Eğitim Kredisi Veren Bankalar 2020

Eğitim Kredisi Veren Bankalar 2020

Eğitim Kredisi

Kişilerin yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan en temel unsur, kuşkusuz ki ekonomik gelir kaynağı olmaktadır. Yeme-içme, sağlık ve acil ihtiyaçlar gibi gereksinimlerin yanı sıra, nakit gereksinimin önem kazandığı diğer bir nokta ise, öğrencilik hayatı olmaktadır.

Bilhassa, üniversite öğrencilerinin eğitim giderlerinin fazlaca olması, ailelerini de sıkıntıya sokmakta ve gerekli nakit akışı için çözüm yolları aramaktadır. Tamda bu noktada banka kurumları devreye girmekte ve hem öğrenciler, hem de veliler için kredi imkânı sunmaktadır.

Eğitim Kredisi Nedir?

Öğrencilerin, eğitim süreci içinde, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için banka kurumlarından alınan finansal destek, eğitim kredisi olarak bilinmektedir. Eğitim kredisi yalnızca ünv. öğrencilerini kapsamayıp, her öğrenci için geçerli olmaktadır.

Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Eğitim kredisi nasıl alınır?

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır?

Banka kurumları, kredi kullandıracağı hemen her türden müşteri grubu için öncelikle gelir durumuna bakmaktadır. Aylık düzenli geliri olan vatandaşın, kredi kullanma olasılığı kuşkusuz daha yüksek olmaktadır. Ancak eğitim kredisi kullanmak isteyen öğrenciler, çoğunlukla çalışmamakta ve düzenli bir geliri olamamaktadır.

Ekonomik desteğe ihtiyacı olan öğrenciler ise, kredi kullanabilmenin yollarını aramaktadır. Bu aşamada banka kurumları, hem eğitime destek olmak hem de müşteri sayısını arttırmak adına bir kaç alternatif sunmuş ve öğrencilerin kredi kullanabilme olasılığını arttırmıştır

  1. Kefil gösterme, düzenli geliri olmayan öğrenci için kefil bulması (genelde veliler) kredinin onaylanması için önemli bir aşama olmaktadır. Tabi, burada kefilin gelir durumu da oldukça önem arz edip, kredi notu da göz önünde bulundurulmaktadır.
  2.  İkinci yol olarak kişinin hesabında yüklü bir nakdi olmasıdır. Kullanacağı kredinin yaklaşık 2 katı kadar) bu durum banka kurumlarının kişiye rahatlıkla kredi vermesen sebep olmaktadır.
  3.  Bilindiği gibi birçok üniversite öğrencisi part-time çalışmakta ve ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda bankalar, yarı zamanlı çalışan öğrencilerin gelir belgesini de kabul etmekte ve o oranda kredi imkânı sunmaktadır.

Tüm bunların dışında, kira geliri ya da farklı düzenli gelirin olması ya da kişin üzerine kayıtlı taşınamaz malı ipotek ettirmesinde, kişinin kredi kullanabilmesi için farklı alternatifleri oluşturmaktadır.

Bkz: İpotekli İhtiyaç Kredisi Nedir? Başvuru nasıl yapılır?

Not: Eğitim kredisi için başvurular genellikle banka şubelerinden olup, el imzasıyla kabul edilmektedir.

Kimler Eğitim Kredisi Alabilir?

Eğitim kredisi, çoğunlukla üniversite öğrencilerinin başvurduğu bir kredi ürünü olup, lisede okuyan, okuluna açık öğretim olarak devam eden öğrenciler eğitim kredisi kullanabilmektedir. Bu aşamada

Kursa gitmek için, yeni şehirde yeni yaşam kurabilmek ya da dershane masrafları gibi sebeplerden de, öğrenciler eğitim kredisi kullanabilmektedir.

Eğitim Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Ve Belgeler

  • Eğitim kredisi kullanabilmek için temel koşul, kuşkusuz ki kişinin öğrenci olması ve bu durumu kanıtlayan belgeyi bankaya beyan etmesidir.
  • Diğer bir husus ise, kişinin kredi notu skorunun yüksek olmasıdır yani öğrenci daha önce kredi ya da kredi kartı kullanmış ise, ödemelerinde bir problem olmaması gerekmektedir.

Eğitim kredisindeki diğer koşullar ve yöntemler belirtildiği gibi, kefil göstererek, ipotek, bankadaki mal varlığı olmaktadır. Eğitim kredisi için gerekli beleğeler ise, nüfus cüzdanı fotokopisi, gelir belgesi (maaş bordrosu, maaş cüzdanı vb.), eğitimi gördüğünüz kurumdan alacağınız kayıt belgesi ve eğitim ücretini gösteren faturadır.

Eğitim Kredisi Veren Bankalar

Birçok özel sermayeli ve devlet bankası, öğrenim hayatını desteklemek ve sosyal yaşamı canlı tutmak adına eğitime destek olmakta ve bu doğrultuda eğitim kredisi vermektedir.Bu anlamada öne çıkan bankalar, Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Garanti Bankası ve Vakıfbank olmaktadır.

Ziraat Bankası Eğitim Kredisi

Ziraat Bankası, Banka, öğrencilerin her türlü okul, kurs veya dershane gideri finansmanı için öğrencilere özel eğitim kredisi hizmeti vermekte ve 36 aya kadar vade imkânısunmaktadır. Kredinin özellikleri arasında, Şahsi ve/veya maddi teminat alınmak ve Kredi vadesi boyunca hayat sigortası yapılması hususu dikkat çekmektedir.

Ayrıntılar için tıklayın.

İş Bankası Eğitim Kredisi

İş Bankası, öğrencilerin eğitim amaçlı giderlerine destek veren banka,öğrencilere ister öğrenci kayıt belgesi ve/veya okul ücretini gösterir belge karşılığı kredi tutarını okul hesabına aktarabilmekte ya da fatura karşılığı krediyi nakden alma imkânı vermektedir.

Ayrıntılar için tıklayın.

Yapı Kredi Eğitim Kredisi

Yapı Kredi, azami 48 aya kadar eğitim kredisi imkânı sunan yapı kredi,dosya masrafsız ve düşük faizli olacak maksimum 50 bin tl kredi imkânı sunmaktadır.

Ayrıntılar için tıklayın.

Garanti Bankası Eğitim Kredisi

Garanti Bankası, özel okul ve eğitim masrafları sebebiyle 25 bin tiye kadar kredi verirken, hazırlamış olduğu kampanyalar ile de ön plana çıkmaktadır.

Ayrıntılar için tıklayın.

Vakıfbank Eğitim Kredisi

Vakıfbank, ilköğretimden lise son sınıfa kadar eğitim-öğretim veren Devlet Okulları, Özel Okullar, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izinli kurslar, dershaneler, spor okulları, yaz okulları vb. kurumların öğrenci velilerine ve ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri* için düşük faizli eğitim kredisi vermektedir.

Banka azami 40.000 tl limit belirleyip 12 aya kadar vade imkânı sunmaktadır.

Ayrıntılar için tıklayın.