EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
Bankaların birbirleriyle gerçekleştirdiği işlem hacminin hızla artması, bankacılık sektörü ve internet teknolojilerinin her gün gelişmesi ile birlikte ülke çağında bankacılık altyapısının oluşturulup gelişmesini ve bankalar arası elektronik fon transferi sistemini gündeme getirmiştir. EFT nedir? sorusuna cevap verdikten sonra EFT nasıl yapılır sorusunu yazımızın devamında cevaplandıracağız.

Konu özeti:

EFT: Farklı bankalar arası para transfer arası. Yani para transferinizi şubede çalışan personel görerek onaylar, bu yüzden anında hesaba geçmez. Mesai saatleri içerisinde onaylanır.

Havale: Aynı bankanın farklı kişilere ait hesaplarından birbirlerine para göndermesi anlamına gelir. 7/24 her an anında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Makalemizin devamında eft ve havale terimlerinin daha ayrıntılı anlatımlarına yer verdik, dilerseniz okuyabilirsiniz.

EFT Nedir?

EFT; bahsettiğimiz gibi Elektronik Fon Transferidir. Artık müşteriler kendi bankalarının internet ve bilişim hizmetlerini ve altyapısını kullanarak kolaylıkla başka bankada yer alan bir hizmete fon aktarabiliyorlar.

Burada aracı kurum Merkez Bankası olduğu için de, havale gibi çok hızlı olmamakla birlikte genellikle birkaç saat süren süre zarfında işlem gerçekleştirilebiliyor. Bankalar Merkez bankasını kullandıkları için müşterilerinden ufak bir işlem bedeli adı altında komisyon alarak müşterilerinin EFT hizmetlerini sağlamaktadırlar.

Eski türk filmlerinde gördüğümüz gibi artık çantalarda deste deste para taşıma tarihe karışmak üzere. Bunun nedeni çok kısa sürelerde istediğimiz bankaya ve hesaba kısa sürede para transferini sanal ortamda gerçekleştirebiliyor olmamız. Bu yöntem hem güvenli hemde zaman konusunda da oldukça başarılı. Elektronik ortamda gerçekleştirilen bu limitsiz para transferi işlemlerinden bir tanesi ise EFT’dir.

Havale Nedir?

Bankacılık terimleri içerisinde çok sık olarak kullandığımız EFT ve havale işlemleri bir birine benzer işlemler olsa da mantık olarak bir birlerinden farklıdırlar. EFT işleminde farklı bir bankaya ait bir hesaba para aktarma işlemi olarak gerçekleşirken Havale işlemi ise aynı banka içerisinde hesaplar arasında para transferi ile olmaktadır. Havale işlemlerinde bir başka bankaya kesinlikle para gönderme işlemi gerçekleştiremezsiniz. Havale işlemlerinin gönderiliş çeşitleri banka, bilgisayar ve mektup ile gerçekleşebilmektedir. Havale işlemlerinde ödemeyi gönderen ve alan kişinin onayı gereklidir.

Bu yönü ile EFT’den ayrılmaktadır. Günümüzde yaygın olarak hizmet veren bankaların kendi müşterileri arasındaki para alış verişleri için çok yaygın bir biçimde kullanılan havale işlemleri çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Özellikle internet bankacılığının kullanılıyor olması havalenin son derece etkili bir ticari dil olduğunu da göstermiştir.

eft-ve-havale-nedir-aralarindaki-farklar-nelerdir

EFT ve Havale Farkları Nelerdir ?

EFT bankalar arası para gönderme işlemi, havale ise banka içerisinde başka bir hesaba para gönderme işlemidir. Havale işlemi hem daha maliyetli hemde daha zor bir işlemdir. Havale göndermek için mektup, bilgisayar yada banka yolu tercih edilebilir. Ayrıca EFT işlemi havaleye göre daha kısa sürede gerçekleşmektedir.

Bankaların EFT Ücretleri

Bankalar arası eft gerçekleştirirken ücretlerde değişiklik gözlenmektedir. En düşük eft ücreti ziraat bankasında bulunuyor. 2013-2014 senesinde EFT ücretleri genellikle 0,75 TL – 3 TL arasında değişmektedir.

Bankaların EFT İşlem Saatleri

Bankaların eft saatleri haftaiçi 08 ila 17-30 arasındadır. Haftasonu yapacağınız bir Eft işlemi pazartesi günü bankanın açılmasıyla beraber işleme girer ve gerçekleşir. Aynı şekilde resmi tatil günlerinde de tatilin bittiği gün işlem gerçekleştirilmektedir.

EFT Geri Alma

Gerçekleştirilmiş herhangi bir EFT işlemini geri almak ne yazık ki mümkün değildir. Eğer bir işlem hatası olmuş ise bankalar arası anlaşma sonucu bunun giderilmesi sağlanır.

EFT Geçiş Süresi

Şayet bankaların çalışma sürelerinde yani mesai saatlerinde EFT işlemini gerçekleştirirseniz , hesaba geçiş süresi dakikaları geçmez. Ancak banka kapandıktan sonra bu işleme onay verirseniz ertesi gün banka açıldığında işleminiz gerçekleştirilir . Aynı şey tatil günleri içinde de geçerlidir.

EFT Nasıl Yapılır ?

Eft işleminizi dilerseniz bankanıza giderek dilerseniz de internet bankacılığı sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanmayan vatandaşlar banka veya bankamatiklere gitmesi gerekir. Bankamatikten para transferi bölümüne girilir ve başka banka hesabına seçeneği girilir . Ardından  sizden istenilen tc kimlik numarası, telefon numarası gibi bilgiler girilerek işlem tamamlanır.

Bankaların EFT Saatleri

Havaleyi istediğiniz zaman yapabilmek mümkün . Ancak ne yazık ki EFT yapmak için belirli zaman dilimleri vardır. Bu eft saatleri her bankaya göre farklılık gösterir. Bankalar saat kaça kadar eft yaptırıyor, güncel eft saatleri ..

Bu konuda eft nedir, nasıl yapılır ücretleri ve masrafları hakkında bildiklerimizi aktarmaya, eft havale arasındaki farkları iletmeye, eft geçiş süresi ve haftasonu eft yapılırsa ne zaman hesaba geçer gibi konulara değindik. Lütfen sorularınızı yorum olarak konunun altına bırakınız …

Yorum yazın