Ek Hesap Nedir? Ek Hesap Başvuruları 2020Ek Hesap Nedir?

Dönem dönem bankalar tarafından kişiye özel yahut başvuru sonucunda müşterilerine sunulabilen kredili mevduat hesabı yahut ek hesap; bilinçli bir kullanımda oldukça işe yarayan hesap türlerinden bir tanesidir. Tanımlanacak olursa, ek hesaba öncelikle bir “kredi hesabı” demek doğru olacaktır. Burada, her müşteri kendisine tahsis edilen limitlerle sınırlandırılmış kredileri diledikleri gibi kullanabilirler. Yani, bir nevi hesapta eksi bakiyeye düşebilme hakkı, banka tarafından müşterilerine verilir.

ek hesap başvurusu

Elbette, her müşteriye tahsis edilemeyen ve her müşterinin kabul edilmediği kredili mevduat hesabı yahut ek hesap; genelde maaşlarını düzenli olarak banka hesaplarına aktaran kişilere verilebiliyorlar.

Günümüzde düzenli olarak maaş alan ve maaş hesabı aynı bankada bulunan pek çok memurun aynı zamanda hesap tiplerinin kredili mevduat hesabı olduğunu muhakkak görmüşsünüzdür. Kredili mevduat hesabı sayesinde, insanlar nakite sıkıştığında nakit ihtiyaçlarını ATM’lerden para çekerek kullanabilir, faturalarını ödeyebilir ve diledikleri gibi; hesapta paraları varmış gibi davranabilirler.

Hesapta eksiye düşüldükçe, kredili mevduat hesabı yahut ek hesap; kişiye faiz oranları bağlamında, günlük olarak faiz uygular. Hesaba yönelik gelen bu faizler, borç ödenene kadar; yani eksiye düşülen miktar kapatılıp bakiye “0” miktarına gelene kadar devam eder. Faiz işlendikçe borç artabilir ve bu tutar altında boğulmanız da, eğer çok yüksek bir meblağ çekildiyse örneğin hesaptan; olasıdır. Bu sebepten, pek çok insan ek hesap kullanımını kısıtlar yahut tamamıyla kapatmak da isteyebilir. Ek hesap nasıl açılır? Sorusu ise, cevaplanmaya muhtaç bir diğer soru.

Ek Hesap Nasıl Açılır?

Ek hesap, bazı bankalarda sadece müşteriye özel olarak sunulan hesap tipi olarak bilinirken, bazı bankalarda başvuru sonucunda açılabilir. Ek hesap açabilmek için öncelikle, düzenli bir gelirinizin bulunduğu banka hesabınız olmak durumunda.

Maaş hesabı yahut düzenli olarak içeriye paranın girdiği herhangi bir hesap, bu aşamada işinizi görecektir. Bunun yanında, hesabı açmak için başvuru yaptığınızda; bu da bir nevi kredi olduğundan kredi notunuz da bu hesabın açılıp açılamaması yönünde etkin rol oynayacaktır.

Eğer, kredi notunuz iyiyse; hesabın açılması yönünde herhangi bir problem olmayacaktır ve belli bir limitle hesabınız açılacaktır; ancak, kredi notunuz düşükse, geçmişten banka mağduru olduysanız örneğin; muhtemelen hesabınız açılmayacak ve ret cevabı alacaksınızdır. Ek hesap başvurularını, bankaya göre değişmekle birlikte genelde aşağıdaki kanallardan gerçekleştirebilirsiniz.

  • İnternet Sitesi: Pek çok bankada kredili mevduat hesabı yahut ek hesap; detaylarıyla birlikte internet sitelerinde sunulabilir. Burada genellikle bir de başvuru butonu bulunabilir ve form doldurarak ek hesap başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak muhakkak ön onay sonrasında şubeye gitmeniz gerekecektir.
  • Telefon Bankacılığı: Bankaların müşteri hizmetlerinden, ek hesapla ilgili tüm detayları öğrenebilir, aynı zamanda ön başvuru da gerçekleştirebilirsiniz. Ön başvuru onaylandığında, şubeye gidip gerekli işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • Şubeler: Ek hesap açmak için en sağlıklı yollardan bir tanesi, şubelerdir. Şubelerden gerekli ön başvuruyu da, tam başvuruyu da gerçekleştirebilirsiniz. Böylece ek olarak herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmaz.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesabı, yukarıda da belirttiğimiz gibi genelde kapatmak isteyen insanlar da çoğunluktadır. Özellikle dönemsel olarak fazla bir meblağ çektiyse ve sonrasında bu tutarı ödemekte zorlandıysa; pek çok insan hesabını kapatmak isteyebilir ve bu konuda eğer bilinçli harcama yapamıyorsa haklıdır da. Böyle durumlarda, ek hesap kapatmak için aşağıdaki başvuru kanalları ile iletişime geçilebilir.

