Yapılan EFT Karşı Hesaba Geçmedi Diyorsanız

Yapılan EFT Karşı Hesaba Geçmedi Diyorsanız

Bankalar arası para transferi olan Elektronik Fon Transferi (EFT) , teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte artık hem bilgisayarlardan hem cep telefonlarından hem de tabletlerden 24 saat boyunca gönderilebilmektedir.

Ancak, günün her saati EFT gönderilse de, paranın karşı tarafa aktarılması durumu belli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmektedir. Ayrıca, günümüzde kimi bankalar EFT ücreti alırken, kimi bankalar da yaşanan rekabetten dolayı artık ücret almamaktadır.

İlgili YazıEFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

EFT ile hem kurumlar hem de bireyler arasında internet üzerinden para alışverişi sağlanır. Ancak, yalnızca internet üzerinden sağlanmamaktadır. Bankalar üzerinden de EFT yapılmaktadır. Kişiler, bazı durumlarda ise EFT’nin hesaba geçmemesi durumu ile de karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumun ise birçok sebebi olmaktadır.

Yapılan EFT Karşı Hesaba Geçmedi

EFT Gecikme Sebepleri

EFT, gerek kısa sürmesi gerekse de pratik olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu durumda da dakikalar içerisinde paranın hesaba geçtiğini görmekteyiz. Bazı anlarda ise EFT’nin hesaba geçmediği de görülmektedir. Bu sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • EFT, mutlaka hafta içi, bankaların mesai saatleri içerisinde aktarılmaktadır. Mesai saati sonrası ya da gece EFT talimatı verildiyse, mutlaka ertesi günü mesai saatinin başlamasıyla para transferi gerçekleşir.
  • EFT’nin yalnızca hafta içi hesaba aktarılabileceğini söylemiştik. Hafta sonu yapılan bir EFT, hesaba geçmez, mutlaka hafta içi bankaların mesai saatleri içerisinde hesaba geçer. Bunun yanında resmi tatillerde de EFT yapılması mümkün değildir.
  • Bazı durumlarda para miktarı çok yüksek olduğu zaman da EFT’de gecikme yaşanabiliyor.

Ayrıca yaptığınız EFT karşı hesaba geçmemesi durumunda dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da yanlış kişiye EFT yapmış olma ihtimaliniz. Yaptığınız EFT’nin işlem detaylarını kontrol ederek doğru kişiye gitmiş olduğundan emin olmalısınız. Eğer yanlış kişiye para gönderdiyseniz buradaki yazımız tam size göre.

Yaptığım EFT Hala Hesaba Geçmedi Neden?

Yukarıda saydığımız durumlar dışında EFT’nin hesaba geçmediği bazı durumlar da olabilmektedir. Bu durumda, işlemde hatalar da yapılmış olabilir. Bazı durumlarda IBAN ya da hesap numarasının yanlış yazıldığı durumlarla da karşılaşabiliyoruz.

O yüzden numaraları yazarken oldukça dikkat etmenizde yarar var. Numaranın yanlış yazılması dışında isim ya da soyisim yazılmasında da birtakım hatalar yapılmaktadır. O yüzden her iki durumda da son derece dikkatli olmalısınız.

Yapılan EFT Hesaba Geçmezse Ne Yapmamız Gerekir?

Yapılan EFT hesaba geçmezse yapmanız gereken bazı durumlar vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • EFT’yi gönderdiğiniz zaman dekont üzerinde EFT numarası da yer almaktadır. Öncelikle o numara ile EFT sorgulaması yaparak EFT’nin durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Gönderdiğiniz hesap bilgilerinin doğru olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • EFT’nin belli saat diliminde hesaba aktarıldığını da söylemiştik. Bu durumda EFT saatini de kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
  • Eğer yukarıda sayılan durumlardan herhangi birinde sıkıntı yoksa mutlaka bankanızı arayarak bilgi almalısınız.