Elektrik faturası neden fazla gelir?

Elektrik faturası neden fazla gelir?

Elektrik faturası şikayetleri içerisinde tahmini zor olmayacağı üzere çoğunluk, elektrik faturasının fazla gelmesi üzerinedir.

Elektrik faturasının fazla gelmesi, sizin elektrik kullanımızdan kaynaklanmasa da kontrolünüzde olamayacak başka sebeplerden kaynaklanabilir. Bu yüzden bunun sebepleri arasında en sık karşılaşılanları sizler için derledik.

Elektrik faturasının çok gelmesinin sebepleri;

1- Sayaç olabilecek fabrika hatası; elektrik sayaçlarında bulunan fabrika hataları elektrik faturasını şişirir. Sayaçları kontrol ettirmek gerekir.

2- Sayaçlar yetkililer tarafından Yanlış okunabilir; binlerce elektrik abonesinin sayaçlarını eksik yâda hatalı okunması abonelere ummadıkları kadar büyük meblağlar ile geri döner.  Elektrik faturasının çok gelmesi ile fatura üzerinde bulunan meblağlar kontrol edilmelidir. Sayaç değişimi olduysa eski sayaç üstünde bulunan kwh ile yeni sayaç üstünde bulunan kwh kontrol edilmelidir.

3- Ödenmiş olan faturalar atılmamalıdır; ödenmiş olan elektrik faturaların dekontunun atılmaması gerekir. Gelebilecek olan yüksek faturalarda bu dekeontlar abonelerin garantisidir. Örneğin; 2013 yılında ödenmiş olan bir fatura tutarı 2014 yılında yüksek meblağ ve icra ile karşınıza çıkabilir. Bundan dolayı veznelerden, bankalardan ve aracı kurumlardan elektrik faturası ödemesi yapıldığı zaman dekont alınmalıdır. Geriye çıkan borçlarda bir delildir.

5- Akıllı sayaç kullanımında zaman dilimlerine dikkat edilmelidir; tasarruf yapılacak diye fatura şoku yaşamamak için akıllı sayaçlara dikkat etmek gerekir.  Halk arasında akıllı sayaç diye tabir edilen üç zamanlı sayaçlara geçme işlemi ancak abonenin talebi ile devreye girer. Üç zamanlı fatura sistemine geçiş de sedaş memurlarının konu ile alakalı olarak detay vermesini talep edin. Anlamadığınız noktaları tekrar sorun. Kulaktan duyma sözler ile akıllı sayaç uygulamasına geçmeyin. Zaman dilimleri doğrultusunda hareket etmez iseniz fatura oldukça kabarık gelecektir.