  • Şubeler: Ek hesap açtığınız bankanın herhangi bir şubesine gidip müşteri temsilcisinden ek hesabınızı kapatmayı talep ederseniz, ek hesabınızı kapatmak için işlemler başlatılacaktır. Kısa sürede onayınız sonrasında, eğer herhangi bir borcunuz yoksa ek hesabınız kapanabilir.
  • Telefon Bankacılığı: Telefon bankacılığı üzerinden de, eğer borcunuz yoksa ek hesap kapatma işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bunun için herhangi bir müşteri temsilcisiyle telefonda görüşmeniz yeterli olacaktır. Kimlik bilgilerinizi sorgulayarak, müşteri temsilcisi bir kimlik doğrulaması yapılabilir; bu sebepten nüfus cüzdanınızın bu aramada yanınızda olması gerekir.

Ek Hesap Limit Arttırımı Nasıl Yapılır?

Olur ya, ek hesabı bilinçli kullanıyorsunuzdur; hatta ödemelerinizi hiç aksatmadan düzenli olarak gerçekleştiriyorsunuzdur ancak limitiniz bir türlü size yetmiyordur. Maaş hesabınızla orantılı olarak verilen limitin yetmediği durumlarda; ek hesap limit arttırımı talebi, bankalara yapılabilmektedir ancak pek çok banka, sadece kendisi teklif ederse limit arttırımı yapar.

Bu sebepten, çoğunlukla ek hesap limit arttırımı talebiniz her ne kadar düzenli ödeme gerçekleştirirseniz gerçekleştirin reddedilebilir. Yine de şansınızı, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak yahut şubelerden herhangi birine giderek deneyebilirsiniz.
Ek Hesap Faizi Nasıl Hesaplanır?

Ek hesap faizinizi hesaplamak için pek çok bankanın web sitesinde muhakkak bir faiz hesaplama robotu bulunabilmektedir ve ek hesaba biçtikleri faiz oranıyla çektiğiniz tutarı karşılaştırıp bir hesaplama yapabilmenizi sağlamaktadırlar. Ancak; robotun bulunmadığı durumlarda siz ek hesap faizi hesaplamak isterseniz, bunu çektiğiniz tutarı bankanın verdiği faiz oranıyla çarparak yapabilirsiniz. Oldukça basittir.

Örneğin ek hesaptan 100 TL’lik bir harcama yaptıysanız ve faiz oranı %1,84 ise bunların çarpımında, ay sonunda ödeyeceğiniz tutarı bulabilirsiniz. Eğer ay sonu değil de, ay sonundan önce ödeme yapıp bu borcu kapatırsanız; günlük faiz oranının hala işlemekte olduğunu da bilmenizde yarar var. Bunun için ayrıntılı bilgiyi bankanızın müşteri hizmetlerinden edinebilmeniz mümkündür.

Ek Hesap Veren Bankalar

Günümüzde, ek hesap hemen her banka tarafından, müşterilerine tahsis edilebiliyor. Bu yazımızda, sizin için en avantajlı ek hesap veren bankaları başlıklar aracılığıyla sunduk. Siz de, herhangi birini seçerek başvurunuzu gerçekleştirebilir ve kredili mevduat hesabına sahip olabilirsiniz.

Denizbank Anında Para Hesap: Denizbank’ın sunduğu bu ürün, sizlere ATM’lerden 7/24 para çekebileceğiniz bir kredili mevduat hesabı tahsis eder. Bu ürün sayesinde, acil nakit ihtiyaçlarınızı giderebilir, ek olarak 12 aya varan vade seçenekleri ile ödemenizi yayabilirsiniz. Genel olarak ürünün özellikleri aşağıdaki şekilde listelenebilir.

Halkbank Açık Hesap: Limitini tanımla, paran anında açık hesapta! Sloganı ile karşımıza çıkan Halkbank’ın açık hesap ürünü, hesabınızda para olmasa dahi size tanımlanan limit dahilinde şubelerden ve banka ATM’lerinden para çekebileceğiniz bir kredili mevduat hesabıdır.

Ziraat Bankası Ek Hesap: Ziraat Bankası, kredili mevduat hesabı yahut ek hesap hizmetini; tüm müşterilerine sunabildiği gibi aynı zamanda müşterisi olmayanlardan da başvuru alarak kendi içerisinde bu talepleri değerlendirebiliyor ve onları da ek hesap sahibi yapabiliyor.

Ziraat Bankası ek hesabınız açıldıktan sonra size verilen bankkart ile birlikte, dilerseniz nakit ihtiyacınızı karşılayabilir; dilerseniz faturalarınızı ve dönemsel ödemelerinizi bu bakiye ile ödeyebilirsiniz. Ek hesap içerisinde sadece kredi kullandığınız dönemlerde, günlük olarak faiz hesaba işletilir ve kredi tutarını; yani eksi tutarı ödediğiniz andan itibaren faiz işletimi durdurulur.

Başvuru için herhangi bir Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Garanti Bankası Ek HesapGaranti Bankası da, “Avans Hesap” adıyla müşterilerine ek hesap tahsis edebilen bankalardan bir tanesi. Hesabınızda para olmasa dahi, Avans Hesap 7/24 ATM’lerden işlem görebileceğiniz bir hesap türü olarak yanınızda ve nakit ihtiyaçlarınızı mütemadiyen karşılayabiliyor.

