ek hesap başvurusu

Ek Hesap Nedir? Ek Hesap Başvuruları 2020

Ek Hesap Nedir?

Ek hesap, avans hesap, eksi hesap ya da bankaların her birinin ayrıca özel olarak isimlendirdikleri; vadesiz hesaba tanımlanan kredi ürünü… Nam-ı diğer kredili mevduat hesabı (KMH). Ek hesap KMH ve avans hesap olan bankalar hangileri başta olmak üzere içeriğimizde; ek hesap nedir, nasıl kullanılır, başvurusu nasıl yapılır, gereken evraklar nelerdir, limiti ne kadar olur, faizi ne kadar, limit yükseltme ve borç ödeme nasıl yapılır, ek hesap bloke kaldırma ve hesap kapatma işlemleri nasıl gerçekleştirilir gibi avans hesaplar hakkındaki hemen hemen bütün soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

KMH, “kredili mevduat hesabı” ifadesinin baş harflerinden oluşturulmuştur. KMH, avans hesap, ek hesap, esnek hesap, eksi hesap, artı hesap, kredili maaş hesabı vb. ifadelerin tamamı aynı bankacılık ürününü tanımlamaktadır. Bahse konu bankacılık hesabı vadesiz hesaba tanımlanmaktadır. Müşterinin vadesiz hesabında para bulunmadığında KMH devreye girmekte ve kişinin ödemelerini veya alışveriş yapmasına imkan tanımakta, nakit çekim ya da taksitli nakit çekim yapmasına olanak sağlamaktadır. Geri ödemeleri taksitlendirilerek de yapılabilen ek hesap, finansman ihtiyacı hissedildiğinde kredi başvuru aşamalarıyla uğraşmak isteyemeyenler için hazır kredi niteliğindedir.

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesap açılışı için her bir banka ayrı ayrı koşullar sunabilmekle birlikte her bankanın ortak olarak müşterilerinden talep ettiği asgari şartlar şunlardır:

 • 18 yaşını geçmiş olmak
 • Düzenli geliri bulunmak
 • Sabit ikamet sahibi olmak
 • Takipte veya gecikmede kredi borcu bulunmamak
 • Kredi notunun “kredi verilebilir” seviyede bulunması (en az 800+)

Avans hesap açtırmak için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik ya da ehliyet
 • Gelir belgesi ibrazı (maaş bordrosu, vergi beyannamesi, kira geliri vb.)
 • İkametgah ilmühaberi ya da son 3 aya ait su, telefon, elektrik veya doğalgaz faturası

Bankalar maaş müşterilerinden gelir belgesi talep etmemektedir. KMH başvurusu kefilsiz olarak yapılabilmekle birlikte müşterisi olunan bankanın gerekli görmesi durumunda kefil talep edebileceği de unutulmamalıdır. “Ek hesap neden çıkmıyor” ya da “avans hesap neden açılmıyor” serzenişinde bulunan vatandaşlar yukarıdaki kıstaslara dikkat ederek başvurularını yineleyebilirler.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesabı, yukarıda da belirttiğimiz gibi genelde kapatmak isteyen insanlar da çoğunluktadır. Özellikle dönemsel olarak fazla bir meblağ çektiyse ve sonrasında bu tutarı ödemekte zorlandıysa; pek çok insan hesabını kapatmak isteyebilir ve bu konuda eğer bilinçli harcama yapamıyorsa haklıdır da. Böyle durumlarda, ek hesap kapatmak için aşağıdaki başvuru kanalları ile iletişime geçilebilir.

 • Şubeler: Ek hesap açtığınız bankanın herhangi bir şubesine gidip müşteri temsilcisinden ek hesabınızı kapatmayı talep ederseniz, ek hesabınızı kapatmak için işlemler başlatılacaktır. Kısa sürede onayınız sonrasında, eğer herhangi bir borcunuz yoksa ek hesabınız kapanabilir.
 • Telefon Bankacılığı: Telefon bankacılığı üzerinden de, eğer borcunuz yoksa ek hesap kapatma işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bunun için herhangi bir müşteri temsilcisiyle telefonda görüşmeniz yeterli olacaktır. Kimlik bilgilerinizi sorgulayarak, müşteri temsilcisi bir kimlik doğrulaması yapılabilir; bu sebepten nüfus cüzdanınızın bu aramada yanınızda olması gerekir.

