• YARIM ALTIN
  1.485,00
  % 1,87
 • AMERIKAN DOLARI
  8,0818
  % 0,26
 • € EURO
  9,7363
  % 0,63
 • £ POUND
  11,2549
  % 0,62
 • ¥ YUAN
  1,2422
  % 0,41
 • РУБ RUBLE
  0,1061
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  463454,291
  % 4,57
 • BIST 100
  1.396,40
  % -0,83

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Üzerinden

E-Haciz Sorgulama

E-Devlet sistemi hayatımıza girdikten sonra artık devlet daireleriyle ilgili çoğu işi, tek tıkla halledebilir hale geldik. Önceden haciz sorgulama işlemleriniz için uzun kuyruklara girmek zorunda kalıyordunuz. E-Devlet sistemi sayesinde bu sorununuza da artık kökten çözüm bulundu.

E-Devlet sistemi verdiği haciz sorgulama hizmeti ile borcu olanlara fazlasıyla kolaylık sağlıyor. Haciz sorgulama hizmetiyle borçlarınızı takip edebilir, isminize kayıtlı herhangi bir haczin olup olmadığını kontrol edebilir, eğer haciz varsa da kaldırılması için birtakım işlemler yapabilirsiniz. İnternet üzerinden böylece, hem borçlarınızı takip etmiş hem de haciz kontrolü yapmış olursunuz.

E-Haciz Nedir?

Sadece devlete olan vergi borçlarınız sebebiyle maaşınıza ya da banka hesaplarınıza uygulanan haciz sistemine e-Haciz diğer bir adıyla da elektronik haciz denmektedir. Para, altın, fon, hisse senedi gibi banka ortamında yer alan bütün yatırımlarınıza el konulması anlamına da gelmektedir.

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Haciz Sorgulamaları, yalnızca Hazine ve Maliye Bakanlığını kapsamaktadır. Bu durumda özel kurum borçları ya da herhangi diğer borçlarınız e-Haciz kapsamına girmemektedir. Borcunuzun olup olmadığını öğrenmek için de mutlaka haciz sorgulama yapmanız gerekmektedir.

Sorgulama işlemini, hem e-Devlet sistemi üzerinden hem de Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) internet sitesine girerek gerçekleştirebilirsiniz. Eğer, işleminizi e-Devlet üzerinden gerçekleştirecekseniz mutlaka e-Devlet şifrenizin olması da gerekmektedir. Şifreniz olduğu takdirde, e-Devlet Borç Sorgulama kısmına tıklayarak sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Araçlara Uygulanan E-Haciz Sorgulama

Elektronik dönem, hayatımızı kolaylaştırmaya tüm hızıyla devam ediyor. E-Devlet üzerinden haciz sorgulama işlemi çok rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bununla birlikte aracınızın hacizli olup olmadığını da tek tıkla öğrenme şansına sahipsiniz. Sorgulama bilgilerinden aracınız ile ilgili tüm bilgilere sahip olabiliyorsunuz.

Üzerinize kayıtlı olan aracı satmaya çalışmadan önce de yapmanız gereken birtakım durumlar vardır. Şayet, aracınızı satmak istiyorsanız, öncelikle aracınızın üzerine kayıtlı borç, haciz ya da icra kaydının olmaması gerekmektedir. Aracınız üzerinde haciz varsa da satış işlemini kesinlikle gerçekleştiremezsiniz. İkinci el araba almak isteyenler de arabanın üzerinde haciz olup olmadığını öğrenmek adına bu sorgulama yöntemi kullanabilmektedir.

Taşıt e-Haciz sorgulama için tıklayın.

Banka Hesaplarına Uygulanan E-Haciz Sorgulama

Banka hesabınıza haciz gelmesi durumunda, bunu anında öğrenme şansına sahip değilsiniz. Çünkü, kimse sizi arayarak böyle bir bilgilendirme yapmaz. Yalnızca kendiniz öğrenebilirsiniz. Bu durumu da son dönemlerde büyük kolaylık sağlayan e-Haciz Sorgulama işlemiyle gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece, bankadan çektiğiniz kredilerde sizin adınıza yapılmış herhangi bir haciz var mı ya da yok mu diye de anında öğrenmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla, e-Haciz Sorgulama işlemi sayesinde banka hesabınızda bloke olup olmadığını da çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Banka hesabı e-Haciz sorgulama için tıklayın.

E-Haciz Nasıl Kaldırılır?

Haciz işlemini durdurmak tamamen sizin elinizde! E-Haciz işleminden önce size bildirilen 7 günlük süreyi çok iyi değerlendirmeniz gerekmektedir. Eğer, o verilen zaman zarfında ödemenizi yaparsanız haciz işlemi ile karşı karşıya kalmamış olursunuz. Tamamını ödemek yerine taksitlendirme yolunu da seçebilirsiniz. Eğer hiçbir şekilde ödeme yapmadığınız durumda ise haciz işlemi gerçekleşmiş olur.