Emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır?

Emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır?

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Türkiye’de milyonlarca kişi, emekli maaşını farklı kuruluşlardan emekli olarak, devlet aracılığıyla almaya devam ediyor. Bankalar tarafından verilen bu emekli maaşları, bazı emeklileri banka bazında memnun etmeyebiliyor. Dönem dönem yapılan kampanyalarla, pek çok banka emekli maaşını kendisine taşıyanlara ikramiye verebilirken, aynı zamanda kredi ve kredi kartı teklifleri de bu kampanyalar eşliğinde emeklinin tarafına sunulabiliyor.

İhtiyaçlarına ve dileğine göre en uygun bankayı bulan emekli ise elbette bu banka değişikliğini rahat bir biçimde gerçekleştirmenin yollarını arıyor. Bizler, bu yazıda sizler için emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır? Sorusunu cevaplamaya gayret edeceğiz. Siz de, emekli maaşınızı değiştirmek isteyen bir bireyseniz, yazımızı takip ederek emekli maaşınızı hangi kanallardan değiştirebileceğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Talebi

Emekli maaşınızı değiştirebilmek için iki farklı yol, devlet tarafından sizlere sunulmuş. Birincisi, SGK kurumları yoluyla yapılabilecek değişiklikken, bir ikincisi e-devlet üzerinden yapılabilecek değişiklik olarak belirlenmiş görünüyor. SGK kurumlarınca yapılabilecek değişiklik genelde bir hafta içerisinde sonuçlanabilirken, e-devlet içerisinde yapılabilecek değişikliğin daha kısa sürede işleme alınabildiği biliniyor.

SGK üzerinden emekli maaşı değişikliği yapmak için, SGK il yahut ilçe merkezinize giderek bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Dilekçede, T.C. Kimlik numaranız, emekli maaşınızı değiştirmek istediğiniz bankanın uluslararası kodu ve şube kodu gibi bilgileri içeren bir paragraf uygun biçimde aktarılmalı.

Bu dilekçe verildikten bir hafta sonra, kayda geçer ve emekli maaşı banka değişikliği talebiniz, dilekçede herhangi bir eksiklik yoksa kabul edilir. Bir sonraki ay, maaşınızı direkt olarak dilediğiniz bankanın şubesinden alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Banka Değişikliği

E-Devlet, bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda kurulan bir platform ve insanlar artık devletle ilgili bütün işlerini buradan halledebiliyorlar. E-Devlet kapısından geçebilmek için öncelikle, bir e-devlet şifrenizin olması gerekiyor.

Eğer yoksa, en yakın PTT şubesinden e-devlet şifrenizi edinebilirsiniz. Şifrenizi edindikten sonra yapacağınız işlemler ise epey basit. Bilgisayar kullanmayı bilen her emekli, kolay bir biçimde emekli maaşı banka değişikliğini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilmektedir.

E-Devlet’e şifrenizle giriş yaptıktan sonra, hangi gruptan maaş aldığınızı bilmeniz gerekiyor. Aşağıda, sizin için hem grupların hangi kurumlarla eşlendiğini, hem de emekli maaşı banka değişikliği talebi bağlantısını ileteceğiz.

4A Grubu, SSK üzerinden emekli maaşı alanlar için tanımlanmıştır ve bu bağlantıdan emekli maaşı banka değişikliği yapabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/4a-banka-degisikligi

4B Grubu, Bağ-Kur kurumundan emekli maaşı alanlar için tanımlanmıştır. Bağlantıdan, emekli maaşı banka değişikliği talebinde bulunabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/4b-banka-degisikligi

4C Grubu, Emekli Sandığı kurumu üzerinden emekli maaşı alanlar için tanımlanmıştır. 4C Grubu üzerinden emekli maaşı banka değişikliği yapmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz: https://www.turkiye.gov.tr/4c-banka-degisikligi

Yukarıdaki bağlantılara e-devlet şifreniz ile birlikte giriş yaptığınızda; kolay bir biçimde istenen bilgileri girerek emekli maaşı banka değişikliği talebinizi elektronik ortamda devlete iletebilirsiniz ve talep hemen işleme alınabilir. İşleme alınan talebin, mesai saatleri içerisinde sonuçlandırılması muhtemeldir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliğinde Komisyon Alınır mı?

Hayır, emekli maaşı banka değişikliğinde tarafınızdan herhangi bir komisyon alınmamaktadır. SGK kurumları dönem dönem dilekçe için ücret isteyebilir ancak elektronik ortamda yaptığınız başvurularda emekli maaşınızdan bir kesinti gerçekleşmez. Aksine, bankanız tarafından sağlanan ikramiyeler ve benzeri bonuslar mevcutsa, bunları kazanarak emekli maaşınızı yükseltebilmeniz ihtimali dahi vardır.

Emekli maaşı banka değişikliğinde yapılabilecek herhangi bir kesintide, devletle iletişime geçmeniz halinde, ki bu SGK dilekçesi yoluyla yapılabilir, bu kesinti aynı ayda tarafınıza iade edilecektir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği İşlemi Kaç Gün Sürer

Emekli maaşı banka değişikliği işlemi, SGK’dan dilekçe vermeniz halinde günler sürebilir ancak elektronik ortamda, e-devlet üzerinden yapacağınız değişikliklerde mesai saatleri içerisinde işlem rahatlıkla tamamlanabilmektedir.

Dilerseniz, emekli maaşınızı taşıyacağınız bankaya e-devlet şifrenizle giderek, kendilerinin size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Eğer bilgisayar kullanmaktan ve banka bilgilerinden uzaktaysanız, bu kesinlikle iyi ve kesin bir yol olarak karşınıza çıkar; dolayısıyla işlem SGK onayından daha çabuk sürer.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Faydaları

Emekli maaşınızın bankasını değiştirmek istediğinizde, hiç şüphesiz ihtiyaçlarınıza ve konumunuza yakın bir bankayı seçmeniz her zaman faydalı olacaktır. Bunun yanında, pek çok insanın belirtebileceği gibi dönem dönem tarafınıza emeklilere özel sunulabilen ikramiyeler de, emekli maaşı banka değişikliğini karlı hale getirebilir.

Bunun dışında, yine bazı bankaların emekliye özel kampanyaları olduğunu bilmekteyiz ve bunları iyice araştırarak kendinize uygun bir banka seçimi yapabilir, hem bonusları, hem de güncel kampanyaları emekli maaşınız aracılığı ile kullanabilirsiniz.

Örneğin, pek çok banka yaz yaklaşırken kendilerinden emekli maaşı alanlara uzun vadeler ve düşük faizlerle tatil kredisi teklif edebilmektedir; yahut ihtiyaç kredileri pek çok emekli için hazırdır ve anında kullanılabilir.