Ek Hesap Limit Arttırımı Nasıl Yapılır?

Avans hesabın limiti müşteri özelinde bankalarca belirlenmektedir. KMH limit belirlemede dikkat edilen hususlar şunlardır:

 • Müşteri gelir durumu ve meblağı
 • Müşterinin kredi skoru
 • Müşteri güncel kredi borç bakiyesi toplamı
 • Müşterinin talep ettiği KMH limiti

Yukarıdaki kıstasları dikkate alan banka kredi politikaları doğrultusunda müşterinin ek hesap limitini belirlemektedir. Ekonomik durumunda farklılaşma gerçekleşen müşteri ek hesap limiti arttırma ya da düşürme başvurusunu banka şubelerinden, internet bankacılığından ya da bankanın müşteri hizmetlerinden yapabilmektedir.

Ek Hesap Faizi Nasıl Hesaplanır?

KMH hesabı için bankaların uyguladığı faiz oranı aylık yüzde 1,25 düzeyinde bulunmaktadır. Ek olarak faiz miktarının yüzde 15’i KKDF ve yüzde 5’i de BSMV olarak müşteriye masraf olarak yansıtılmaktadır. Gecikme faizi olarak müşteriye tatbik edilen faiz oranı ise aylık yüzde 1,55’tir. Gecikme faizi; borç miktarının son ödeme tarihine kadar tamamen ödenmemesi durumunda müşterinin borcuna uygulanan faiz oranıdır. Kredili maaş hesabından kullanım yapacaklar için hesaplama örnekleri şu şekildedir:

 • 1150 TL müşteri tarafından 10 gün kullanılır ise 1,05 TL masraf (BSMV+KKDF) ve 5,27 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 6,32 TL olacaktır.
 • 2300 TL müşteri tarafından 20 gün kullanılır ise 3,83 TL masraf (BSMV+KKDF) ve 19,17 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 23 TL olacaktır.
 • 3450 TL müşteri tarafından 30 gün kullanılır ise 9,20 TL masraf (BSMV+KKDF) ve 46 TL de faiz gideri olmak üzere müşteriye yansıyacak toplam maliyet 55,20 TL olacaktır.

KMH Kapatma, Ek Hesap İptali Nasıl Yapılır?

Avans hesabını kapattırmak isteyen kişinin ilgili hesaptaki borç bakiyesini masraflar ve faiz tutarı dahil ödemesi gerekmektedir. İçerisinde borç bakiyesi bulunan KMH için kapatma işlemi yapılamamaktadır. Borcu ödenen kredili maaş hesabının kapatma başvurusu müşterisi olunan bankanın şubelerinden ve müşteri hizmetlerinden yapılabilmektedir.

Ek Hesaptan Nakit Çekmenin Komisyonu Var Mı?

Ek hesaptan nakit çekim komisyonu bulunmamaktadır. Kredi kartından nakit çekme ile ek hesaptan nakit çekme arasındaki en büyük fark da budur. Ek hesaptan çekilen nakdin masraf ve faiz toplamı kredi kartından çekilen nakdin maliyetine göre daha uygundur.

Avans Hesaptan Taksitli Nakit Çekmek Mümkün Müdür?

Evet, ek hesaptan taksitli nakit çekmek mümkündür. Bankadan bankaya değişmekle birlikte çekilen tutar 2 aydan 24 aya kadar taksitlendirilerek bankaya geri ödenebilmektedir. Bankaların bir kısmı bu süreyi 3-12 ay aralığında da konumlandırabilmektedir.

KMH Geri Ödemesi ve Asgari Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredili maaş hesabından kullanılan tutar, kullanıldığı gün sayısı ile doğru orantılı olarak maliyet yükü oluşturmaktadır. Çekilen tutar ilgili hesaba ne kadar çabuk ödenirse o kadar az masraf ve faiz yükü ile karşılaşılır. Müşteri için belirlenen geri ödeme takviminde hesap kesim tarihi bulunmaktadır. Hesap kesim tarihini takip eden azami 2 haftalık süreçte müşterinin borç bakiyesini ödemesi gerekmektedir. Borcunun tamamını geri ödemeyen müşteri; hesabına yansıyan faiz ve masrafları asgari ödeme olarak gerçekleştirmelidir.

