e-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

e-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

Teknolojinin gelişmesi, birçok kolaylığı da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri olan e-Devlet sistemi, devlet daireleriyle alakalı çoğu işlemi online olarak yapabilmeye de olanak sağlıyor. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup, kişiye özel olan şifreleri almak yeterli oluyor. E-Devlet şifresi alan herkes, günün her saati sisteme girerek istedikleri işlemi de gerçekleştirebiliyor.

e-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

e-Devlet Şifresi Nedir?

Devlet tarafından verilen çoğu hizmetin, online olarak vatandaşlara sunulmasına e-Devlet denir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), Adalet Bakanlığı gibi kurumlar ile ilgili, ayrıca birçok devlet daireleri ile ilgili de her türlü işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet sistemine girmek için muhakkak şifre alınması gerekmektedir.

Sisteme, e-Devlet şifresi almadan kesinlikle giriş yapılamaz. e-Devlet şifresini, 15 yaşını dolduran, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları alabilir. Şifre almak için, nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine başvurmak gerekmektedir.

e-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

e-Devlet şifresi son derece önemlidir ve asla hiç kimse ile paylaşılmamalıdır. Bu nedenle kişiler, şifrelerini hiç kimsenin ulaşamayacağı bir yerde saklamalı, herhangi bir sebeple de kimseye şifresini vermemelidir. Bu denli önemi olan e-devlet şifresinin, başkasının eline geçme durumunda da sonuç, fazlasıyla kötü olmaktadır. Sistemde kişilerin, hem kişisel bilgileri hem de banka bilgileri yer almaktadır. Bireylerin böylesi önemli bilgilerinin başkaları tarafından ele geçirilmesi, son derece tehlikeli durumlara yol açabilir.

Sistem üzerinden ayrıca, Cumhurbaşkanlığı ve askeriye gibi önemli kurumlarla da yazışma olanağı bulunmaktadır. Kişilerin e-Devlet şifresi, başkasının eline geçtiği takdirde ise, bu ve benzeri çok önemli kurumlarla kötü niyetli bir şekilde irtibat kurulabilir ve istenmeyen birçok sonuç ortaya çıkabilir.

e-Devlet Şifresi Başkasına Verilir Mi?

e-Devlet şifresi kişiye özeldir. Kişi, sadece kendi şifresiyle giriş yapabilir. Herhangi bir kişi sisteme, bir başkasının e-Devlet şifresi ile asla giriş yapamaz. Bu nedenle, e-Devlet şifresi kesinlikle başkasına verilemez. Her Türk Vatandaşının e-Devlet şifresi kendisine aittir. Kişi şifresini, ne başkasına verilebilir ne de bir başkasının şifresini kullanabilir.

e-Devlet Şifresini Başkası Bilirse Ne Olur?

Kişi, e-Devlet şifresini hiç kimse ile paylaşmamalıdır. Şayet, e-Devlet şifresi bir başkasının eline geçerse, hiç de hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu durumda, bireylerin kişisel bilgileri ve banka bilgileri bir başkası tarafından ele geçirilmiş olur. Kötü amaçlı kişiler de bu bilgilerle istenmeyen durumlar yaşanmasına neden olur.

e-Devlet Şifresini Başkası Alabilir Mi?

e-Devlet şifresi almak için öncelikle 15 yaşını doldurmak gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti olan vatandaşlar, yabancılar ve mavi kartlılar, üzerinde TC kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğini ibraz ederek, ya şahsen ya da vekaleti olan kişiler aracılığıyla başvuru yaptığında, herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet şifresi alabilir.Ancak altını çizmemiz gereken bir husus vardır. Vekalette mutlaka, e-Devlet şifresinialmaya yetkisi olduğuna dair bir ibare bulunması gerekmektedir.

Mahkemenin verdiği karar ile kendisine vasi tayin edilmiş bireyler de vasileri aracılığıyla e-Devlet şifresi alabilir. Bunların dışında kesinlikle e-Devlet şifresinin bir başkası aracılığıyla alınması mümkün değildir.

e-Devlet Şifrem Çalındı Ne Yapmalıyım?

e-Devlet şifresi çalındığı takdirde yeni bir şifre almak mümkün. E-Devlet şifresinin çalınması, unutulması ya da kaybedilmesi durumunda, şifre yenileme hizmetinden yeni bir şifre alınabiliyor. Ancak bu uygulamadan yararlanmanız için bazı bilgilerinizin doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Profilinizdeki, iletişim bilgilerinizden cep telefonu numaranızın doğrulanmış olması gerekmektedir. Bunun haricinde, ya cep telefonu numaranız ya da e-postanızın e-Devlet Kapısı’nda doğrulanmış olması gerekmektedir.

Bunların herhangi birini yapmasanız da, başka bir yol daha mevcut diyebiliriz. Herhangi bir PTT şubesine gidip yeni bir şifre daha alabiliyorsunuz. Şifre yenileme hizmetinden daha detaylı bilgi almak isterseniz, 160 numaralı e-Devlet Kapısı İletişim Merkezinden destek almanız da mümkün.