe daha çok gelişim gösteriyor ve bunun en büyük sebebi son yıllarda girişimlerin oldukça artması. Kredi ve hibe desteği ile artan bu girişimler içerisinde en aktif alanlardan bir tanesi ise hiç şüphesiz arıcılık.

Devlet destekli arıcılık kredisi ve hibesi alan pek çok vatandaş, arıcılığa başlayarak, hem harika gelirler elde ediyor hem de ülkesine katkı sunabiliyor.

2017 Yılında başlatılan genç çiftçi uygulaması ile devlet tarafından 18-41 yaş arası tüm bireylere arıcılık için hibe verilebiliyor. Bu yazımızda, hem arıcılık kredisi hem de hibeleri için en detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

Devlet Destekli Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık Kredisi Nedir?

Hayvancılığın alt gruplarında beliren arıcılık, özellikle Türkiye’de bal üretimini destekleyen kuruluşlar tarafından sunulan arıcılık kredileri ile son dönemde hareketlilik kazandı. Arıcılığa girişmek isteyen ya da arıcılık işini geliştirmek isteyen hemen herkes, rahatlıkla arıcılık kredisi alabiliyor ya da hibe için projesi ile genç çiftçilere başvurabiliyor. Kırsal kesimde bal üretimi yapmak istiyorsanız, sermayeniz yoksa, bu işe arıcılık kredisi ya da hibesi ile başlıyorsunuz.

Arıcılık Kredisi Nasıl Alınır?

Arıcılık kredileri, genelde Ziraat Bankası üzerinden alınıyor ve en uygun faiz oranlarını, ödeme şekillerini genellikle Ziraat Bankası veriyor. Devlet destekli programları ile bilinen Ziraat’te arıcılık kredisi alabilmek için yapmanız gereken tek şey, gerekli belgeleri götürerek başvurunuzu yapmak. İsterseniz iki yıl geri ödemesiz isterseniz düşük faizli olarak Ziraat dışında pek çok özel bankadan da kredilere başvurabilmeniz mümkün.

Arıcılık Kredisi Alma Şartları ve Gerekli Belgeler

Arıcılık kredisi alabilmek için en gerekli şart, bir projeniz ve kuruluşunuzun olması. Eğer daha önce arıcılıkla uğraşmadıysanız, öncelikle bu işinizi projelendirmeli ve sonrasında bankanıza başvuru için uğramalısınız. Bankanızdan istenen belgeler genellikle şunlardır:

  • Çiftçi Belgesi
  • Nüfus Cüzdanı
  • Teminat (Krediyi ödeyebileceğinize dair kanıtlar)
  • Tarımsal işletmesinin kaydına dair tapu ve benzeri belgeler
  • Varsa son üç yıla ait gelir bilançosu

Arıcılık için Devletin Verdiği Destekler

2017 Yılında Genç Çiftçiler ile başlatılan proje, arıcılık için genç girişimcilere 30 Bin TL’ye kadar hibe veriyor. https://gencciftci.tarim.gov.tr/ üzerinden bu konu ile ayrıntılı bilgileri, belgeler bölümünden edinebilmeniz mümkündür. 18-41 Yaş arası bütün çiftçi girişimcilere destek verebilen devlet, hibeyi arıcılığı ve tarımsal kalkınmayı desteklemek için sunmaktadır.

Başvuru için yapmanız gereken tek şey, sisteme üye olup arıcılık seçeneğini işaretledikten sonra gerekli formu doldurmanızdır.

Genç Çiftçiler dışında, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu da arıcılığa dair destek verebilmektedir. Onlarla da görüşerek, rahatlıkla kredi ve hibe desteği alıp alamayacağınızı öğrenebiliyorsunuz.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde hemen her banka tarafından tarımsal kredi kapsamında arıcılık kredisi verilebilmektedir, ancak en avantajlılarından bir tanesi şüphe yok ki Ziraat Bankası olarak bilinmekte. Proje dahilinde yahut var olan projeyi desteklemek, geliştirmek adına Ziraat Bankası tarafından neredeyse faizsiz krediler geniş ödeme seçenekleri ile sunulabiliyor.

Bunun dışında, Denizbank tarafından da tarımsal proje yatırımlarına destek verilebiliyor. Günümüzde, yeni tarımsal projelerin yapılması ve tarımsal alanların arttırılması adına çalışan Denizbank’tan da, neredeyse faizsiz krediler alabilmeniz mümkün.

Yapmanız gereken tek şey, en avantajlı bankalara giderek arıcılık kredisi talep etmeniz ve gerekli belgeleri götürmeniz. Girişiminiz eğer gerçekten kredi verilmeye değer bulunursa, ki arıcılık için belli başlı şeyler yeterli olmaktadır, krediniz işleme alınıyor ve işinizi kurarak para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

Arıcılık Kredisi Veren Bankalar 2020