KMH asgari ödemesi bazı bankalarda toplam tutarın yüzde 10’u olarak da uygulanabilmektedir. Hesap borç bakiyesinin tamamının ödenmediği durumlarda; kalan borç bakiyesinin yüzde 1,55 faiz oranından işlem görmeye devam edeceği unutulmamalıdır. Ek hesabın geri ödemesi, bağlı bulunduğu vadesiz hesaba ATM ya da şube kanalıyla para yatırarak veya EFT/havale ile para göndererek mümkündür. Hesaba gelen paradan sistem otomatik olarak ek hesapta bulunan borç bakiyesini tahsil etmekte ve faiz işleyişine son vermektedir.

Ek Hesap Veren Bankalar

Ülkemiz bankacılık sektöründe faaliyet gösteren mevduat bankalarının hemen hemen hepsinin ek hesap hizmeti bulunmaktadır. Pek çok banka söz konusu bankacılık ürününü “kredili mevduat hesabı” adı ile sunarken, bazı bankalar tarafından KMH özel isimler ile nitelenmektedir. Müşterilerine avans hesap hizmeti sunan bankalar şunlardır:

Akbank Artı Para

Akbank’ın kredili mevduat hesabı ürünüdür. Başvurusu ve başvuru takibi 444 25 25 ya da 0850 222 25 25 numaralı Akbank telefon bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebilir.

Denizbank Kurtaran Hesap

Kurtaran Hesap, Denizbank’ın kredili maaş hesabıdır. Kurtaran hesap başvurusu SMS ile; KURTARAN boşluk TC Kimlik Numarası yazılıp 3280’e kısa mesaj gönderilerek yerinizden kalkmadan yapılabilmektedir.

Garanti BBVA Avans Hesap

Garanti BBVA KMH hesabına “avans hesap” adı verilmiştir. Garanti BBVA avans hesap başvurusu ve başvuru takibi 444 0 333 numaralı Garanti BBVA çağrı merkezinden hemen gerçekleştirilebilir.

Halkbank Açık Hesap

Halk Bankası Açık Hesap, bankanın müşterilerine sunduğu kredili maaş hesabı ürünüdür. Halkbank Açık Hesap’a başvuru SMS ile:  ACIKHESAP, TC Kimlik No, Aylık Gelir, Talep Edilen Limit Meblağı bilgileri yazılıp 3452’ye gönderilerek anında yapılabilmektedir. Örneğin: ACIKHESAP 12312312312 3000 2500

ING Destek Hesap

ING Destek Hesap bankanın KMH ürünüdür. ING destek hesap başvurusu 0850 222 0 600 numaralı ING telefon bankacılığından pratik şekilde yapılabilir.

İş Bankası Ek Hesap

İş Bankası kredili maaş hesabı başvurusu 0850 724 0 724 numaralı İş Bankası telefon bankacılığından kolayca gerçekleştirilebilir.

QNB Finansbank Ek Hesap

Kredili mevduat hesabı ürününü “ek hesap” olarak tanımlayan bir başka banka olan QNB Finansbank’a avans hesap başvurusu bir telefonla; 0 850 222 0 900 numaralı QNB Finansbank çağrı merkezi üzerinden yapılabilir.

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı

Şekerbank KMH başvurusu 0 850 222 78 78 numaralı Şekerbank çağrı merkezi aranıp önce 2 sonra 5 tuşlaması gerçekleştirilerek yapılabilir.

TEB Kredili Mevduat Hesabı

TEB KMH başvurusu bir telefonla TEB müşteri hizmetlerinden (0 850 200 0 666) gerçekleştirilebilir.

Vakıfbank Ek Hesap

Vakıfbank ek hesaba başvurmak bir mesaj atmak kadar kolay. “EKH, TC Kimlik Numarası, İstenilen EKH Limiti” yazılıp 5724’e gönderildiğinde başvuru işlemi tamamlanmış oluyor. Örneğin: EKH 99999999999 2750

Yapı Kredi Esnek Hesap

Yapı Kredi Esnek Hesap başvuru, takip ve sorgulama işlemi 444 0 444 ya da 0850 222 0 444 numaraları üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Ziraat Bankası Kredili Mevduat Hesabı

Ziraat Bankası KMH başvurusu tüm diğer kanalların yanı sıra Ziraat Bankası müşteri hizmetlerinden de (0 850 220 00 00) gerçekleştirilebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.