Devlet Destekli Koyun Kredisi Nasıl Alınır

Devlet Destekli Koyun Kredisi Nasıl Alınır? Koyun Kredisi 2020

Milli Tarım Projesi seferberliği kapsamında besicilik ve benzeri alanlara oldukça fazla destek veriliyor. Bu desteklerden bir tanesi de koyun kredisi olarak karşımıza çıkıyor.

Koyun kredileri, neredeyse faizsiz, oldukça geniş vade ve ödeme seçenekleri ile müşterilere sunulurken, aynı zamanda devlet destekli olduğundan tüm şartları tamamlamanız halinde oldukça kazançlı bir iş planı olarak da belirtilebilir.

\"Devlet

Bu yazımızda sizler için Koyun Kredisi alma şartlarını, 2018 ve 2019 yıllarında Koyun Kredisi ile ilgili teşvikleri kaleme alacağız. Ayrıntılı bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Koyun Kredisi Nedir?

Hemen herkes tarafından Koyun Kredisi olarak lanse edilse de, genelde hayvan ya da besicilik kredisi adı ile bankalar tarafından ürünleştirilen bu krediler, aldığı hayvanların taksitlerini ödeyebileceğine dair teminatları olan her besiciye verilebiliyor ve genelde devlet bankaları, katılım ve mevduat bankaları bu ürünleri faizsiz sunabiliyor.

Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

Yalnızca koyun kredisi değil genel anlamda hayvancılık kredilerinin alım şartları içerisinde belli başlı belgeler var, bunları sizin için aşağıda kaleme alacağız ancak en temel şartlardan bir tanesi, bu krediyi sonrasında ödeyebileceğinizi kanıtlamanız.

Devletin Ziraat Bankası tarafından sunduğu 30 Bin TL’lik koyun hibesinin yanında, yedi yıllık vade ile, yılda bir defa ödeme şartıyla koyun kredisi de alabilmeniz mümkündür.

Koyun Kredisi Alma Şartları ve Gerekli Belgeler

Koyun kredisi alma şartlarından bir tanesini yukarıda sizler için sunmuştuk, buna ek olarak aşağıdaki belgelerin ve gerekliliklerin de kanıtlanması gerekmektedir.

  • Tarımsal yatırımlarınızı projelendirmeniz ve bu projeyi bankanıza sunmanız gerekiyor. Aksi durumda, koyun kredisine ya da herhangi bir hayvancılık kredisi ürününe başvurunuz reddedilir.
  • Yapacağınız başvuruda, talep ettiğiniz kredi miktarıyla yapacağınız yatırımların uyuşması gerekmektedir. Bu tarz durumlar, ince eleyip sık dokunduğundan epey dikkatli olmanızda ve masraf kalemlerine dair detaylı analizler yapmanızda fayda görüyoruz.
  • Krediyi geri ödeyebileceğinizi kanıtlamanız gerektiğini söylemiştik. Bunun için emtia ya da belli bir gelir belgesi de talep edilmektedir.
  • Her koyun kredisinde alacağınız miktar kadar teminatınız olmalıdır. Teminat gösterebileceğiniz herhangi bir varlığınız yoksa, kefil gösterebilmenizin de mümkün olacağı söylenir ancak çoğu zaman kefiller işe yaramaz.
  • Son olarak, kredi risk raporunun da bankaya sunulması gerekiyor.

Koyun Almak için Devletin Verdiği Destekler

Devlet, koyun almak isteyenlere koşulsuz şartsız 30 Bin TL hibe veriyor ve bunu KOSGEB tarafından değil, Ziraat Bankası ve Tarım Kooperatifleri üzerinden başvurarak alabiliyorsunuz. Yılın belli zamanlarında başvuruya açılan bu tarz hibeler, genellikle yeni girişimcilere sağlanıyor.

Bunun dışında, Ziraat Bankası’ndan geri ödemesiz kredi seçeneği de yine devletin sunduğu desteklerden bir tanesi. İlk iki yıl geri ödemesiz, toplamda 7 yıl vadeli kredi almak, mantıklı bir yol olabilir.

Koyun Kredisi Faiz Oranları ve Hesaplama

Koyun kredilerinin faiz oranları dönemsel olarak değişkenlik göstermektedir. Örneğin, normal şartlarda bir hayvancılık kredisinin faiz oranı %5 olarak belirlenir, ancak yapılan destek yatırımları sayesinde bu faiz oranının dönem dönem hiç olmadığını bile görebiliriz. Bu sebepten tavsiyemiz, ayrıntılı bilgiyi banka şubelerinizden edinmeniz yönünde olacaktır.

Koyun Kredisi Veren Bankalar

Başta Ziraat Bankası olmak üzere, kredi almak için en uygun bankalar Denizbank, Halkbank, İş Bankası, QNB Finansbank olarak belirtilebilir. Her bir bankada koyun kredisi mevcuttur ancak en avantajlılarının Ziraat Bankası ve Denizbank olduğu belirtilebilir.

Ziraat Bankası, ilk iki yıl geri ödemesiz kredileri hâlâ sunmakta ve müşteri hizmetlerini arayarak ayrıntılı bir biçimde bilgi alabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir