Doktorlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?Doktor Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bilindiği üzere kredi ürünleri, bankalar tarafından gerekli koşulları sağlayan hemen her vatandaşa verilen nakit desteğidir.Bu anlamda kredi kullanımları, esnaflar, öğrenciler, ev hanımları, devlet büyükleri,avukatlar ve doktorlara kadar her tür zümreye ve bütçeye hitap etmektedir.

Birçok sebebe bağlı olarak kredi başvurusunda bulunan ve bankaların önemli müşteri grupları arasında yer alan doktorlar da, çoğu kez kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Doktorların ne kadar kredi kullanabileceği hususu ise, beyan edilen gelir belgesi ile doğru orantılı olup, mesleği icabıyla bankalar çoğu kez, avantajlı teklifler sunulmaktadır.

Doktor Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Doktorların kredi limiti ne kadar?

Doktorların Kredi Limitleri

Bankalar nezdinde kullanılabilecek kredi miktarını belirleyen en önemli faktör, aylık gelir oranı ve kredi notu olmaktadır. Kişinin geliri ile doğru orantılı olan maksimum kredi kullanım limiti, kredi notu ile beraber değerlendirilmekte ve ortaya kullanılabilecek kredi miktarı çıkmaktadır.

Bu doğrultu da doktorların da aylık maaşı yüksek olduğundan, kullanılabilecek kredi miktarı da yüksek olmaktadır. Doktorlar için kredi limitini belirleyen bir diğer etken ise, kredi çeşididir.Kişinin kullanacağı kredi türü ihtiyaç kredisi ise,maaşına bağlı olarak miktar belirlenmektedir.

Fakat konut ya da araç kredilerinde yüksek miktarlar olduğundan, doktorların kullanacağı kredi miktarda hayli artmaktadır. Ayrıca doktorlar, bankaların platin müşteri grubunda yer almakta ve her daim üstünlük tanınan zümreleri oluşturmaktadır
Doktorlar Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

İhtiyaç kredileri için bankalar çoğu zaman, ipotek ya da kefil koşulu aramamaktadır. Hele ki, başvuruda bulunan kişi doktor ise, güven ilişkisi ön plana çıkmakta ve kredileri büyük oranda onaylanmaktadır.İhtiyaç kredisi için kullanılabilecek maksimum tutarı gelir belgesi belirlemektedir.(kredi notu da oldukça önemlidir)

Yüksek gelire sahip olan doktorlar için bankalar,maaşının 10 – 15 katına kadar ihtiyaç kredisi verebilmektedir. Bunlara ek olarak, farklı bir gelir beyanı, ipotek ya da kefil gibi durumlarda kredi miktarı daha da aramaktadır.

Doktorlar Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilir?

Bilindiği gibi bankalar, taşıt kredilerinde aracın fatura değerinin tamamını karşılamamakta ve belirli oranlar dâhilinde kredi kullandırmaktadır. Ancak, bu tür krediler için de aylık gelir miktarı, kredi notu gibi unsurlar önem taşımakta ve kredi oranını etkilemektedir.

Bu anlamda bankalar,doktorlara özel taşıt kredisi kampanyası hazırlamakta ve kredi miktarını yüksek tutmaktadır.Taşıt kredilerinde satın alınan aracın rehin altına alınması, doktorların kullanacağı krediler için de geçerli olmaktadır.

Doktorlar Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilir?

Son yıllarda hızla artan kentselleşen, konut(mortgage) kredilerini de canlandırmış ve bu sayede birçok vatandaş ev sahibi olmuştur. Bu duruma bağlı olarak, ülkemizde hemen her banka konut kredisi kullandırmakta ve çeşitli kampanyalar sunmaktadır.

Konut kredileri alınacak evin, expertiz değerine sadık kalınarak, bankaların belirlemiş olduğu yüzdelik sınırlar dâhilinde kullandırılabilmektedir. Yine satın alınacak ev, ipotek altına alınır ve vade sayısı bitene dek, ev satılamaz.

Doktorları için de konut kredisi miktarı gelir belgesine ve bankanın belirlemiş olduğu orana bağlı olarak kullandırılmaktadır. .geliri yüksek olan doktorlar için birçok banka düşük faiz ve uygun vade oranları ile çeşitli kampanyalar hazırlamaktadır.

Ev Veya Taşıt İpotek Göstererek Kredi Limitini Yükseltmek Mümkün

Bankaların kredi kullandırma aşamasında dikkat ettikleri en önemli hususlardan biri, kredinin geri ödeneceğinden emin olmaktadır. Bu da kişilerin aylık gelirine göre kredi kullanabilmesine sebebiyet vermektedir.

Doktorlar içinde bu durum geçerli olup, genellikle yüksek limitli kredi kullanabilmektedir. Buna rağmen yeterli kredi çıkmayan ya da kredi başvurusu reddedilen doktorlar, taşıt ya evini ipotek göstererek rahatlamakla kredi limitini yükseltebilmektedir.

Yorum yazın