Garanti Bankası üzerinden Avans Hesap başvurusu yapabilmek için müşteriler; direkt internet bankacılığı panelinden “başvurular” yolunu izleyebilirken, Garanti müşterisi olmayanlar herhangi bir Garanti Bankası şubesine giderek Avans Hesap başvurusunu gerçekleştirebiliyorlar. Bireysel müşteriler, genelde 5000 TL’ye kadar Avans Hesap açtırabiliyorlar.

Garanti Bankası ek hesap faiz oranı ise %1,84 olarak belirlenmiş.

Vakıfbank Ek Hesap: Vakıfbank’ın ek hesabı, “Kredili Bankomat” olarak adlandırılmış. Kredili Bankomat hesap tipi ile bankomat kartınıza tanımlanan bu “kredi” miktarı sayesinde, harcamalarınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Hesabınızda bakiye kalmasa bile, faturalarınızı ödeyebiliyor, dilerseniz nakit ihtiyaçlarınızı tüm ATM’lerden karşılayabiliyorsunuz.

Vakıfbank ek hesabı Kredili Bankomat’a başvurmak için, nüfus cüzdanınız ve gelir durumunu gösteren bir belgenizle birlikte; Vakıfbank şubelerinden herhangi birine gitmeniz yeterli olacaktır. Eğer bir Vakıfbank müşterisiyseniz, herhangi bir biçimde şubeye gitmeden de internet bankacılığı yahut mobil bankacılık panelinizin “başvurularım” kategorisinden kredili bankomat başvurusu yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Ek Hesap: Yapı Kredi Bankası’nın müşterileri için sunduğu ek hesap tipine “Esnek Hesap” adı verilmiş. Esnek Hesap sayesinde, dilediğiniz harcamayı hesapta bakiyeniz olmasa bile eksiye düşerek harcayabiliyor ve nakit ihtiyaçlarınızda ATM’lerden para çekimi yapabiliyorsunuz. Günlük faizle işleyen hesaplardan Esnek Hesap; Yapı Kredi müşterisi olmayanlar için de başvuru sonrasında belli bir limitle açılabiliyor.

Yapı Kredi Esnek Hesap başvurusu için, nüfus cüzdanı ve gelir belgesiyle birlikte herhangi bir Yapı Kredi Bankası şubesine uğramanız yeterli oluyor. Son olarak bir de adresinizi onaylamaları adına üzerinde adres bulunan, son üç aya dair herhangi bir fatura götürmeniz; başvuru için yeterli olacaktır. Yapı Kredi müşterileri ise dilerlerse internet şubesinden, dilerlerse mobil şubeden direkt olarak başvuru gerçekleştirebilirler ve herhangi bir beyana, belgeye gerek yoktur.

İş Bankası Ek HesapTürkiye İş Bankası da müşterilerine ve müşterisi olmayan tüm müstakbel üyelerine ek hesap sunabilen kuruluşlardan bir tanesi. İhtiyacınız olduğunda nakit ihtiyacınızı limitleriniz dahilinde hemen giderebileceğiniz İşbank ek hesap ile birlikte, 2000 TL’ye kadar kullanım sağlayabilmeniz mümkün. %1,84 Faiz oranıyla İşbank ek hesap, diğer bankalara göre daha hızlı açılabiliyor.

İşbank ek hesap başvurusunu, İşbank müşterisi olan herkes internet şubesi üzerinden yapabiliyor. Bunun için internet şubesi panelinden kredilerim > ek hesap > başvuru yolunu izlemeleri yeterli. İşbank müşterisi olmayanlar ise herhangi bir İşbank şubesinden, gelir belgeleri ve nüfus cüzdanları ile birlikte başvuru gerçekleştirebilirler.

QNB Finansbank Ek Hesap: Yeni ismiyle, QNB Finansbank da tarafınıza ek hesap sunabilen bankalardan bir tanesi. Kredili mevduat hesabı adı da verilebilen bu hesabı ile birlikte QNB Finansbank müşterileri nakitleri bittiğinde ATM’den anında nakit çekebiliyor; fatura ödemeleri gerektiğinde ek hesaplarından faturaları ödeyebiliyorlar. Faizleri günlük işleyen QNB Finansbank ek hesabın faiz oranı %1,84 olarak belirlenmiş.

QNB Finansbank’ta ek hesap açabilmek için QNB Finansbank müşterileri, internet şubesi panelinden hesap > ek hesap aç yolunu izleyebilirler. Mobil şubede ise bu yol krediler ve ek hesap > ek hesap aç olarak belirlenmiş.

QNB Finansbank müşterisi olmayanlar ise başvurularını herhangi bir QNB Finansbank şubesinden, nüfus cüzdanı, gelir belgesi ve adres beyanı ile birlikte yapabilmekteler.

Yorum yazın