EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve Havale Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

İhtiyacımız olan parayı ya bankamatikya internet bankacılığı ya da banka şubeleri aracılığıyla transfer etmekteyiz. Bu para transferlerini, aynı banka üzerinden yapabildiğimiz gibi, farklı bankalar arasında da gerçekleştirebilmekteyiz. Ancak bu iki durum da birbirinden oldukça farklıdır. Bu yöntemlerden birine EFT, diğerine ise havale demekteyiz.

O halde gelin hep birlikte, EFT ve havale olarak bildiğimiz bu iki para transfer yöntemini daha detaylı öğrenelim. Peki nedir EFT ve havale? EFT ve havale ne zaman hesabımıza geçer? EFT ve havale arasındaki farklar nelerdir? Bu makalemizde EFT ve havale ile ilgili tüm merak ettiğiniz bilgiye sahip olabilirsiniz.

\"EFT

EFT Nedir?

Bankalar arası yapılan para transferine Elektronik Fon Transferi (EFT) denmektedir. Bu sistem tüm bankalar tarafından 1922 yılından bugüne kadar kullanılmaktadır ve aynı zamanda da en güvenli para transfer yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

EFT sistemi, kişilerin IBAN numarası ya da hesap numarasıyla yapılmaktadır. Bu işlem, internet bankacılığı, ATM ya da banka şubelerinden de gerçekleştirilebilmektedir.

Havale Nedir?

Havale, aynı banka arasında TL cinsinden yapılan para transfer işlemidir. Yani, kime para gönderecekseniz, o kişiyle aynı banka hesabına sahip olmanız gerekmektedir.

Hava işleminizi ister banka ve internet şubesinden, ister ATM’lerden, isterseniz de hem telefon hem de mobil bankacılıktan gerçekleştirme şansına sahipsiniz. Havale işlemini de kişilerin hesap numarası ya da IBAN numarasıyla gerçekleştirebilirsiniz.

EFT ve Havale Arasındaki Farklar Nelerdir?

EFT ve havale işlemi arasında birçok fark bulunmaktadır. O farklar aşağıdaki gibidir:

  • EFT’de farklı bankalar arasında para gönderimi yapılmaktadır. Havalede ise para transferi aynı bankalar arasında yapılmaktadır.
  • Hem EFT hem de havale işlemi, kişilerin IBAN ve hesap numarasıyla yapılmaktadır. Ancak bazı durumlarda EFT işleminde detaylı bilgi de istenmektedir.
  • EFT işlemi yalnızca Merkez Bankasının açık olduğu saat dilimleri arasında yapılmaktadır. Çalışma saatleri dışında, hafta sonları ya da resmi tatillerde EFT işlemi yapılmamaktadır. Havaleyi ise ister tatilde, ister hafta sonu isterseniz de mesai saatleri dışında gönderebilirsiniz. Yani istediğiniz her an, istediğiniz her saat havale yapma şansına sahipsiniz.
  • Para transferi işlemlerindeki ücretlerde de farklılıklar olmaktadır. Havale ücreti EFT’ye oranla daha düşük olmaktadır. Ayrıca geç EFT durumlarında bazı bankalar, ek komisyon da talep edebilmektedir.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

EFT işlemi, yalnızca bankaların çalışma saatleri içerisinde gerçekleşebilir. Çalışma saatleri ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.  Bu durum sabah 08:00-08:30 olabileceği gibi akşam 17:00-17:30 arasında da olabilmektedir. Çalışma saatleri dışında EFT işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Yapılan havale işlemi, günün her saati hesaba geçebilir. Banka ile ilgili yaşanan herhangi bir sıkıntı olmadığı takdirde havale işlemi her saat yapılabilmektedir ve para kısa bir süre içerisinde hesaba geçmektedir. Günün 24 saati işlem yapılacağı gibi, hafta sonları da çok rahat bir biçimde havale işlemi yapılabilmektedir.

Bankaların EFT Ücretleri: Bankalar arası eft gerçekleştirirken ücretlerde değişiklik gözlenmektedir. En düşük eft ücreti ziraat bankasında bulunuyor. 2013-2014 senesinde EFT ücretleri genellikle 0,75 TL – 3 TL arasında değişmektedir.

Bankaların EFT İşlem Saatleri: Bankaların eft saatleri haftaiçi 08 ila 17-30 arasındadır. Haftasonu yapacağınız bir Eft işlemi pazartesi günü bankanın açılmasıyla beraber işleme girer ve gerçekleşir. Aynı şekilde resmi tatil günlerinde de tatilin bittiği gün işlem gerçekleştirilmektedir.

Yapılan EFT Geri Alınabilir mi?: Gerçekleştirilmiş herhangi bir EFT işlemini geri almak ne yazık ki mümkün değildir. Eğer bir işlem hatası olmuş ise bankalar arası anlaşma sonucu bunun giderilmesi sağlanır.

EFT Geçiş Süresi: Şayet bankaların çalışma sürelerinde yani mesai saatlerinde EFT işlemini gerçekleştirirseniz , hesaba geçiş süresi dakikaları geçmez. Ancak banka kapandıktan sonra bu işleme onay verirseniz ertesi gün banka açıldığında işleminiz gerçekleştirilir . Aynı şey tatil günleri içinde de geçerlidir.

EFT Nasıl Yapılır: Eft işleminizi dilerseniz bankanıza giderek dilerseniz de internet bankacılığı sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı kullanmayan vatandaşlar banka veya bankamatiklere gitmesi gerekir. Bankamatikten para transferi bölümüne girilir ve başka banka hesabına seçeneği girilir . Ardından  sizden istenilen tc kimlik numarası, telefon numarası gibi bilgiler girilerek işlem tamamlanır.

Bankaların EFT Saatleri: Havaleyi istediğiniz zaman yapabilmek mümkün . Ancak ne yazık ki EFT yapmak için belirli zaman dilimleri vardır. Bu eft saatleri her bankaya göre farklılık gösterir. Bankalar saat kaça kadar eft yaptırıyor, güncel eft saatleri ..

Bu konuda eft nedir, nasıl yapılır ücretleri ve masrafları hakkında bildiklerimizi aktarmaya, eft havale arasındaki farkları iletmeye, eft geçiş süresi ve haftasonu eft yapılırsa ne zaman hesaba geçer gibi konulara değindik. Lütfen sorularınızı yorum olarak konunun altına bırakınız…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.