• YARIM ALTIN
  1.479,00
  % 1,47
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0771
  % 0,21
 • € EURO
  9,7227
  % 0,47
 • £ POUND
  11,2733
  % 0,81
 • ¥ YUAN
  1,2408
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,1060
  % -0,24
 • BITCOIN/TL
  457380,406
  % 2,84
 • BIST 100
  1.392,42
  % -1,12

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2020

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar 2020

Dosya Masrafsız Kredi

Banka kurumları bilindiği gibi,  kişilerin ekonomik ihtiyacını çeşitli yöntemlerle karşılamak ve kendi çıkarlarını da desteklemek amacıyla kurulmuş finansal işletmelerdir. Bankaların en sık tercih edilen ürünlerinin başında kuşkusuz kredi ürünleri yer almaktadır.

Kimi zaman taşınamaz mal alımı için başvurulan krediler, çoğu kez acil, özel vb. nedenlerden kullanılmaktadır. Kredi başvurusunda bulunacak vatandaş, hangi bankayı tercih edeceğine karar verebilmek için öncelikli olarak, faiz oranlarını ve vade imkânlarını araştırmaktadır.

Ancak, kişilerin dikkat etmesi gereken önemli detaylardan biri de dosya masrafı olmaktadır. Dosya masrafları bankalar arasında değişkenlik göstermekte ve günümüzde çoğu banka dosya masrafsız kredi kampanyaları hazırlamaktadır.

Dosya Masrafsız Kredi

Dosya Masrafsız Kredi Nedir?

Dosya masrafı, kredi kullanımlarında en önemli masraf kalemi olup, bankanın müşteriden faiz ve kâr payı dışında “kendisi” için almış olduğu tüm masraf ve komisyonlar olarak bilinmektedir. Dosya masrafı ile ilgili 2013 yılının kasım ayında “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu” ile kredi işlerinde  kullanılan masraflar haksız kazanç olarak değerlendirilmiş ve iadesi gündeme gelmiştir.

Ancak bu durum diğer kalemleri etkilememiş ve uzman incelemesi ücreti, sigortalar, ipotek ücreti dosya masrafına dâhil edilememektedir. Dosya masrafsız kredi ise, bankanın zamanla kredi ürünlerin de uygulamış olduğu ve müşteri sayısını arttırmak için yaptığı dosya masrafı almadan kredi kullandırdığı bir uygulamadır.

Dosya masrafsız kredi çekecek olan kişi, ödenecek kalemlerde kredi tahsis ücretinden de muaf tutulmaktadır. Ancak, dosya masrafsız kredi kullanmak, diğer masraf kalemlerinin de istenmeyeceği anlamına gelmemektedir. Örneğin ihtiyaç kredisi için dosya masrafsız kredi kullandıran banka, çeşitli sigortaları zorunlu hale getirmektedir.

Dosya Masrafsız Kredi Nasıl Alınır?

Dosya masrafsız kredi kullanabilmek için öncelikle bankanın dosya masrafsız kredi kampanyalarını takip etmek gerekmektedir. Genellikle küçük meblağlar olan dosya masrafsız krediler kampanya dâhilinde belirtilen kalemlerden hangisinin ödeme tablosuna yansımayacağı araştırılmalı ve en karlı ola tercih edilmelidir.

Bunun dışında dosya masrafsız kredi için başvuru kanallarını bankalar belirlemektedir. Tercih edilen bankaya göre internet bankacılığı, sms bankacılığı, şubelerden başvurular alınabilmektedir.

Kimler Dosya Masrafsız Kredi Alabilir?               

Dosya masrafsız kredi büyük oranda ihtiyaç kredileri için uygulanmaktan ve kredi kullanımına engel olmayan hemen her vatandaşa hitap etmektedir.

Dosya Masrafsız Kredi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Dosya masrafsız kredi için kredi için özel bir koşul belirlenmeyip ihtiyaç kredisi kullanımında geçerli olan koşullar ön plana çıkmaktadır. Bunlar ise,

 • Aylık düzenli gelirin olması
 • 18 yaşı doldurmuş olması
 • Kredi notunun yüksek olması, gibi özellikler olmaktadır.

Dosya masrafsız kredi için kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli husus, dosya masrafı ile faiz oranları arsındaki ters orantı olmaktadır. Yani, dosya masrafsız kredi kullanan kişi standart faiz oranlarının üzerinde bir uygulama ile karşılaşması halinde kar etmekten çok, hayli zarara girmiş olacaktır. Bu gibi durumlarda dosya masrafsız kredi yerine dosya masraflı düşük faizli kredi kullanmak daha doğru bir hamle olmaktadır.

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Ülkemizde adeta her gün bir banka açılıyor olması, bankalar arasındaki rekabeti arttırmış ve bu durum kurumları yeni kampanyalara yöneltmiştir. Bunlardan en önemlisi ise, bilindiği gibi dosya masrafsız krediler olmaktadır. Dosya masrafsız kredi veren önemli bankalar ise, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, QNB Finansbank, Garanti Bankası ve TEB olmaktadır.

Ziraat Bankası Dosya Masrafsız Kredi

Ziraat Bankası, kredinizi komisyonsuz alın, ihtiyaçlarınızı tam karşılayın! diyen banka, kredi tahsis ücreti almadan dosya masrafsız tüketici kredisi vermektedir. Bunun dışında ise, İstihbarat ve haberleşme ücreti(komisyon) tahsil edilmemekte, kredi tutarı müşteriye net olarak ödenmektedir. Kredi başvurusu ise sadece şubelerden olmaktadır.

Yapı Kredi Dosya Masrafsız Kredi

Yapı Kredi, belirli limitler dâhilinde dosya masrafsız kredi imanı sunan bir diğer banka ise yapı kredi bankası olmaktadır. Banka müşterisine özel düşük faiz imkânları sunmakta ve başvuru koşullarını da oldukça geniş çerçeveye yaymaktadır.

QNB Finansbank Dosya Masrafsız Kredi

QNB Finansbank, yurt içi ve yurt içinde finansal hizmet veren banka, dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyasıyla da isminden sıkça söz ettirmektedir. Kredi özelliklerinde 36 aya kadar vade imkânı sunulup, faiz oranları da düşük seviyelerde tutulmaktadır.

Garanti Bankası Dosya Masrafsız Kredi

Garanti Bankası, köklü bir geçmişe sahip olan Garanti bankası, maksimum 50 bin TL ye kadar dosya masrafsız kredi ürünü sunmaktadır. Bankanın faiz ürünlerini düşük tutması ve başvuru kanalı olarak dijital bankacılığı tercih etmesi, kişilere konforlu işlem avantajını sunmaktadır.

Teb Dosya Masrafsız Kredi

TEB, kişilerin birçok türden ihtiyacına dosya masrafsız ve kefilsiz kredi veren banka, CEPTETEB uygulaması ile vatandaşın işini daha da kolaylaştırmaktadır. Banka ihtiyaç kredisi ürününü CEPTETEB uygulamasının dışında, internet bankacılığı hizmeti ile de verebilmektedir.